Joe Biden zwycięzcą wyborów w USA. Gratulacje prezydenta RP i szefa NATO

7 listopada 2020, 19:05
1024px-Joe_Biden_(48605397927)
Fot. Gage Skidmore/Wikimedia Commons/CC BY SA 2.0.
Reklama

Joe Biden zwyciężył amerykańskie wybory prezydenckie - podają media na podstawie dostępnych informacji o wynikach. Kandydat Demokratów otrzyma prawdopodobnie nie mniej niż 290 głosów elektorskich, przy 270 potrzebnych do uzyskania prezydentury. Gratulacje prezydentowi-elektowi złożyli m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Agencja Associated Press i telewizje CNN, NBC oraz Fox News ogłosiły w sobotę, że kandydat Demokratów na prezydenta USA pokonał w wyborach ubiegającego się o reelekcję Donalda Trumpa i zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych.

"Gratulacje dla Joe Bidena za udaną kampanię prezydencką. W oczekiwaniu na nominację Kolegium Elektorów Polska jest zdeterminowana, aby utrzymać wysoki poziom i wysoką jakość polsko-amerykańskiego partnerstwa strategicznego dla jeszcze silniejszego sojuszu" - napisał w sobotę na Twitterze prezydent Duda.

Z kolei sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg podał na koncie społecznościowym: "Gratuluję Joe Bidenowi wyboru na kolejnego prezydenta USA i Kamali Harris - na wiceprezydenta. Znam Joe Bidena jako silnego zwolennika naszego Sojuszu i nie mogę się doczekać bliskiej współpracy z nim. Silne NATO jest dobre zarówno dla Ameryki Północnej, jak i Europy".

Stoltenberg wydał też oświadczenie, w którym podkreślił, że przywództwo Stanów Zjednoczonych jest niezmiennie ważne w nieprzewidywalnym świecie.

"Sojusznicy NATO łącznie reprezentują prawie miliard ludzi, połowę światowej potęgi gospodarczej i połowę światowej potęgi wojskowej. Potrzebujemy tej zbiorowej siły, aby stawić czoło wielu wyzwaniom, przed którymi stoimy, w tym bardziej asertywnej Rosji, międzynarodowemu terroryzmowi, zagrożeniom cybernetycznym i rakietowym oraz zmianie globalnej równowagi sił wraz z rozwojem Chin. Możemy być bezpieczni i odnosić sukcesy tylko wtedy, gdy wspólnie stawimy czoło tym wyzwaniom" - napisał Stoltenberg.

W USA trwa wciąż zliczanie głosów, media oceniają jednak, że przewaga Demokraty jest tak duża, iż może on być pewien liczby głosów elektorskich, która gwarantuje mu prezydenturę. AP przyznała wygraną Bidenowi w Pensylwanii (20 głosów elektorskich) oraz w Arizonie (11). Telewizja Fox łącznie daje Demokracie 290 głosów elektorskich.

Ostateczne wyniki ze wszystkich stanów będą znane prawdopodobnie za kilka tygodni. Prezydent Trump w wydanym oświadczeniu napisał, że wybory jeszcze się nie zakończyły; jego obóz zapowiada walkę podczas ponownych przeliczeń głosów w Georgii i Wisconsin oraz utrzymuje, że w procesie wyborczym dochodziło do fałszerstw.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Reklama
Maria Poniedzielska
środa, 20 stycznia 2021, 23:29

Jako Polka jestem przeszczęśliwa, że zaprzysiężony został Prawdziwy Prezydent ....J. Biden....

Raf
poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:42

No to skoro twierdzicie, że wybory zostały sfałszowane to natychmiast trzeba nałożyć sankcje tak, jak na Białoruś. No i jakąś willę trzeba w Warszawie dlaTrumpa znaleźć.

amars
poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:25

Przewodniczący wchodzącej do koalicji rządzącej Estońskiej Konserwatywnej Partii Ludowej, minister finansów Mart Helme powiedział w niedzielę, że wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zostały sfałszowane. „Moim zdaniem nie ma w ogóle żadnej wątpliwości co do tego, że te wybory zostały sfałszowane. Uważam, że wszyscy normalni ludzie powinni się temu sprzeciwić. Nie ma sensu mówić o jakiejkolwiek demokracji czy praworządnym państwie, jeśli wyniki wyborów można tak łatwo, tak bezczelnie i masowo sfałszować” – powiedział Mart Helme na antenie TREraadio. No to unia/nato zwana "społecznoscią swiatową" powinna nałozyć sankcje, jak na Białoruś. Ciekawe czy bedzie pokaz "demokracji"

