Krótka kołdra US Navy

9 czerwca 2021, 15:01
Zrzut ekranu 2021-06-9 o 16.44.54
Wizja F/A-XX / Rys. US Navy
Reklama

Sekretarz Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Thomas Harker wydał oświadczenie, z którego wynika ze formacja ta będzie musiała wybrać tylko jeden spośród trzech planowanych obecnie programów modernizacyjnych jako priorytetowy. Wybór będzie musiał zostać dokonany pomiędzy nowym typem atomowego uderzeniowego okrętu podwodnego, nowym niszczycielem a nowym typem bojowego samolotu pokładowego.

Niezagrożony pozostaje jeden duży program, mianowicie ten związany z nowymi okrętami podwodnymi nosicielami pocisków atomowych typu Columbia. Został on już uruchomiony i nie zagraża mu cofnięcie finansowania. Co innego program uderzeniowego atomowego okrętu podwodnego programu SSN(X), nowy typ dużego okrętu bojowego określanego na razie roboczo jako niszczyciel – DDG(X) oraz nowej generacji pokładowego samolotu bojowego. Zdaniem Harkera priorytet porównywalny z tym nadanym okrętom typu Columbia będzie można nadać tylko jednemu z nich, a pozostałe dwa będą musiały zostać odłożone w czasie i będzie trzeba znaleźć dla nich tańsze rozwiązanie tymczasowe.

Program niszczyciela DDG(X) omówiliśmy niedawno w poniższym artykule:

Na pierwszy rzut oka wydaje się on nie aż tak bardzo ważny, biorąc pod uwagę fakt, że nie wszedł jeszcze do służby nawet jeden z niszczycieli typu Arleigh Burke najnowszej generacji Flight III, a produkcja tego typu potrwa i tak przynajmniej do końca tej dekady. Depriorytetyzacja programu DDG(X) może zostać zrekompensowana poprzez zamawianie przez kilka lat dodatkowych niszczycieli Arleigh Burke. Są to jednostki o wysokich możliwościach, jednak nie mające zdolności np. do przenoszenia pocisków hipersonicznych. Zdolność używania ich przez marynarkę wojenną zostałaby więc opóźniona.

W przypadku uderzeniowych okrętów podwodnych SSN(X) chodzi o program następcy jednostek typu Virginia. Koncepcje co do tego, czym ma być SSN(X) różnią się. Według jednych pomysłów ma to być nowoczesna Virginia z dodanymi nowymi rozwiązaniami technicznymi takimi jak np. zdolność do współpracy z podwodnymi bezzałogowcami.

Zdaniem innych, w obliczu poważnego przeciwnika takiego jak marynarka wojenna Chin czy odzyskująca swoje znaczenie flota rosyjska, SSN(X) miałby być powrotem do koncepcji okrętu podwodnego Sea Wolf. Drogiej, dobrze uzbrojonej i wyposażonej, trudnowykrywalnej jednostki uderzeniowej. Przypomnijmy, ze po zakończeniu zimnej wojny program Sea Wolfa został przedwcześnie zakończony i zbudowano tylko trzy spośród 29 planowanych okrętów. W zamian wybudowano znacznie tańsze i dysponujące skromniejszymi możliwościami Virginie. Innymi słowy SSN(X) może okazać się zupełnie nową jakością jeżeli chodzi o zdolności do zwalczania okrętów podwodnych przeciwnika. Zmniejszenie priorytetu tego programu oznaczałoby budowanie przez dłuższy czas kolejnych egzemplarzy Virginii, przy zastosowaniu na tym typie możliwych jeszcze usprawnień technicznych.

