Izraelski minister obrony grozi Iranowi operacją wojskową

6 sierpnia 2021, 09:04
Ganc
Fot. Israel Defense Forces
Reklama

Izraelski Minister obrony Beni Ganc oświadczył w czwartek w wywiadzie dla portalu Ynet, że Izrael jest gotowy do podjęcia operacji militarnej przeciw Iranowi. "Świat powinien teraz podjąć działania przeciw Iranowi" - dodał.

Na pytanie, czy Izrael jest przygotowany do takiego ataku, Ganc odparł: "Tak. Znaleźliśmy się w sytuacji, w której powinniśmy podjąć operację militarną przeciw Iranowi". Utrzymujące się od dawna napięcie między Jerozolimą a Teheranem wzrosło ostatnio zdecydowanie, gdy pod koniec lipca u wybrzeży Omanu zaatakowany został przez drona tankowiec Mercer Street, którego armatorem jest firma należąca do izraelskiego miliardera Ejala Ofera. Zginęły wówczas dwie osoby, a władze Izraela, USA i Wielkiej Brytanii oskarżyły Iran o zorganizowanie tego zamachu.

Associated Press podaje, że izraelski rząd zabiega teraz o podjęcie inicjatywy na forum ONZ, która doprowadziłaby do międzynarodowej reakcji na postępowanie Teheranu. Rząd Iranu nie zareagował natychmiast na wypowiedź Ganca, ale w środę irański charge d'affaires w Nowym Jorku Zara Erszadi wystosowała list do Rady Bezpieczeństwa ONZ, w którym oskarżyła Izrael o to, że "jest głównym źródłem niestabilności i braku bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i poza tym regionem" - relacjonuje AP.

W ataku, który — jak komentowały media — stał się powodem największego jak dotychczas zaostrzenia sytuacji na Morzu Arabskim i otaczających je akwenach, zginęły dwie osoby: rumuński kapitan jednostki i Brytyjczyk, który był członkiem załogi. AP przypomina, że od momentu wycofania się USA z umowy nuklearnej z Iranem w 2018 roku na tych wodach regularnie dochodzi do ataków na statki handlowe, o które Izrael i USA oskarżają Iran. Władze w Teheranie zaprzeczają tym oskarżeniom. Iran obwinia także Izrael o ataki na własne jednostki. Nikt jednak nie zginął we wcześniejszych atakach.

image
Reklama

PAP - mini

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 54
Reklama
Hanys
piątek, 6 sierpnia 2021, 22:05

Niech tylko spróbują, Iran zamieni Izraela w dymiący krater :)

Davien
sobota, 7 sierpnia 2021, 07:43

Hanysku, dokładnie odwrotnie: To izrael może zamienić Iran w spory radioaktywny krater,a potem nalać wody i zrobić największe na Bl Wschodzie jezioro.

poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 15:38

A sam może się już wówczas udać w zachodnim kierunku prosto do morza. Bo już mu nic nie pomoże.

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:47

A kto mu zagrozi?? Bo nie zapominaj że dalej mają broń jadrowa i doktryne jej uzycia w razie zagrozenia państwa, całej na Iran nie potrzebuja.

BUBA
piątek, 6 sierpnia 2021, 21:04

Izraelowi trzeba pomoc i wyslac tam polski kondyngnet wojskowy. Dlaczego mamy isc z Francuzami ??? oni niezle na WP zarobili a potem zostawili.

447
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:48

Poczekajcie a żądania Izraelskie wobec Polski staną się faktem oczywiście Waszyngton pomoże- nie nam by nie było

Roshedo
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:09

Jak izraelscy politycy są tacy odważni to niech sam Izrael atakuje Iran, a nie swoje interesiki rękami tzw. Gojów chce robić.... Tylko uwaga Iran jest regionalnym mocarstwem z dobrze -choć nie rewelacyjnie- uzbrojona armią więc gdyby nie ścisły sojuszy Izraela i USA to już dawno po takich zaczepkach Iran zrobiłby Żydom konkretny blitzkrieg. Na mit polityków izraelskich jak ognia unikalnym każdej wojny, a z bardzo silnymi państwami tym bardziej...

Stary i mądry
sobota, 7 sierpnia 2021, 08:40

Jak to jest ze w Iranie żyje spora diaspora żydowska i nic im się nie dzieje? Iranczycy są bardzo przyjaźni, skąd ta propaganda ze Iran aż się gotuję by zniszczyć Izrael?

Davien
sobota, 7 sierpnia 2021, 13:54

Z wypowiedzi rzadzacych Iranem?

kiz
piątek, 6 sierpnia 2021, 17:03

Izrael jest w stanie w ciągu kilku dni zniszczyć wszystkie ważniejsze cele wojskowe w Iranie (irańskie lotnictwo, marynarkę i co większe obiekty naziemne), de facto cofając irańską armię 100 lat wstecz. I tak może zresztą wyglądać ten nalot. Po co atakować umocnione cele podziemne, skoro wystarczy zniszczyć naziemną infrastrukturę. Bez armii Iran nie będzie w stanie prowadzić programu nuklearnego.

czarno to widzę
piątek, 6 sierpnia 2021, 21:31

A Iran jest w stanie zablokować cieśninę Ormuz, a wtedy ceny ropy poszybują do takiego pułapu, że mało kogo będzie stać kupić na stacji paliwo do samochodu.