SLAWAN
niedziela, 8 listopada 2020, 20:33

No właśnie.... I to jest manipulacja. Prezydent Duda NIE POGRATULOWAŁ Bidenowi zwycięstwa, tylko udanej kampanii. Jeśli tylko w jednym hrabstwie w Georgii 6000 głosów oddanych na Trumpa zostało przekierowane na Bidena z powodu "błędu" w oprogramowaniu, to ja informuję, że Georgia ma 160 hrabstw.

Davien
poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:31

Slavanku a ja ci przypomne ze po pierwsze to było 3000 głosów ni 6000,po drugie to działa tez w drugą stronę:))

jaslavo
wtorek, 10 listopada 2020, 09:58

Zgadza się 3 tyś. głosów i z automatu ponowne liczenie gdyż różnica ok. 1% była

Davien
sobota, 14 listopada 2020, 01:38

Dla twojej wiedzy to był jeden przypadek w jednym z hrabstw w Giorgii, sady stanowe odrzucaja wszelkie pozwy Trumpa, co do ponownego przeliczeni głowsów to nstapi tylko wtedy jak róznica bdzie wyjtkowo mała i decyduje o tym prawo stanowe a nie fochy Trumpa. obecnie przewaga Bidena w Giorgii to 20 tys głosów.

dr House
niedziela, 8 listopada 2020, 18:46

Zastanawiające jest, że nawet media dotychczas przychylne Trumpowi, wszem i wobec obwieszczają wygraną sennego Józka chociaż już teraz wiadomo, że w niektórych stanach głosy będą przeliczane ponownie. Udają, że nie wiedzą o potężnych przekrętach jakie miały miejsce a to, że głosy na sennego Józka oddawali nawet nieżyjący od dawna obywatele to pikuś w porównaniu do "pomyłki" w oprogramowaniu, które przykładowo w niewielkim hrabstwie w Michigan mającym tylko 17 tys. wyborców, przyznało sennemu Józkowi aż 6 tys. głosów oddanych w rzeczywistości na Trumpa. A trzeba wiedzieć, że to "omyłkowe" oprogramowanie jest używane nie tylko w całym Michigan ale też w stanach kluczowych dla wyniku wyborczego więc łatwo sobie wyobrazić całkowitą skalę przekłamań wyborczych. Zupełnie odrębną kwestią jest to, że senny Józek jest po dwóch wylewach, zdarza mu się nie rozpoznać własnej żony, przemawia do pustych samochodów na parkingu i nie pamięta jak się nazywają jego najbliżsi współpracownicy. Niewykluczone, że kiedy senny Józek spotka się z Putinem w cztery oczy to odda mu Alaskę albo kontrolę nad Europą i nawet nie będzie tego pamiętał. Nawet ci, którzy dobrze życzą sennemu Józkowi, nie mają wątpliwości, że facet nie dotrwa do końca kadencji i w gruncie rzeczy chodzi o to żeby schedę po nim przejęła Kamala - nie dość, że kobieta to jeszcze kolorowa, czyli spełnienie ekstatycznych marzeń lewaków. Nie ma oczywiście nic złego w tym żeby prezydentem (prezydentą?) została kolorowa kobieta czy ktokolwiek inny bo ani płeć ani kolor skóry nie mają znaczenia. Natomiast ważne jest żeby takiego wyboru dokonał naród w demokratycznych wyborach a nie żeby upychać przyszłego prezydenta (prezydentę?) tylnymi drzwiami i brudnymi zagrywkami. Można się oczywiście czepiać, że Trump lubi błaznować - bo to jest fakt - ale jak się popatrzy wyłącznie na rzeczywiste osiągnięcia to oczywiste jest, że USA już dawno nie miały tak dobrego prezydenta. Facet ma mentalność biznesmena i tak właśnie załatwia sprawy. Nie brnie na siłę do militarnej konfrontacji tylko do załatwienia sprawy w biznesowym stylu. Wystarczy porównać ile wojen rozpętał jego poprzednik, laureat pokojowej nagrody Nobla (!) a ile spraw załatwił Trump przy pomocy dyplomacji i Twittera. W tym miejscu warto zauważyć, że jego poprzednik faktycznie pięknie przemawiał i na każdą okazję miał zawsze kilka gładkich, przyjemnych dla ucha zdań, które naród chciał usłyszeć. Jednak od czczego gadania nie ma żadnego przybytku. To trochę tak jak z mechanikiem samochodowym - może być gburem, szowinistą i może puszczać głośne bąki ale moim samochodem zawsze zajmuje się tak, że nie chcę innego mechanika.

Wojciech
niedziela, 8 listopada 2020, 15:04

Myślę, że nasz prezydent jak zwykle wyszedł przed orkiestrę. O zwycięstwie zadecyduje dopiero Sąd Najwyższy a nie CNN.

X
niedziela, 8 listopada 2020, 12:16

Nareszcie początek normalności (może)

sża
niedziela, 8 listopada 2020, 10:39

Myślę, że w kręgach naszych władz zapanowała właśnie smuta...

Poisson
niedziela, 8 listopada 2020, 09:34

Ciekawe czy teraz amerykanie wycofają się z sprzedaży F35 i Patriotów dla naszego wojska. Myślę że jest to wielce prawdopodobne.

Davien
niedziela, 8 listopada 2020, 17:27

A ktoś wam w Rosji w ogóle chciał sprzedać Patrioty i F-35?:))

foj
poniedziałek, 9 listopada 2020, 09:23

Hehehe, a po co Rosji stare złomy zwane jakimis patriotami czy mający prawie 1000 usterek nielot f35.

Davien
wtorek, 10 listopada 2020, 08:40

Może dlatego że wyprzedzaja wszystko co Rosja potrafi skonstruowac o dekady?:))

niedziela, 8 listopada 2020, 13:25

Może to i dobrze ? Będzie można na spokojnie wybrać ofertę korzystniejszą dla Polski. Bo oferty F-35 i Himarsów korzystne były jedynie dla USA.

niedziela, 8 listopada 2020, 13:07

Biznes to biznes, nikt nie będzie rezygnował z zarobku. Najwyżej wymienią tutaj rząd.

Thomas
niedziela, 8 listopada 2020, 12:34

Zaoszczędzilibyśmy sporo kasy.

kot
niedziela, 8 listopada 2020, 09:03

no jak słusznie zauważyła Miriam S. Al Gore też wygrał wybory w 2000 roku i też media go ogłosiły zwycięzcą

say69mat
niedziela, 8 listopada 2020, 08:34

@Joe Biden zwycięzcą wyborów w USA. Gratulacje prezydenta RP i szefa NATO ... i totalna konsternacja na Nowogrodzkiej. Tak z reguły kończy się doktrynerski brak elastyczności w realizacji koncepcji i procesu polityki zagranicznej. Dla przypomnienia, w czasach II RP potencjał naszej polityki zagranicznej oparto na potencjale strategicznych sojuszy militarnych. Nikt nie zakładał, że nasi partnerzy - gwaranci naszej niepodległości - nie będą w stanie wywiązać się z przyjętych zobowiązań.

Luke
niedziela, 8 listopada 2020, 04:09

Oficialnie nie, to tylko media tak muwja. Elektorat oficialnie zbiera sie 18go Grudnia zeby wybrac I potwierdzic prezydenta. Jak Trump wygra w Arizonie w poniedzialek to bedzie koniec dla demokratuw!

Thomas
niedziela, 8 listopada 2020, 02:06

Gratulacje. Wygrał lepszy....... tylko nie wiadomo dla kogo

Sternik
niedziela, 8 listopada 2020, 01:24

Od kiedy to CNN, NBC czy Fox nominują w Stanach prezydentów? Od kiedy są własnością Jacoba Rotschilda?

Szept
niedziela, 8 listopada 2020, 00:47

USA to syf kiła i mogiła, czyli korupcja i nieprawość. No ale nie ma co podskakiwać jak się jest Polską. Tam nie ma demokratycznych wyborów od nigdy, więc i te nie będą odstawać od reszty.