Reklama
Reklama

Najbardziej tajemniczym z trzech rozważanych programów jest program nowego samolotu pokładowego, który miałby zastąpić w latach 30. F/A-18E/F Super Hornet i EF-18G Growler. Samoloty te US Navy chciałaby stworzyć co najmniej we współpracy z USAF i czerpiąc z doświadczeń z prowadzonego już programu NGAD. Jednocześnie nie podaje się wielu informacji na temat zakładanych możliwości takiej maszyny. Jedno jest pewne – depriorytetyzacja programu oznaczałaby eksploatację Super Hornetów Block III także w latach 30, a być może i później u boku F-35B i C. Jakie szanse będą miały wówczas te samoloty z maszynami potencjalnych przeciwników, trudno wyrokować. Pewne jest jednak, że duża część tych samolotów będzie już jednak wówczas wiekowa i dlatego trzeba byłoby wyprodukować więcej fabrycznie nowych F/A-18E/F Block III w kolejnych latach, tak aby móc zastąpić samoloty najstarsze. To z kolei pociągnęłoby za sobą ogromne koszty. Nie mniejsze niż na łożenie program „morskiego NGAD-a”, określanego także jako F/A-XX.

Wydaje się, że decyzje na temat tego który program wybrać, a które opóźnić zapadną w ciągu najbliższych miesięcy a wpływ na decyzję będzie miało zarówno to, który z programów jest najbardziej potrzebny jak i to, które będzie można zastąpić rozsądnymi z punktu widzenia technicznego alternatywami.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 65
Reklama
Stary Grzyb
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:33

Niejaki Barack Hussein Obama dostał pokojową nagrodę Nobla za intensywne działania na rzecz jednostronnego rozbrojenia Stanów Zjednoczonych. Trzeba stwierdzić, że wielokierunkowe wysiłki "Demokratów", szkodzące USA, wykroczyły już poza klasyczne pytanie "To jeszcze zbrodnicza głupota, czy już celowy sabotaż?" i wkroczyły w obszar zdrady narodowej.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 11 czerwca 2021, 18:18

Konkretnie kłamco to w jaki sposób Obama rozbroił USA? Prosimy o przykład! :D

Raport
niedziela, 13 czerwca 2021, 20:21

Przez dwie kadencje Husseina Obamy wojska USA codziennie pozbywały się bomb i pocisków. Głównie na terenach wsi i miasteczek Azji i Afryki. Było o tym kiedyś na konkurencyjnym portalu.

Ernst Stavro Blofeld
niedziela, 13 czerwca 2021, 17:45

Prawdę pisze

Sarmata
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:11

No fakt, rozbrajali się i cały czas rozbrajają, i idzie na zbrojenia więcej pieniędzy niż razem wydają nastepne 10 panstw w rankingu.

Niekoniecznie sarmata, ale też bogaty
piątek, 11 czerwca 2021, 18:40

CO za bzdury, USA sukcesywnie kroi budżet Pentagonu, nawet na defence o tym trąbili. Mogą nawet 10 krajów łykać, ale co z tego skoro ich największy wróg zbroi się po zęby i nie zwalnia tempa, a USA już teraz dostają zadyszki?

Acha
środa, 16 czerwca 2021, 21:51

Brednie. Ich wrog wydaje 1.3 pkb a usa 4%. Chiny 200 a usa 400 milirdow

rob ercik
czwartek, 10 czerwca 2021, 08:10

Milion zmarłych na covid ... wszystko w temacie potęgi USA

bender
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:43

150 mln zaszczepionych do dziś w USA vs 15 mln zaszczepionych do dziś w Rosji (czyli tyle ile w Polsce).

Chińczyk.
piątek, 11 czerwca 2021, 18:41

A co ma Rosja do tego ptasi móżdżku? Na Chiny patrz. Ruskich to USA będą prosić o pomoc w razie W i przehadlują paliaków w zamian za uzyskanie tej pomocy.

KrzysiekS
środa, 9 czerwca 2021, 18:49

Wybiorą nowego "Sea Wolfa" dlatego że OP są dla nich najgorszym zagrożeniem. Krótko Kosmos i to co pod wodą to będą priorytety.

Tani
czwartek, 10 czerwca 2021, 07:46

Ja wybiore najgorszy scenariusz wycofaja ze sluzby wszystkie krazowniki klasy CG47 czyli Ticonderoga. Zreszta podobno decyzja juz jest Navy musi robic oszczednosci bo nie ma pieniedzy. To sa moje ulubione okrety wiec .... .

zimny kubek
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:49

Niestety Tico wycofają do końca tej dekady. Już pogonili 3 sztuki i chyba co roku będą ciąć po 2-3 sztuki. Sytuacja gospodarcza jest tragiczna i muszą ciąć koszty bo ciągłe remontowanie zabytków mija się z celem. Niestety stare Burki i OP z lat 89/90 też nie długo pójdą na żyletki. Co ciekawe chiny widząc problemy jankesów zwolniły z produkcja swoich okrętów.