Davien
sobota, 7 sierpnia 2021, 07:45

Ciężko blokować cos jak niemasz czym bo twoja flota leży na dnie a samoloty dopalają się na tym co kiedyś było lotniskami

czarno to widzę
sobota, 7 sierpnia 2021, 11:37

Zapominasz o tym, że Iran to bardzo górzysty kraj, w którym bardzo łatwo jest ukryć w sztolniach i tunelach zarówno rakiety jak i drony.

Davien
sobota, 7 sierpnia 2021, 13:56

A jak chces dronem o zasięgu paru kilometrów( bo za daleko nei doleci) atakować cele w ciesninie Ormuz? I daruj sobie porównania do tego ataku, dzis mamy pokój a nei wojne z Iranem.

Alaris
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:16

Mocarstwem? Może i by był ale musiałaby zniknąć Turcja, Izrael, Arabia Saudyjska i Egipt. A armia? Siły Powietrzne pomijalne, Marynarka słaba, wojska lądowe w większości przestarzałe. Jedynie drony robią dobre ale to za mało. Jaki blitzkrieg? Czym?

Davien
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:01

Izrael to akurat na Iranie możę ziemię uklepać po czym jeszce wymalowac pasy i zrobic parking. Aha i to bez uzycia broni jądrowej.

Maj(ret)
poniedziałek, 9 sierpnia 2021, 15:43

Bez użycia broni jądrowej to po ataku na Stefę Gazy Izrael musi prosić USA o uzupełnienie amunicji. Wcale z Izraela nie jest taka wielka potęga. Owszem obroni się przed Palestyńczykami i czy nawet Egipcjanami (chociaż tu nie jestem już taki pewien). Ale na na działania ofensywne na wielką skalę po prostu nie starczy mu sił ani ludzi. A o pokonaniu Iranu to sobie może tylkopomarzyć , ak my o ataku na Chiny.

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:50

Dziecko, Izrael jakby chciał to mógłby na Gazie konwencjonalnie uklepać ziemię. I nie musieli prosic USA o broń która sami produkują. A co do iranu to Iran ma totalnie przestarzałe lotnictwo, armię lądowa na podobnym poziomie a flote neiwiele lepsza od naszej. jakos Izraelowi starczało siły od 1948r na rozbijanie w pył po kilka państw arabskich naraz

wiarus
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:03

Starają się osłabić Iran jak tylko mogą i mieszają tam od czasów Szacha. Kiedyś, w końcu przeciągną strunę i będzie wielkie "ajwaj". Wystarczy, że Stany będą zajęte jakimś większym problemem.

Davien
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:02

I wtedy Iran wyparuje, tego życzysz Irańczykom?

były porucznik zmechu
piątek, 6 sierpnia 2021, 19:46

Jak sądzisz Davien, ile Mton trzeba aby wyparował cały Półwysep Arabski, łącznie z Saharą? Przecież oni wiedzą, kto maczał palce w destabilizacji tego obszaru

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:51

Chodzi ci o Rosję destabilizujaca Bliski Wschód?? Jak na razie nie sa w stanei wojny z Izraelem.

CzteryCztery
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:57

Komitet Restytucji mienia Palestyńczyków

JacekK
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:33

Nie zdziwiłbym się, gdyby Izrael stał za prowokacjami. Izrael od dawna stara się wciągnąć USA w wojnę z Iranem. Sam Izrael nie ma potencjału żeby samodzielnie prowadzić wojnę. Może jedynie przeprowadzić ataki punktowe na wyselekcjonowane cele, co doprowadzi do jeszcze większej destabilizacji na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

trzcinq
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:03

Izrael zaatakuje Iran niebawem oczywiście nie sam a rękoma USA bo jakby inaczej. Grunt pod taką operacje (przekonanie społeczeństwa że Iran jest nie dobry) już sobie przygotowują. Zgodnie z doktryną Oporni muszą zostać wyeliminowani.

KonradPL
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:22

Szykuję się kolejna "Arabska Wiosna Ludów" .

bender
piątek, 6 sierpnia 2021, 17:32

Arabska w Iranie?

Monkey
piątek, 6 sierpnia 2021, 22:52

@bender: Dobre:-))) Juz raczej arabska w Izraelu.

Davien
piątek, 13 sierpnia 2021, 11:52

A co. Palestyńczycy w końcu pogonia Hamas?:))

Mietek
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:21

W sumie to jakby tak policzyć to Iran dostał więcej bęcków od USA i Izraela niż sam zadał. To USA i Izrael są agresorami w tej wymianie ciosów. Wmawia nam się bajki o tym , że Iran to Państwo terrorystyczne a jest dokładnie odwrotnie. Iran jest nie wygodny bo to ostatnia ostoja wolnego świata , która oparła się zarządcom światowego porządku czyli rodzinie Rotschildów. Grożenie wojną przez Izrael ? . Panie Izrael nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.

