Reklama

Geopolityka

Japonia zamawia pionowzloty Osprey

Fot. Airwolfhound (Lic. CC-by-SA-2.0)
Fot. Airwolfhound (Lic. CC-by-SA-2.0)

Departament Obrony USA poinformował o podpisaniu umowy pomiędzy Japonią a Bell-Boeing o rozszerzeniu umowy na zakup pionowzlotów MV-22 Osprey. Do zamówionych w 2015 roku pięciu sztuk dołączą kolejne 4 maszyny.

Podpisane porozumienie pomiędzy USA a Japonią stanowi wartą 544,7 mln dolarów modyfikację długoterminowej umowy na dostawę pionowzlotów MV-22 Osprey. Oznacza to zwiększenie zakupu dla Kraju Kwitnącej Wiśni do dziewięciu maszyn. Zgodnie z podanymi informacjami, mają być one dostarczone do końca maja 2020 roku.

Pierwsze pięć maszyn MV-22C Japonia zamówiła w lipcu 2015 roku za 332,5 miliona dolarów. Ich termin dostaw został wyznaczony na czerwiec 2018 roku. Zwiększenie zamówienia przez Japonię do dziewięciu pionowzlotów znacząco wzmocni możliwości operacyjne Japońskich Sił Samoobrony, zarówno w zakresie działań bojowych jak i ratowniczych.  Chociaż rok temu Japonia zgłosiła zapotrzebowanie na 17 sztuk MV22, co oznacza możliwość kolejnych zamówień.

Czytaj także: Japoński przetarg stulecia. Nowe myśliwce za 40 mld USD

MV-22 Osprey to amerykańska maszyna pionowego startu i lądowania, produkowana przez dwa koncerny Bell oraz Boeing. Zaplanowany został do wykonywania misji, do których zazwyczaj wykorzystywano śmigłowce, ale dzięki zasięgu samolotu z napędem turbośmigłowym rozszerza możliwości ich prowadzenia. Pionowzloty prowadzić operacje z lądu jak i z pokładu okrętów. Maksymalna prędkość MV-22 wynosi 443 km/h, a promień działania – 600 mil morskich (około 1100 km).

Głównym użytkownikiem zmiennopłatów V-22 Osprey jest Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych, gdzie wykonują przede wszystkim trzy rodzaje misji: transportowe (COD), ratownicze (w tym SAR) i specjalne oraz C-SAR (zabierając na pokład operatorów Navy Seals). Dlatego też wprowadzenie na uzbrojenie Japońskich Sił Samoobrony zmiennopłatów MV-22 Osprey wpisuje się w nowe wytyczne dotyczące ich rozwoju, zakładające zarówno budowę zdolności do prowadzenia morskich operacji desantowych, jak i rozszerzenie możliwości w zakresie przeciwdziałania skutkom katastrof naturalnych.

Czytaj także: Japonia kupuje amfibie AAV-7

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. say69mat

    Mamy do czynienia z bardzo intrygującym podejściem do kwestii 'wspólnej ... platformy'. Gdzie rolę wspólnej platformy pełni efektywność sił zbrojnych wykorzystujących różnorodne narzędzia służące realizacji nadrzędnego celu jakim jest bezpieczeństwo narodowe. Tak więc japońskie siły samoobrony wykorzystują zarówno potencjał CH47. AW101, jak i MV22. Z kolei, w 'kraju kwitnącej jabłoni' deliberujemy nad wspólną platformą, generując jedynie ... paraliż.

  2. WESOŁE USA

    Japonia zamawia sprzęt od USA, bo wie że jest wysokiej klasy w przeciwieństwie do ruskiego złomu. Japończycy to mądry naród i wie co kupować i z kim współpracować.........na Rosję, Japonia nawet nie spojrzy, bo co ruscy mogą zaproponować Japonii ? oprócz onuc i walonek.

    1. vvv

      sory ale sie nie doceniasz ruskiej techniki ktora jezeli chodzi o smiglaki jest na bardzo wysokim poziomie. inna sprawa jest to ze mv-22 jest klasa w sama w sobie i nie ma sobie odpowiednika. jest to najlepszy "smiglowiec" transportowy jaki jest ale to nie do konca smiglowiec

    2. antyolo

      Zamawia bo ma tony amerykańskich zadrukowanych papierków z powodu nadwyżki w handlu z USA, które po 2018 drastycznie stracą na wartości, więc usiłuje się ich pozbyć