Zbig gniew
niedziela, 8 listopada 2020, 12:48

USA wszędzie walczą o demokrację. Czas by zaczęły to robić również u siebie.

ursus
sobota, 7 listopada 2020, 23:44

Teraz to już chyba pozostaje nam negocjować wspólne gwarancje bezpieczeństwa z Ukrainą i porzucić pozycję kolonii w wypaczonej ideologicznie unii europejskiej. Przed nami jakieś pół roku chaosu.

dulkus
sobota, 7 listopada 2020, 23:14

Jakie gratulacje od prezydenta najjaśniejszej skoro Biden powiedział ,że w Polsce i na Węgrzech rządzi reżim.

Adam
niedziela, 8 listopada 2020, 18:35

A mylił się? Raczej nie.

Ten tego
sobota, 7 listopada 2020, 22:51

Od kiedy to media decydują o wyborze na stanowisko prezydenta? Oficjalnie jeszcze wybór nie został zatwierdzony przez uprawniony do tego organ. Natomiast A.Duda pogratulował "udanej kampanii" a nie objęcia stanowiska prezydenta. Tak, że... ten tego... dyplomatycznie się odniósł do sprawy :)) Czy się mylę?

Yossarian
sobota, 7 listopada 2020, 22:33

Może nadeszła pora na współpracę, w sprawach uzbrojenia, z Koreą i Europą?

F35
sobota, 7 listopada 2020, 21:21

Fort Biden w miejsce Fortu Trump ?

loyola
sobota, 7 listopada 2020, 21:20

Wreszcie nie będziemy oglądać rozwydrzonego bachora na stanowisku najważniejszego człowieka świata z palcem na przycisku atomowym. A tak na marginesie - rosyjska ingerencja w poprzednie wybory zaowocowała sukcesem Trumpa. Przed obecnymi wyborami armia USA wyraźnie zakomunikowała, że jakakolwiek próba ingerencji w wybory spotka się z cybernetyczną odpowiedzią. Nie słyszeliśmy o zorganizowanych działaniach Rosjan i skutek jest do przewidzenia - Trump przegrał.

X
niedziela, 8 listopada 2020, 12:13

Pełna zgoda.

Ja
niedziela, 8 listopada 2020, 11:06

Bzdura. Trump kupe dobrych decyzji dla usa zrobil. Chocby przycisnol chiny

Davien
niedziela, 8 listopada 2020, 14:57

A od kiedy to wojenka handlowa między Chinami i USA ne jest po mysli Rosji??

Zbig gniew
niedziela, 8 listopada 2020, 12:46

No jasne. Tak przycisnął Chiny że te teraz coraz więcej rzeczy robią same, uniezależniając się od USA w wysokich technologiach. Dodatkowo Tajwan im jeszcze w tym pomaga. Chiny kontynentalne przez ostatnie cztery lata ściągnęły z wyspy parę tysięcy inżynierów. M.in procki pomagają im projektować i produkować.

Davien
niedziela, 8 listopada 2020, 17:30

I dlatego taki Huawei jest w ciemnej.... jak USA zakazały sprzedaży procesorów z technologia z USA, czyli praktycznie wszystkich:))

mat0
sobota, 7 listopada 2020, 21:19

Prezydent Duda jako jeden z pierwszych gratulował ! co za refleks

KrzysiekS
sobota, 7 listopada 2020, 20:21

Podejdźmy do tego i wykorzystajmy zamieszanie w USA na naszą korzyść chociaż chwilową. Proponuję zakup licencji MBDA CAMM/CAMM-ER, MBDA zakup licencji BRIMSTON3, zakup licencji na Izraelski HOMAR (lub kupienie prawa do Ukraińskiego Wilcha-M i Grom-2), MBDA zakup 3 OP Scorpène oraz 3 fregat FEMM. NAJWAŻNIEJSZA JEST POLSKA (przy całym szacunku dla D.T.). Poproszę przeanalizować ilość służb obcych w naszych strukturach które są oficjalnie. Wykorzystajmy ten czas on już się nie powtórzy.

Lechu
niedziela, 8 listopada 2020, 18:38

Nic nie będą teraz kupować. Kasa pusta. Rozdawnictwo i wirus zrobiły swoje.

Tweets Defence24