JW GROM upamiętniła poległego dowódcę z Jordanii

9 marca 2021, 10:52

W piątą rocznicę śmierci jordańskiego majora służącego w tamtejszych wojskach specjalnych polska Jednostka Wojskowa GROM upamiętniła sojusznika tablicą pamiątkową oraz specjalnie przygotowanym materiałem video. Podkreślając więzy jakie łączą środowisko specjalsów z obu państw, a także wskazując na wspólnotę walki z międzynarodowym terroryzmem, podejmowaną w najtrudniejszych i najbardziej ekstremalnych warunkach, a przede wszystkim niosącą ryzyko dla życia i zdrowia operatorów.

JW GROM poinformowała w swoim specjalnie przygotowanym materiale video, że została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona majorowi Raszidowi Husajnowi Zijudowi, dowódcy jednostki jordańskich sił operacji specjalnych. Major zginął w wyniku ciężkich obrażeń odniesionych w walce w 2016 r. w rejonie Irbid z terrorystami. Trzeba pamiętać, że jordańscy komandosi byli wysoce zaangażowani w działania wymierzone w terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego (IS). Wykonując szereg rajdów, częstokroć w epicentrum aktywności znajdującego się w zenicie swoich możliwości bastionu Da`ish. Co więcej, jordańskie siły zbrojne oraz całe społeczeństwo poniosło wiele ofiar w trakcie działań bojowych mających na celu osłabienie ekspansji, a później zniszczenie terrorystów zagrażających bezpośrednio nie tylko samemu Królestwu, ale również państwom na niemal całym świecie. Jordańskie wojska specjalne były w tej kampanii jednym z najważniejszych atutów do jakich mogli odwołać się jordańscy przywódcy.

Generalnie, to właśnie strona jordańska i jej zdolności wywiadowcze oraz siły operacji specjalnych należały i należą nadal do kluczowych elementów międzynarodowego frontu walki najpierw z zagrożeniem płynącym ze strony Al-Kaidy a następnie tzw. Państwa Islamskiego. Ich skuteczność wyrażona jest zarówno w możliwości prowadzenia penetracji obszarów, które znajdowały się pod kontrolą terrorystów, ale też zdolności do wymiany kluczowych informacji z zewnętrznymi partnerami. 

Przy okazji upamiętnienia jordańskiego majora, polscy komandosi z JW GROM podkreślili, że łączą ich z Jordańczykami szczególne więzy budowane przez lata przede wszystkim na bazie wymiany szkoleniowej. Jordania należy współcześnie do elitarnego grona państw z najszybciej rozwijanym zapleczem dla rozwoju wojsk specjalnych. Widać to przede wszystkim poprzez budowę poligonu KASOTC (dokładniej King Abdullah II Special Operations Training Center) pod Ammanem, jak również przez silne wsparcie władcy dla rozwoju międzynarodowych kontaktów jordańskich specjalsów. Tutaj oprócz kooperacji z Polakami, należy podkreślić, iż do Jordanii regularnie przybywają najbardziej elitarne formacje ze Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii. Wytwarzając nowy wymiar relacji pomiędzy państwami, ale przede wszystkim pomiędzy poszczególnymi operatorami i dowódcami.

Tym samym budując wyjątkową więź, wręcz braterstwo elitarnych współczesnych wojowników, którego pochodną jest chęć symbolicznego upamiętnienia poległego jordańskiego dowódcy. Trzeba też zaznaczyć, że tablica pamiątkowa upamiętniająca mjr Raszida jest jednocześnie symbolicznym wspomnieniem innych jordańskich komandosów, którzy polegli lub zostali ranni w trakcie swoich niebezpiecznych misji. W materiale filmowym, przygotowanym przez JW GROM były polski attaché obrony w Ammanie zwrócił uwagę chociażby na sylwetkę mjr Muada al-Huwajtata, który zmarł kilka miesięcy po majorze Raszidzie. Sama oficjalna ceremonia odsłonięcia w Polsce, na obiektach użytkowanych przez JW GROM, pamiątkowej tablicy odbyła się przy udziale operatorów z obu państw.

Leigh Neville opisując współczesną strukturę jordańskich sił operacji specjalnych („Elita. Współczesne Siły Specjalne od A do Z”, Warszawa 2020) wskazuje, że w 2016 r. rozwiązane zostało Jordańskie Dowództwo Operacji Specjalnych JORSOCOM (działające od 1996 r.), bazujące na trzech brygadowych grupach z wojsk lądowych – 37 Brygadzie Sił Specjalnych z dołączonym 101 batalionem sił specjalnych, 71 Brygadzie Sił Specjalnych wraz z 81 specjalnym batalionem powietrznodesantowym oraz 28 Królewskiej Brygadzie Rangersów; wspieranych przez 5 Lotniczą Brygadę Operacji Specjalnych. Obecnie istnieje Połączone Dowództwo Operacji Specjalnych JSOC, w skład którego wchodzą 1 Jednostka Specjalna, 2 Jednostka Specjalna (głównie działania antyterrorystyczne) oraz trzecia mniejsza formacja specjalizująca się w ochronie osobistej. Istnieje również 61 pułk rozpoznania specjalnego, wspierający JSOC oraz 77 batalion rozpoznawczy piechoty morskiej. Działania specjalne są wykonywane także we współpracy z formacjami tamtejszego MSW, a wiec 14 Jednostką Specjalną (Interwencyjną) oraz 30 Jednostką Specjalną (Wsparcie).

Reklama
Link: https://sklep.defence24.pl/produkt/bezpieczenstwo-teoria-i-praktyka/
Reklama 

Odnotowujący całą sprawę jordański portal Sarahnews.net (jak również inne lokalne serwisy) wskazał również, że z okazji piątej rocznicy śmierci majora jordańskich wojsk specjalnych polski ambasador w Ammanie Lucjan Karpiński odwiedził grób wojskowego na cmentarzu bohaterów w Guberni Graisa/Zarqa, gdzie miał złożyć wieniec oraz wyrazić słowa uznania i wdzięczności. Polski ambasador, według jordańskich dziennikarzy miał także odwiedzić ojca poległego wojskowego, znajdującego się na emeryturze gen. Husajnowi al-Zyoud, któremu też przekazał podziękowania i uznanie za ofiarę jaką złożył jego syn we wspólnej walce przeciwko zagrożeniu terrorystycznemu.

(JR)

Defence24
Defence24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Nikki
niedziela, 28 marca 2021, 18:06

Dobry i honorowy gest żołnierza do żołnierza, który oddał to co najcenniejsze. Skoro go cenią to wiedzą za co.

Mr Nict
czwartek, 11 marca 2021, 12:05

Było nie obalać Saddama, nie byłoby tego całego ISIS...

Paweł
środa, 10 marca 2021, 19:20

Zauważyliście że tam nie ma trzeciej fali covid 19. Wszyscy bez masek. A tak poważnie..Ogromny szacunek dla żołnierzy za to co robią!

Ajuuu
środa, 10 marca 2021, 19:14

Chyba uratował naszych że tak poważany

Kocurro
środa, 10 marca 2021, 13:30

Ładnie że pamiętali. Trochę dziwnie wyglądała ta ściana do której przymocowano tablicę pamiątkową. Jeżeli nie było jakiegoś specjalnego powodu to szkocka muzyka była w złym guście. Chyba mamy jakieś polskie kawałki które możnaby zagrać w takim momencie.

Alx
piątek, 12 marca 2021, 15:00

Cichociemni szkoleni byli głównie w Szkocji, a tego typu muzyka grana na dudach żegnała ich, gdy opuszczali ośrodek szkoleniowy. Jest to odwołanie do tej tradycji.

starszy kapral
środa, 10 marca 2021, 11:12

Te okulary operatorzy sil specjalnych powinny miec z holograficznym wywietlaniem poszerzonej swiadomosci sytuacyjnej i wspolpracowc np z noktowizorem, celownikiem, wyswietlac innych operatorow, info z radarow, chronic przed laserem itd.

Syplog
piątek, 12 marca 2021, 11:39

I połączyć z jaśminem.

