Geopolityka
Kolejny "robak" atakuje komputery na Bliskim Wschodzie
Firma Kaspersky Lab zajmująca się bezpieczeństwem komputerowym ogłosiła 9 sierpnia odkrycie kolejnego złośliwego oprogramowania atakującego systemy komputerowe na Bliskim Wschodzie.
Robak komputerowy (czyli samodzielny destrukcyjny program, w odróżnieniu od wirusów komputerowych, które "pasożytują" na już istniejących programach), nazwany przez pracowników Kaspersky Lab mianem "Gauss", jest zdolny do atakowania kluczowej infrastruktury i zdaniem tych samych ekspertów pochodzi z tego samego źródła co Stuxnet (robak, który uszkodził w 2010 r. wirówki do wzbogacania uranu w irańskim ośrodku w Natanz), Duqu (zidentyfikowany we wrześniu 2011 r. robak podobny do Stuxnetu) i Flame (odkryty w marcu br. robak komputerowy potrafiący przejmować kontrolę nad urządzeniami peryferyjnymi takimi jak kamerki w celu zdobycia wrażliwych danych).
Gauss, który został znaleziony w zainfekowanych komputerach osobistych w Libanie, Izraelu i Terytoriach Palestyńskich potrafi kraść dane przeglądarek internetowych, w tym hasła, wysyłać informację na temat konfiguracji systemu, kraść dane dostępowe do systemów finansowych Bliskiego Wschodu czy przejmować kontrolę nad kontami mediów społecznościowych.
(MMT)
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie