Reklama

Siły zbrojne

"Józef Piłsudski" we Francji

Fot. Sylvain Gourheu
Fot. Sylvain Gourheu

Siły Powietrzne poinformowały, że pierwszy Boeing 737-800 przeznaczony do obsługi lotów VIP znajduje się już we Francji.

Na profilu facebookowym Polskich Sił Powietrznych zamieszczono krótką informację, w której podaje się, że pierwszy z trzech samolotów VIP typu Boeing 737, fabrycznie nowa maszyna nosząca imię Józefa Piłsudskiego i okolicznościowe malowanie, znajduje się już we Francji.

Czytaj też: Kownacki - pierwsze loty HEAD nowych samolotów w przyszłym roku

Boeing 737-800 zostanie dostarczony w konfiguracji pasażerskiej, w Polsce znajdzie się najpóźniej do 15 listopada. Potem, nim maszyna zostanie wykorzystana do przewozu VIP, przez co najmniej pół roku przygotowywane będą polskie załogi. Do każdej z maszyn typu Boeing przydzielone zostaną trzy załogi, co oznacza łącznie selekcję, szkolenie i przygotowanie 18 pilotów.

Polska pozyska ogółem trzy samoloty Boeing 737-800 wraz z systemem szkolenia i wsparcia eksploatacji za sumę 2,05 mld zł. Dwie z tych maszyn dostarczone będą w standardzie (Boeing Bussines Jet) BBJ2, natomiast trzecia przebudowana do wersji VIP z samolotu rejsowego, pierwotnie przeznaczonego dla chińskiej taniej linii lotniczej 9 Air. Dostawy mają zakończyć się w roku 2020.

Reklama

Komentarze (25)

 1. Extern

  I to się nazywa - podjąć decyzję i zrealizować. Nawet ze złamaniem prawa i przepłacając.Brawo rząd.

 2. Kristo

  Dobrze,że obecnie rządzący postawili tą sprawę jasno i osiągnęli cel, latami przekładany przez poprzednie rządy.Było naprawdę żenujące, gdy premier średniego, europejskiego kraju latał rejsowym samolotem i prawił banały o "oszczędnościach"...Oby na innych polach bardziej ruszyło.

  1. Jacek

   Już ruszyło. Zamiast śmigłowców dla armii, samoloty dla rządu.

  2. CB

   Lataliśmy ostatnio wyczarterowanymi samolotami, pomalowanymi w barwy państwowe identycznie jak te, więc nie przesadzaj. W kwestii wizerunkowej nie ma absolutnie żadnej różnicy.

  3. duży_drop

   Król Norwegii jeździ po kraju rejsowymi pociągami, premier Holandii jeździ do pracy na rowerze i jakoś nikt nie narzeka, ech te kompleksy " średniego, europejskiego kraju"

 3. tak tak

  wszystko ładnie, dlaczego tylko kupiliśmy 737? czemu nie 787 lub A320neo? tutaj mam wątpliwości co do zasięgu zakupionych maszyn...

  1. B777

   dlaczego 737-8 w wersji VIP ma zasięg prawie 7000 km.... no fakt do Australii bez tankowania nie doleci

 4. edek

  a moze mi ktoś wytłumaczyc po co on wogole lądował we Francji? W jakim celu niby on tam jest? To amerykański samolot dla Polskiego rządu ...

  1. Extern

   Airbus montuje w nim awionikę.

  2. tak tak

   kupiliśmy coś co nie jest w stanie do nas dolecieć, tylko potrzeba międzylądowań? no tak, nasza obecna władza jest genialna!

  3. CB

   We francuskim Saint-Malo są zakłady, które współpracują z Boeingiem przy remontach i przebudowach ich samolotów. Teraz w tych zakładach doposażają ostatecznie tego naszego. Tam też nastąpi ostateczny odbiór przez Polaków.

 5. januszek 94

  I to się nazywa - podjąć decyzję i zrealizować . Pięknie wygląda w tych barwach z malunkiem marszałka . Brawo rząd .

 6. Mirosław

  Triumf decyzji nad "dialogami i analizami". Zobaczyli, podjęli decyzję, zakupili i samoloty już są.

  1. Olaf

   ...bo musieli wywiązać się z obietnic y wydatkowania 2%pkb na Wojsko.

  2. Bren

   Samoloty może i są, ale pilotów niestety nie ma....

 7. faciors

  Świetne malowanie.

  1. Lewandos

   Jednak ten pasek biało czerwony trąca myszką... Niestety i nieproporcjonalny jest... Górna linia czerwona, gruba... Dolny pasek z przodu trójkątny... :) po co na stateczniku taki skos flagi... Ale fajnie wkomponowani bohaterowie niepodległości

 8. D'Amato

  No to Pan Wacław, może w końcu do Polski przyleci.

 9. Janus

  Dlaczego ma amerykańskie nry rejestracyjne?

  1. Mrozu

   Ponieważ do momentu oficjalnego przyjecia jest wlasnością producenta, ktory pochodzi z USA. Nasze "efki" też przylatywaly do PL na amerykańskich "blachach".

 10. alex

  Troszkę za mała szachownica na ogonie i niżej umieszczona, ale generalnie bardzo ładne malowanie, przejrzyste i dystyngowane.

  1. bz33

   Zdecydowanie zgadzam się. Z całym szacunkiem dla Pana Marszałka jego podobizna winna być nieco mniejsza a szachownica co najmniej dwa razy większa.

 11. PRS

  Pewnie ,,pierwotny" plan był by wylądował w Polsce na 11 listopada. I pewnie ,,KTOŚ" dobrze przypilnował by tak się nie stało...

 12. Anakin

  Gdyby ktoś się pytał dlaczego brak pieniędzy na zakupy uzbrojenia: samoloty dla vip-ów (wraz ze szkoleniem załóg i pakietami) to prawie 4 mld złotych.

  1. chateaux

   Mają chodzić na pieszo, czy Lotem latać na koszt przewoźnika i pasażerów? Jak Tusk raz wybrał się do Nowego Jorku rejsowym samolotem Lotu, to pasażerowie przez dodatkowe 3 godziny czekali na wylot, a Lot poniósł dziesiątki tysięcy dolarów strat z tego powodu.

 13. King

  Wygląda super. W końcu nie mamy się czego wstydzić.

  1. vis

   Naprawdę nie mamy?

 14. PolExit

  A gdzie narzekania naszych dyżurnych malkontentów? Ze nie z UE? Ze przestarzały? Ze to wina Antoniego ze go kupiono? Ze Airbus lepszy?

  1. Bartek 1

   Że mimo za kasę MON-u to nie wystrzeli żadnej rakiety, nie zrzuci żadnej bomby, nie znajdzie żadnej łodzi podwodnej.

 15. t

  Super fajnie. Podoba mi się... poza tym wstrętnym numerem na gondoli silnika. Strasznie kontrastuje z całą dość estetyczną resztą.

 16. zorro

  No to czuję się dużo lepiej z tą modernizacją armii.

 17. Zawiedziony Wyborca

  Czekam na równie zdecydowane kroki jeśli chodzi o zakup uzbrojenia dla armii. Bo mnie, jako wyborcę rządzącej ekipy, nie cieszy fakt że samoloty dla VIP to jedyne doprowadzone do finału przedsięwzięcie. Samoloty przepłacone i zakupione z naruszeniem prawa.

 18. KAR

  Żeby się tylko we Francji nie dostały do niego obce służby i czegoś nie zmajstrowały. Katastrof już nam wystarczy...

 19. Legionista 1983

  A nie można by LOT-u przyodziać w takie barwy , bo te obecne to z Polską niewiele mają wspólnego a to przeciez linie państwowe

 20. wojtem

  hasło 100 lat niepodległości Polski uważam za mało udane, dla państwa które istnieje od 966 roku....

  1. Grzesiek

   bo to jest malowanie na przyszłoroczną rocznicę odzyskania nie podległośći na prawej stronie jest napis w języku angielskim ,pod statecznkiem są daty 1918-2018 ipodobizny Piłsudskiego,Paderewskiego,Dmowskiego ,Witosa........,

  2. arona

   Zgadzam się, jeżeli już to powinno być raczej "100 lat odzyskania niepodległości Polski". Ponadto moim skromnym zdaniem szachownica jest namalowana zbyt wysoko, a numer taktyczny z silników (!!!) przeniósłbym jednak na statecznik pionowy.

  3. Edward

   To racja i po pierwsze. Jeśli mówimy o odzyskaniu niepodległości Polski w 1918 roku w okresie to od tego momentu należałoby odjąć 6 lat okupacji oraz cały okres PRL-u (razem 50 lat). Napis na samolocie jest zdecydowanie do zmiany - i to jak najszybciej. W przyszłym roku Polska obchodzi epokową rocznicę powrotu na mapę Europy po 123 latach zaborów - tylko tyle i aż tyle!

 21. Faciors

  Czy na pozostałych będą inne zdjęcia wielkich Polakow?

 22. Saracen

  Ciekaw jestem czy wybiorą się tym samolotem na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. A jeśli tak to jakie lotnisko będzie lotniskiem docelowym.

 23. krzysiek

  piękny

 24. Paweł

  We Francji? Mam nadzieję, że ktoś go pilnuje...

 25. Marek

  Samolot piękny ale nie mogę pojąć kto wymyślił tą szachownicę w tym miejscu.

Reklama