Big Jim
poniedziałek, 22 marca 2021, 14:11

i koniecznie z AWACS-em :)

Woj
wtorek, 9 marca 2021, 21:31

Smutne...

Naiwny
wtorek, 9 marca 2021, 19:04

Jordania i okolice to nie teatr wojenny w którym powinna się specjalizować polska armia a tym bardziej jej jednostki specjalne. Po co tworzyć, szkolić i finansować wspaniałe wojsko do działań ekspedycyjnych na końcu świata gdy w kraju brak jest dosłownie wszystkiego (w wojsku)? I jeszcze się tym chwalić? NATO to podobno sojusz tylko obronny. Przed czy Polska broni się na bliskim wschodzie?

autochton
piątek, 19 marca 2021, 00:09

Ależ celnie i w punkt. Nie mamy tam żadnych, powtarzam żadnych interesów.Realizowane są tam interesy jedynie Izraela.Podobnie jak przy zwołaniu w Warszawie konferencji dotyczącej Iranu. I jeszcze nasze władze się tym chwalą ,o zgrozo.Widać nie reprezentują polskich interesów.I proszę mi tu nie wypisywać bzdetów o Putinie, bo to on jest właśnie powodem dlaczego nasze wojska specjalne powinny być tutaj, nasze samoloty latać tutaj ,a nie.......po pustyni i nad pustynią. O zgrozo do czego to doszło.Przypomina się Armia Andersa, która akurat przypadkiem szła przez Palestynę,przypadkiem z ZSRR, przypadkiem mając tysiące żydów w składzie, przypadkiem wyszkolonych w bandyterce na miejscowej ludności, którzy przypadkiem zdezerterowali i których przypadkiem nikt nie pociągnął do odpowiedzialności za dezercję. Ja rozumiem wymordowali polską inteligencję do cna ale oświadczam wam-ONA SIĘ ODRODZIŁA I WSZYSTKO WIDZI CO SIĘ DOOKOŁA DZIEJE!

@naiwny
niedziela, 14 marca 2021, 15:52

zapoznaj się najpierw z możliwościami szkoleniowymi KASOTC a dopiero potem klep te pierdoły.

Gucio77
niedziela, 14 marca 2021, 12:26

Od lat nasi żołnierze robią za tańsze mięso armatnie. Jak NATO to jest sojusz obronny to cytując Bareję to"ja też byłem murzynem i grałem w kosza". Cała ta zabawa z bliskim wschodem to przysługa dla Izraela. Odkąd wybuchła wojna w Syrii, Świat przestał interesować się losem Palestyńczyków i taki był "deal".

środa, 10 marca 2021, 10:20

Zamilcz jeśli nie masz pojęcia.

Davien
środa, 10 marca 2021, 00:28

Bronia przed sponsorowanymi przez Rosje bandami terrorystów których jak widac bronisz jak zwykłę...

Łukasz
wtorek, 9 marca 2021, 14:19

Czy ja dobrze widziałem że s70i gromu mają zamontowaną jakąś głowicę na nosie. Na wcześniejszych filmach z użycia naszych black hawków na pewno tego nie było.

ten łaciaty
niedziela, 14 marca 2021, 15:54

to jordański śmigłowiec w zawisie nad budynkiem w KASOTC.

.
wtorek, 9 marca 2021, 22:58

Nie, no przecież fachowcy forumowi twierdzą, że to golas i niczego mieć nie może.

Zac
wtorek, 9 marca 2021, 12:51

JW Grom powód do dumy. Tylko dziękować tak wielu wartościowym osobą. Przykład dla pozostałych jednostek jak powinny być zarządzane.

carl fath
wtorek, 9 marca 2021, 19:05

Z powodu tego "zarządzania" wiele osób już odeszło...

Czui
czwartek, 11 marca 2021, 09:13

To mogli z nasza jednostka nie zadzierać wtedy by nie odeszli

blee
środa, 10 marca 2021, 15:35

Ale jak widac wiele osób jeszxze zostalo i wychowują godnych następców

Monkey
wtorek, 9 marca 2021, 12:45

Wzruszający film...

Tweets Defence24