Reklama

Siły zbrojne

Kanadyjska flota bez zaopatrzeniowców. Konieczna pomoc sojuszników

Służbę w Royal Canadian Navy zakończył ostatni zaopatrzeniowiec floty „Preserver” (510). W związku z tym że bliźniacza jednostka „Protecteur” (509) została wycofana 14 maja 2015 r., aktualnie kanadyjska flota pozostała bez okrętów zaopatrzeniowych, zdolnych do działań na wodach oceanicznych. 

Ten stan rzecz wynika z faktu, że zaopatrzeniowce te były jednostkami jednokadłubowymi i nie mogły już operować na wodach międzynarodowych, zaś ich następcy typu Queenston, które będą budowane w oparciu o projekt niemieckich okrętów typu Berlin, mogą pojawi się w służbie dopiero na początku przyszłej dekady.

Do tego czasu kanadyjscy marynarze muszą liczyć na wsparcie sojuszniczych jednostek zaopatrzeniowych. W ostatnim czasie wsparcia takiego udzielał hiszpański zaopatrzeniowiec „Patiño” (A 14), który współdziałał z Royal Canadian Navy od lutego br.

Rozwiązaniem również tymczasowym ale bardziej kompleksowy sposób rozwiązującym ten problem jest konwersja cywilnego kontenerowca MS Asterix na jednostkę zaopatrzeniową, które wejdzie do służby w przyszłym roku i będzie wspierać kanadyjskie okręty aż do pojawienia się nowych zaopatrzeniowców typu Queenston.

AN

Reklama

Komentarze (1)

  1. gegroza

    jednokadłubowym ? Chyba z pojedynczym poszyciem

Reklama