Gts
czwartek, 10 czerwca 2021, 15:48

To jest logiczna decyzja. Dlatego ze Tico to stary projekt. Dzis koszty tych remontow zblizaja sie do ceny nowych okretow o wiekszych mozliwosciach.

Reaper
piątek, 11 czerwca 2021, 19:39

Dokłądniej, a Chińczycy nie mają wbrew pozorom nieskończonej kadry do obsadzania nowych okrętów. Pomysły o budowaniu gigantycznej floty z dnia to propagandowe mżonki.

rmarcin555
środa, 9 czerwca 2021, 18:36

Skoro można obstawiać to dwie czapki śliwek na niszczyciel i jedną na samolot.

Fanklub Daviena i GB
środa, 9 czerwca 2021, 17:58

Wybiorą samolot 6 generacji, bo okręty dają radę a ten bubel F-35 nie. Ponadto bez osłony prawdziwych myśliwców nawet najlepszy okręt nie przetrwa. :D

asd
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:00

W lotnictwie mają przygniatającą przewagę nad Rosjanami z i bez F-35. Szczególnie na oceanach, gdzie Rosja nie ma czym się zapuszczać.

więcej dystansu
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:59

Rosja ma przewagę na lądzie w arktyce i to wystarczy. Na morzu Chiny będą niwelować przewagę jankesów. Wspólny pogłębiający się sojusz jest nie do ruszenia. Jankesów czeka znaczna wymiana floty i wydaje się, że będzie to ich bolało. Z lotnictwem też zresztą nie wiedzą co do końca zrobić. Niby mają przewagę ale wszystko jest stare. Przewaga technologiczna systematycznie topnieje, a gospodarka przegrywa. Chyba tylko kosmos może jeszcze coś odmienić.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:25

Jaka niby ma Rosja przewage na ladzie nad US Army??? Zerowa? A Arktyka leży w zasięgu lotnictwa NATO i jego OP więc biedna Rosja. Chiny na morzu ciagle są znacznie słabsze od USA i nie sa tak głupie by umierac za Putina.A co do sprzetu to USA ma znacznei nowoczesniejsze lotnictwo od Rosji i Chin

Sarmata
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:16

Masz problemy z kojarzeniem faktów?Chiny umierać za Putina? To raczej odwrotnie. USA próbują obłaskawic Putina aby nie ochraniał Chin. Rosja jest znacznie silniejsza militarnie od dzisiejszych Chin. Chinskia broń jądrowa jest słabsza od Francuskiej.

Gruz
piątek, 11 czerwca 2021, 09:51

Tylko z atomem startujecie do reszty świata? Słabo ruscy słabo:))

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 07:52

Rosja jest juz znacznei słabsza militarnie od Chin, nie mówiąc o USA i to na lądzie, morzu i w powietrzu. A chińska broń jadrowa do Rosji spokojnie doleci i te 200 głowic wystarczy by po Rosji było wspomnienie.,

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:56

Rosja ma przewagę na lądzie pod każdym względem. Doucz się.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:05

Nad Burkina Faso tak, nad USA nie ma żadnej .

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 18:17

Tylko w którym segmencie uzbrojenia?

Clash
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:24

A ta przewaga została osiągnięta dzięki rosyjskiej nauce której owocem są największe na świecie procesory, najszybsze na świecie zegarki, najwyższa na świecie liczba wszobijek na 1000 mieszkańców......

Tomek1954@gmail.com
sobota, 19 czerwca 2021, 07:59

Gratuluję porównania. Tak trzymać. Pozdrawiam serdecznie.

Sssssssss
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:29

Tylko, że Rosja nie jest problemem. Chiny, mówi to Panu coś?

