Kolejne naruszenia tajwańskiej strefy powietrznej

8 kwietnia 2021, 14:43
840_472_matched__ozrl5p_30b935b92a27192cd017bcca4aa2244b
Fot. Peng Chen/flickr/CC BY SA 2.0.
Reklama

Piętnaście samolotów wojskowych ChRL naruszyło w środę od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) – poinformował tajwański resort obrony. To już kolejny raz w ostatnich miesiącach, gdy ChRL wysyła tak dużą liczbę samolotów na bliską odległość od granic Tajwanu.

W tym samym dniu przez Cieśninę Tajwańską przepłynął okręt marynarki wojennej USA. Strona amerykańska przekazała, że był to USS John S. McCain, niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke. W oświadczeniu VII Floty Stanów Zjednoczonych stwierdzono, że był to rutynowy rejs, zgodnie z zasadami prawa międzynarodowego. Było to czwarte przepłynięcie amerykańskiego niszczyciela przez Cieśninę Tajwańską od objęcia urzędu prezydenta USA przez Joe Bidena.

Wśród 20 samolotów ChRL, które naruszyły w środę ADIZ, znalazły się cztery myśliwce Shenyang J-16, jeden samolot Shaanxi Y-8, dwa samoloty wczesnego ostrzegania Shaanxi KJ-500 oraz osiem myśliwców Chengdu J-10.

Jak podkreślono w oświadczeniu resortu obrony, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo krajowi.

W ostatnim czasie naruszenia strefy ADIZ przez siły ChRL stały się normą; pod koniec marca w strefie znalazło się 20 maszyn wojskowych tego kraju, co jest rekordową liczbą.

Od początku kwietnia lotnictwo Armii Ludowo-Wyzwoleńczej naruszyło strefę ADIZ czterokrotnie, ostatnio w poniedziałek, gdy 10 samolotów wleciało do strefy również od południowego zachodu. Były to m.in. cztery myśliwce Chengdu J-10 i cztery myśliwce Shenyang J-16.

Jak zauważył ekspert Lin Ying-yu w komentarzu dla tajwańskiej Centralnej Agencji Informacyjnej (CNA), ostatnie naruszenia przez siły ChRL strefy ADIZ można interpretować jako swego rodzaju ćwiczenia, mające przygotować pilotów do potencjalnej konfrontacji z tajwańskimi okrętami podwodnymi; na 2025 rok planowane jest zwodowanie pierwszego takiego okrętu tajwańskiej produkcji.

W środę na Tajwanie rozpoczęły się ćwiczenia z użyciem rakiet. Mają one potrwać trzy dni, a kolejne takie ćwiczenia planowane są na przyszły tydzień. W tym samym czasie, zaledwie 36 mil morskich od tajwańskiej wyspy Lanyu i w bliskiej odległości od terytorium, na którym mają być wykonywane testy, pojawiły się dwa okręty marynarki wojennej ChRL. Według anonimowych źródeł agencji CNA, są to okręty rozpoznawcze, których zadaniem jest obserwowanie tajwańskich ćwiczeń.

Reklama
Reklama

W poniedziałek Pekin zapowiedział, że manewry w okolicach Tajwanu staną się normalnością. „Podobne ćwiczenia będą w przyszłości prowadzone regularnie” – podano w komunikacie marynarki wojennej ChRL.

Na kwiecień i lipiec na Tajwanie planowane są również doroczne manewry Han Kuang. Są one podzielone na dwa etapy: komputerowy i terenowy. Oprócz ćwiczeń regularnego wojska mają zostać sprawdzone siły rezerwowe kraju. Po raz pierwszy w historii jednym z elementów ćwiczeń ma być awaryjne lądowanie myśliwców na jednej z krajowych autostrad.

W środę szef MSZ Tajwanu Joseph Wu podkreślił, że jeśli kraj zostanie zaatakowany, to będzie bronił się do samego końca. „Mamy wolę, by się bronić, co do tego nie ma wątpliwości. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, będziemy bronić się do samego końca” - powiedział Wu w rozmowie z mediami.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Andrettoni
piątek, 9 kwietnia 2021, 17:04

Jak można naruszyć coś czego nie ma? Jak ustawią radar o zasięgu tysiąca kilometrów to Chińczycy kontynentalni będą im lądować w strefie "identyfikacji".

Niuniu
piątek, 9 kwietnia 2021, 16:13

Jak można naruszyć coś czego nie ma? Norweski samolot szpiegowski latając wzdłużgranicy Rosji nad morzem Barentsa przecież nic nie naruszył tylko prowadził rozpoznanie w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Chińskie samoloty koło Tajwanu robiły dokładnie to samo co Norwedzy koło granicy rosyjskiej.

Gosciu
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:13

Jak chińskie samoloty noga coś naruszyć latajac nad wodami międzynarodowymi?

Komentator
czwartek, 8 kwietnia 2021, 19:50

Ile razy można tłumaczyć, ta strefa identyfikacji to wody międzynarodowe gdzie w świetle prawa międzynarodowego obowiązuje wolność żeglugi i przelotu.

Davien
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:33

Dla amerykanow wolnosc. Dla Chinczykow nie

Komentator
piątek, 9 kwietnia 2021, 19:47

Davienku, najwyższy czas się obudzić. Czasy gdy USA mogły bezkarnie narzucać wszystkim swoją wolę dawno minęły. Zresztą, wątek jest o prawie międzynarodowym, nie o twoich wizjach w dilirium.

Mario
piątek, 9 kwietnia 2021, 10:17

Chodnik pod twoim oknem też , ale jak się będzie tam kręcił facet z karabinem to nie zaeragujesz ?

Gnom
piątek, 9 kwietnia 2021, 23:04

Nawet w USA nie możesz do póki nie przekroczy granic twojej posesji, a i to tylko w kilku stanach.

Komentator
piątek, 9 kwietnia 2021, 12:33

Jeżeli prawo tego nie zabrania to jakie masz podstawy do reakcji? I jeżeli facet spaceruje po chodniku to będziesz kłamał że wlazł na twoją posesję? Zresztą, wszyscy chodzą "z karabinami po chodniku", tylko że są tacy którzy twierdzą że jak robią to oni, to manifestują wolność, jak inni, to "naruszają".

Lolz
piątek, 9 kwietnia 2021, 11:40

Facet z RPG, czyli USA, kręci się pod oknami wszystkich

Tweets Defence24