Iran: USA muszą znieść sankcje aby wrócić do porozumienia nuklearnego

21 lutego 2021, 15:32
640px-Iran_Talks_Vienna_14_July_2015_(19067069963)
Zdjęcie ilustracyjne, fot. Bundesministerium für Europa, Integration und Äusseres, licencja CC BY 2.0, commons.wikimedia.org
Reklama

Decyzja Iranu o zakończeniu niespodziewanych inspekcji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) nie oznacza rezygnacji z umowy nuklearnej, ale USA muszą znieść sankcje nałożone na Teheran - oświadczył w niedzielę irański minister spraw zagranicznych Mohamad Dżawad Zarif.

„Aby wrócić do porozumienia nuklearnego Stany Zjednoczone muszą znieść sankcje. (...) Kiedy wszyscy wywiążą się ze swoich zobowiązań, rozpoczną się rozmowy” - powiedział Zarif irańskim mediom anglojęzycznym Press TV.

„(Prezydent USA Joe) Biden twierdzi, że polityka maksymalnego nacisku (poprzedniego prezydenta USA Donalda) Trumpa była wielkim fiaskiem, ale nie zmienił tej polityki. Stany Zjednoczone mają nałóg wywierania presji, nakładania sankcji i stosowania zastraszania… To nie działa z Iranem” - dodał.

Teheran zagroził na początku tygodnia, że od 23 lutego zablokuje niespodziewane inspekcje, jeśli inne strony porozumienia atomowego nie wypełnią swoich zobowiązań.

Z kolei administracja Bidena oświadczyła w zeszłym tygodniu, że jest gotowa rozmawiać z Iranem o powrocie do porozumienia, które ma na celu uniemożliwienie Teheranowi nabycia broni jądrowej przy jednoczesnym zniesieniu większości międzynarodowych sankcji, jeśli Teheran powróci do ścisłego przestrzegania zawartych w nim zobowiązań.

Tego samego domaga się od Waszyngtonu również Teheran, jednak oba kraje spierają się o to, kto powinien zrobić pierwszy krok. Iran nalega, by Stany Zjednoczone zniosły najpierw sankcje, podczas gdy Waszyngton chce, aby Teheran zaczął się stosować do zasad porozumienia.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/zasadzka-w-dzialaniach-lekkiej-piechoty/
Reklama 

W 2015 r. Iran podpisał umowę nuklearną z sześcioma światowymi mocarstwami (Stanami Zjednoczonymi, Wielką Brytanią, Francją, Chinami, Rosją i Niemcami); Teheran zgodził się w niej ograniczyć wzbogacanie uranu w zamian za zniesienie nałożonych nań sankcji gospodarczych. W maju 2018 r. Trump jednostronnie wycofał swój kraj z tego porozumienia, uzasadniając to realizowaniem przez Iran programu rakiet balistycznych. Kiedy w następstwie wyjścia z paktu USA zaostrzyły sankcje na Iran, Teheran stopniowo oficjalnie odstępował od zobowiązań, zawartych w porozumieniu, a seria incydentów doprowadziła oba kraje na skraj konfliktu zbrojnego.

Pomimo publicznie prezentowanego twardego stanowiska Iranu, że Waszyngton musi zrobić pierwszy krok, kilku irańskich urzędników powiedziało w zeszłym tygodniu agencji Reutera, że narastające problemy gospodarcze, spowodowane amerykańskimi sankcjami, mogą skłonić Teheran do wykazania się elastycznością w kwestii warunków przywrócenia porozumienia nuklearnego

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Tadziu
poniedziałek, 22 lutego 2021, 17:35

Najpierw agencja atomowa i inspekcja

Cóż, demokraci tak mają!
poniedziałek, 22 lutego 2021, 11:51

To ciekawe. Iran stawia warunki, żąda żeby USA się wycofało z sankcji, żeby Iran " wrócił" do porozumienia, którgo i tak Iran nie przestrzegał? To możliwe, po wyczynie Obamy, który jako jedyny dotąd w historii prezydent zrezygnował ze zbrojeń, niczego nie uzyskując w zamian od Rosji. Biden podobnie, jako wzorowy "antyamerykański" demokrata, może z łatwością zaszkodzić i osłabić USA, też kompletnie nic nie uzyskując tym razem od Iranu. Co mnie wcale nie zdziwi.

rozczochrany
poniedziałek, 22 lutego 2021, 09:59

I tak polscy politycy winni rozmawiać z politykami USA a nie na kolanach. Powinni uczyć się od władz Iranu.

Niuniu
poniedziałek, 22 lutego 2021, 01:30

USA w zasadzie nie mają wyjścia. Jeśli nie wykonają ruchu w tył i nie powrucą do zerwanych przez siebie porozumień to mają dwie możliwości. 1. nic nie robią i Iran buduje broń atomową. 2. rozpoczynają wojnę z Iranem w celu zniszczenia jego programu atomowego. Obydwie te opcje są nierealne. Czyli jedyne co mogą zrobić to pierwsze ustąpić. Potrzebna jest tylko jakś przykrywka która pozwoli CNN ogłosić, że to Teheran pękł pierwszy. Polityka i piar. Ale tak naprawdę to Król jest Nagi.

H20
poniedziałek, 22 lutego 2021, 11:54

Iran i tak będzie budował broń atomowa. I prędzej czy później ją zbuduje. I kiedyś ją odpali, jak to "pokojowy Islam" ma w zwyczaju od zawsze. Więc w zasadzie, to kompletnie niczego istotnego nie napisałeś. Jak zawsze, wszyscy tutejsi wrogowie USA.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 lutego 2021, 10:38

Jest wyjście, które pozwoli "zachować twarz" USA, ale Amerykanom też będzie się trudno zgodzić - zniesienie sankcji przez UE (jest nawet lepiej - formalnie UE sankcje zniosła, ale praktycznie nie, bo boi się sankcji USA, więc nie handluje) i inne kraje i zaprzestanie przez USA bezprawnego karania podmiotów trzecich za naruszanie amerykańskich sankcji na Iran, tak by doszło do realnego zniesienia wszystkich sankcji za wyj. amerykańskich i wtedy Iran mógłby do umowy wrócić a wtedy do umowy mogłyby wrócić USA. Tyle tylko, że w międzyczasie z irańskiego rynku zostałyby wygryzione firmy amerykańskie przez firmy z innych krajów, które miałyby wcześniejszy start a to też się USA nie podoba... Innego wyjścia jednak nie widzę z uwagi na debilizm Amerykanów. Oczywiście USA musi też zapomnieć o innym debilizmie - z nierealnych i bezprawnych żądań by Iran zrezygnował z programu rakiet balistycznych. :D

Davien
poniedziałek, 22 lutego 2021, 09:46

NIuniu, USA akurat nic nie muszą, to Iran nie ma wyjscia bo sankcje go zwyczajnie wykończą. A co do broni jadrowej to naprawdę wierzysz że Izrael sie zgodzi by Iran ja posiadł? Aha, wojna USA z Iranem byłaby tragiczna ale dla Iranu, otoczonego smiertelnymi wrogami.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 lutego 2021, 17:40

Tak, wykończą a Rosja „na wiosnę” zbankrutuje i Putina „spotka los Ceaucesu”, zdarta płyto... Za parę lat będą kryptowaluty i z tobami pójdą amerykańskie banki a nie Iran. Kryptowaluty to koniec amerykańskich sankcji, znafco. :D

Tweets Defence24