Żołnierz
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:50

F-35 bubel? he he, to w takim razie su 57 to megabubel! którego żaden kraj poza Rosją mieć nie chce, he he

Alaris
środa, 9 czerwca 2021, 20:16

Ten bubel F-35 okazał się być bardziej udany od SU-57 i mawiększe możliwości niż jakakolwiek maszyna rosyjska

kowalski
czwartek, 10 czerwca 2021, 08:55

Tyle, że mowa o programach US Navy czyli morskich a nad morzami to akurat nie rosjanie są największym problemem

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 23:12

@Alaris: Które to pokazały w czasie wspólnych manewrów z Francuzami pozwalając im "zatopić" swoją pływającą bazę czyli lotniskowiec HMS Queen Elizabeth.

Atomek
czwartek, 10 czerwca 2021, 09:36

@Monkey weź dokładnie przeczytaj co i jak było na tych manewrach, nawet na DF24 był artykuł. Jedyne co sobie wydumałeś to na pałę argument przeciwko F-35, gdzie np. DF24 w żadnym razie takich wniosków nie wyciągał z manewrów.

Monkey
czwartek, 10 czerwca 2021, 12:55

@Atomek: Nie uchroniły swojej bazy, czyli lotniskowca przed zatopieniem. To raczej słabe osiągnięcie, nawet pomimo faktu użycia przez Francuzów E2C.

bender
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:57

Gdyby brytyjski lotniskowiec był wyposażony w samoloty Rafale, to czy wygrałby te starcie? Otóż nie. Jeśli czegoś brakowało na pokładzie QE, to samolotów wczesnego wykrywania lub taktyki użycia F-35 w takiej roli. Ergo system bojowy na QE nie jest wciąż gotowy do efektywnego prowadzenia bitwy powietrzno-morskiej.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:26

Bo nei było ich do ochrony, cwiczenia tego nie zakładały, podobnie jak nie było żadnej eskorty, ot, kto pierwszy wykryje przeciwnika ten wygrywa.

qwert
czwartek, 10 czerwca 2021, 16:04

No i wygrali, a pływająca baza F 35 " poszła na dno"

Davien
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 09:02

A co o ma wspólnego z F-35 to juz ci oficer prowadzący nie napisał.

czwartek, 10 czerwca 2021, 15:56

Brytyjczycy uzbrojeni w F-35 przegrali.

Yh
środa, 9 czerwca 2021, 19:05

To co wybierze Rosja?

franek
czwartek, 10 czerwca 2021, 08:12

Rosja przegrywa wyścig zbrojeń z Chinami i USA więc ma jedynie wybór być wasalem USA bądź Chin

R
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:13

Chyba Ci sie odrobine pomylilo z pieknym i juz nie bogatym US.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:27

Nic sie nei pomyliło, Rosja jest juz daleko w tyle za Chinami i USA.

Sarmata
czwartek, 10 czerwca 2021, 17:20

Nei masz pojecia o czym piszesz.Akurat militarnie Rosja góruje nad Chinami. I jeszcze długo będzie silniejsza.Dlatego Biden łasi się do Putina i próbuje odciągnąć go od Chin.

Er
piątek, 11 czerwca 2021, 09:46

NIe masz pojęcia o czym piszesz lub celowo siejesz dezinformację

Davien
piątek, 11 czerwca 2021, 07:55

A niby w czym jest silniejsza?? Flota rosyjska to ułamek chińskeij, lotnictwo Chin góruje nad rosyjskim pod kazdym wzgledem, na ladzie to Chiny nakryja Rosję czapkami. Broń jądrowa Chin wystarczy do zniszczenia Rosji wiec jak widać... A USA Rosja jest do niczego nei potrzebna.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 10 czerwca 2021, 07:59

Nie wiadomo co wybierze. Rosjanie stracili RWPG i nie mogą już kraść tak skutecznie jak dawniej. Dlatego na razie ich najnowszy sprzęt jest niedopracowany i nadaje się tylko na defilady.

panako
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:30

ale niestety nadal duzo lepszy od polskiego...

Herr Wolf
czwartek, 10 czerwca 2021, 07:54

Ale kolego tu mówimy o USA!!!

Flawiusz
środa, 9 czerwca 2021, 21:19

Rosja wybierze Białoruś, Kraje Bałtyckie i zachodnią Polskę oraz północną i wschodnią Ukrainę.