Monkey
piątek, 6 sierpnia 2021, 22:53

@Mietek: Możesz wyjaśnić na jakiej podstawie doszedłeś do wniosku że Iran to ostatnia ostoja wolnego świata?

bender
piątek, 6 sierpnia 2021, 17:29

Ale jakimi to wolnościami Iran stoi? Znam kilku uciekinierów z Iranu, wykształcone i bardzo kulturalne osoby. Byłyby niezwykle zdumione opinią, że reżim ajatollahów jest "ostoją wolnego świata".

22
piątek, 6 sierpnia 2021, 13:50

Czyli Izrael sobie czeka jak USA zaatakują Iran. Sami nie są tak bardzo skłonni do ataku. Tylko że ich protektor osłabł po 20 latach bliskowschodnich wojen. Obecnie szykuje się do wojny z Chinami i nie ma interesu w rozpętaniu kolejnej wojny w obronie Izraela.

Olo
piątek, 6 sierpnia 2021, 13:08

Na początek może być ograniczona akcja. Zatopienie kilku irańskich okrętów, zestrzelenie kilkunastu samolotów. A potem stopniowa eskalacja jeśli Iran nie zmądrzeje.

Gnom
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:00

Czyli co, mądry kraj to ten, który ulega presji "narodu wybranego"? Ciekawa koncepcja, rozszerzysz.

Davien
piątek, 6 sierpnia 2021, 17:42

Mądry kraj nie finansuje terrorystów i nie prowadzi działań pirackich na morzach ani nie krzyczy głosno ze unicestwi inny kraj, który może to zrobic z Iranem w 20 minut.

droma
piątek, 6 sierpnia 2021, 13:01

Izrael lutować ortodoksów z iranu nie czekać to drugi wariant husajna ,walczycie żeby nie było wojny ,brawo Izrael -pomożemy ...

sumiasty
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:09

No to leć i pomóż.

Gnom
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:59

Związek Radziecki też walczył o pokój! Pewien jesteś, ze o taki kontekst ci szło?

złośliwy
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:55

W wypadlu droma dera niczego pewnym być nie można.

447 kojarzysz
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:49

Mów za siebie

DDR
piątek, 6 sierpnia 2021, 12:35

Izrael chce tej wojny od dawna i to najlepiej rękami USA zrobi więc wszystko aby do niej doszło

piątek, 6 sierpnia 2021, 15:04

Jak zawsze

Kowalskiadam154
piątek, 6 sierpnia 2021, 12:26

Arabska Wiosna made in Mosad/CIA unicestwiła a przynajmniej poważnie osłabiła arabskich wrogów Izraeala zamieniając ich kraje w gruzy Persowie są ostatni którzy się jeszcze trzymają

Alaris
piątek, 6 sierpnia 2021, 16:19

Tylko że ta Wiosna Ludów poważnie osłabiła tylko Jemen i Syrię. Reszta rywali Izraela mocno nie oberwała. A i tak wiele krajów arabskich już sobie odpuszcza walkę z Izraelem.

piątek, 6 sierpnia 2021, 15:04

Dokladnie tak potem Izraela juz nikt nie zatrzyma

Gojan
piątek, 6 sierpnia 2021, 12:17

Dedukuję następująco. Na zaatakowanym izraelskim statku nie zginął żaden Żyd. Jeżeli kapitanem był Rumun, to załoga składała się prawdopodobnie tylko z nie-Żydów. Skład załogi znał najlepiej izraelski armator. W przeszłości prowokacje, nie tylko gliwicka, bywały pretekstem rozpętywania wojny. Nasuwa się wniosek: nie dajmy się sprowokować!

Daniel
piątek, 6 sierpnia 2021, 14:27

Ulubiona broń Izraela, akcja fałszywej flagi. W tym przypadku wykonali ten sam manewr.

trzcinq
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:05

Uczyli sie od najlepszych

Gnom
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:57

Nie musieli, to oni od tysięcy lat są w tym najlepsi - poczytaj Stary Testament.

Jasiu
piątek, 6 sierpnia 2021, 12:05

Izrael na siłę dąży do wojny. Zwykle losy wojen były zmienne a ich skutki odbiegające od oczekiwań tych co je wywoływali. Czy to ich niczego nie nauczyło?

piątek, 6 sierpnia 2021, 15:05

Nie

realista
piątek, 6 sierpnia 2021, 11:49

Może czas już podać pomocną dłoń Iranowi, by mógł wyjść z tego dyplomatycznego impasu. Amerykanie nas zdradzili i oddali Niemcom oraz Rosji więc nie mamy już żadnych powodów by rezygnować z polityki która jest najkorzystniejsza dla Polski. W ten sposób spróbujemy też wymazać niekorzystny wizerunek po konferencji antyirańskiej w Warszawie.

trzcinq
piątek, 6 sierpnia 2021, 15:05

Popieram!

Tweets Defence24