Yh
czwartek, 10 czerwca 2021, 07:35

A wschodnią zostawią? W sumie to w ich stylu.

Zenek z polo
czwartek, 10 czerwca 2021, 13:05

Na wschodzie polski już jest Rosja. Oni z bolszewizmu mentalnie nie wyszli co pokazało ostatnie 6 lat. Nie mogą doczekać się aby znowu klęknąć przed carem

Buczacza
czwartek, 10 czerwca 2021, 05:56

Tym bardziej, że wszyscy chcą żyć w takim syfie. Jak współczesna rosja putina. A wręcz marzą o tym żeby doznać tej demokracji i zarazem dobrobytu!

Wawiak
środa, 9 czerwca 2021, 23:29

Ale na dentystę macie odłożone? Bo jak te państwa się zbiorą razem (a coraz bardziej rozumieją, że muszą), to będziecie się za Uralem chować.

Alaris
środa, 9 czerwca 2021, 20:17

Nic. Są zbyt biedni by ścigać się z mocarstwami na morzach.

Katon
czwartek, 10 czerwca 2021, 07:22

Ale wystarczająco bogaci by kupić broń która sprawi że że ta amerykańska flota do wybrzeża Rosji nie podpłynie. US Navy na Pacyfiku nie jest dla Rosji groźna. Tam zajmą się nią Chiny.

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:29

A niby jaka rosyjska broń powstrzyma LGU od podpłyniecia do Rosji??? A Chiny na pacyfiku nie są przeciwnikiem dla US Navy i jeszcze długo nie będa.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:56

Wystarczą 2 maleńkie Bujany-M by zniszczyć LGU... :D

Davien
piątek, 18 czerwca 2021, 17:40

Bujany-M z 16-toma dość precietnymi pociskami o zasięgu realnym 60km vs LGU?? Nawet sie te okręciki nie zbliza by swoje rakietki odpalić. Noale przyjmijmy że maja Ka-31 czyli zasięg wydłuzył sie do 200km. Co oznacza ze zabraknie im jeszcze 400 km by odpalić te pociski jak będą szły na dno.

Monkey
środa, 9 czerwca 2021, 23:11

@Alaris: Rosjanie już wybrali. małe okręty z pociskami dużego zasięgu, hipersoniczne na pociski na MiG31 i okręty podwodne o napędzie nuklearnym, tak SSN, jak i SSBN.

Prawda
piątek, 11 czerwca 2021, 13:58

Nie no jedna sprawda nikt w bezpośredniej wojnie pelnoskalowej niea rażącej przewagi . Chiny nadal są zagatką którą ciężko ocenic. A amerykańskie wojska jest najsilniejsze bezkonkurencyjnie tylko jest jedna sprawa usa jedzie na dwa frony a tak silne to nie jest. W europie badzo wazne jest teraz by trzymać się z Turcją i uśmiechac po cichu do francuskich wojskowych tam szykuje się przewrót a Turcja jest jedynym krajem który realnie może powstrzymac rosje przed atakiem na europę to turcja ma najsilniejszą armię w rejonie Europejski i nawet potencjalnie na równi z potencjalem Rosyjkim jezeli mowimy o potencjale w regionie. Polska powinna patrzyć na siebie i starać się posiadac zdolności by realniej próbowac się broni i co wazniejsze posiadać mozliwości na tyle skutecznego odgryzienie się by atakowanie nas się nie kalkulowało. A Niemcy na leży trzymac na politycznej smyczy coś się odgrazają. To spytac kiedy zapłaca 7 biliardów odszkodowania za zniszczenia za 2 wś

Davien
czwartek, 10 czerwca 2021, 14:31

Monkey i maja okreciki z zasięgiem razenia 60km bo dalej radary tych łupinek celu nie widza. maja kilkanascie ALBM Kinzał na MiG-31 o zasięgu 600km i jakis 3x mniej SSN-ów od US Navy. To im na jedna LGU nie wystarczy, nawet zakładajac ze Amerykanie będą spali:)

Piotr
czwartek, 10 czerwca 2021, 11:44

Sto procent racji kolego Monkey.

x
środa, 9 czerwca 2021, 17:45

atomowy okręt lub samolot moim zdaniem

Tweets Defence24