Iran produkuje uran metaliczny

11 lutego 2021, 09:21
Busher Nuclear Power Plant Paolo Contri IAEA
Fot. Paolo Contri (IAEA)/Flickr/CC BY-SA 2.0
Reklama

Iran rozpoczął produkcję uranu metalicznego, aby wykorzystać go jako paliwo do jednego ze swoich reaktorów - poinformowała w środę Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Podkreślono, że jest to kolejne naruszenie przez Teheran jego zobowiązań, zawartych w umowie nuklearnej z 2015 roku.

MAEA w oświadczeniu napisała, że "zweryfikowała 8 lutego 3,6 grama metalicznego uranu w fabryce w Isfahanie". Agencja wyjaśnia, że temat ten jest tym bardziej wrażliwy, że uran metaliczny może być używany do produkcji broni jądrowej. Teheran jednak utrzymuje, że rozpoczęcie produkcji uranu metalicznego ma na celu "wytwarzanie paliwa" w ramach działań badawczo-rozwojowych.

MAEA przypomina, że zgodnie z umową nuklearną Iran ma 15-letni zakaz "produkcji lub nabywania plutonu lub metali uranowych oraz ich stopów". Porozumienie przewiduje, że Iran może otrzymać pozwolenie na rozpoczęcie badań nad produkcją paliwa uranowego "w małych ilościach" po 10 latach, ale tylko za zgodą pozostałych sygnatariuszy.

Nieco ponad miesiąc temu Iran wznowił wzbogacanie uranu do 20 proc. Chociaż poziom ten jest daleki od 90 proc. wzbogacenia, które jest potrzebne do wyprodukowania bomby atomowej, to jednak było to najpoważniejsze naruszenie umowy od czasu wystąpienia z niej Stanów Zjednoczonych w 2018 roku i przywrócenia amerykańskich sankcji na Teheran.

We wtorek szef irańskiego wywiadu Mahmud Alavi ostrzegł, że nieustanna presja Zachodu może zmusić Iran do zwrócenia się w stronę broni jądrowej. "Osaczony kot może się zachowywać inaczej niż kot na wolności. I jeżeli oni (państwa Zachodu) popchną Iran w tym kierunku, wówczas nie będzie to już wina Iranu" - mówił.

Reklama
Reklama

Władze Iranu wielokrotnie podkreślały, że program nuklearny tego państwa rozwijany jest tylko w celach cywilnych, takich jak energetyka jądrowa i nie ma służyć rozwojowi broni. Jednak według wywiadu USA i MAEA Iran pracował niegdyś nad rozwojem broni jądrowej, ale wstrzymał ten program.

Nowy prezydent USA Joe Biden zapowiedział powrót do umowy z 2015 roku, dał jednak do zrozumienia, że najpierw Iran musi zacząć respektować jej postanowienia, w tym zaprzestać wzbogacania uranu do poziomu 20 proc. Według porozumienia Iran może wzbogacać ten metal do poziomu zawartości 3,67 proc. rozszczepialnego izotopu U235.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
Monkey
czwartek, 11 lutego 2021, 18:38

Traktat złamali Amerykanie. I dlatego teraz jest taki bałagan. Europejczycy dalej oczekują przestrzegania go, chociaż jest juz martwą literą, a Iran i przestrzega (inspekcja MAEA) i nie (wzbogaca uran powyżej określonego w byłym traktacie progu).

Davien
piątek, 12 lutego 2021, 01:14

Amerykanie się wycofali z traktatu, nie złamali go. Złamali by go jakby bez wycofania sie nałozyli sankcje.

Monkey
piątek, 12 lutego 2021, 20:28

@Davien: Zgoda, wycofali się, a nie złamali. Prostuję swój błąd. Ale to był błąd. Dlatego teraz jest zamieszanie.

Niuniu
czwartek, 11 lutego 2021, 15:38

Jak można mówić o umowie z której wyszły USA i nałozyły na Iran dotkliwe sankcje? Wyjście z umowy USA nie było niczym sprowokowane. Do czasu tego kroku amerykanów Iran wypełniał wszystkie wymagania umowy. Jednocześnie pozostali sygnotariusze umowy po wyjściu z niej USA stosują się do sankcji amerykańskich. Czyli też wyszli z porozumienia. Iran dziś niczym nie jest związany może z wyjątkiem międzynarodowego prawa o nierozprzestrzenianiu broni atomowej (jeśli je ratyfikował i uznaje jurysdykcję międzynarodową w tym zakresie). Powoływanie się przez USA na nieprzestrzeganie porozumienia które sami amerykanie jednostronnie zerwali jest niepoważne i cyniczne. To tak jak by amerykanie chcieli robić zakupy ale jednocześnie oświadczyli, że za nic nie będą płacić. A teraz dziwią się, że odmawia się im zabierania do domu nieopłaconych dóbr.

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 11 lutego 2021, 19:33

Bzdura! Iran mówił że wypełnia ale nie wpuszczał inspektorów co to mieli sprawdzać.

Komentator
czwartek, 11 lutego 2021, 23:50

Kolega nowy w fanclubie? Bo bzdury ciągle te same. Iran wpuszczał inspektorów i ci inspektorzy nigdy nic nie wspominali o tym żeby Iran łamał traktat. Nawet Trump tego Iranowi nie zarzucał . Trump wywrócił stolik, bo stwierdził że porozumienie jest złe, bo obejmuje tylko broń jądrową, a on chciał całkowicie rozbroić Iran, do czego Teheran ani nigdy się nie zobowiązał, ani nie miał na to ochoty, bo niby dlaczego?

dd
czwartek, 11 lutego 2021, 15:13

Na tym polegał błąd Trumpa. Wyjście z JCOPA pozwoliło Iranowi na legalne wzbogacanie uranu ! Wątpliwe by RB ONZ lub społeczność międzynarodowa zgodziła się na jakąkolwiek akcję przeciwko Iranowi w obliczu jednostronnego zerwania umowy przez USA. Kaganiec prawny zniknął. Izrael jest za słaby by samodzielnie powtórzyć akcję z Osiracu, demokraci w USA nie kwapią się do wojny. Pat który umiejętnie rozgrywa Iran doświadczony sankcjami z którymi nauczył się żyć.

Komentator
czwartek, 11 lutego 2021, 14:26

Ile razy można powtarzać, od czasu gdy Trump wywrócił stolik, a sankcji nie zniosły również Francja, WB, Niemcy i UE, to nie ma już żadnej umowy, ten traktat jest już martwy jak Lenin w mauzoleum. A skoro traktatu już nie ma, to co takiego złamano?

Xd
czwartek, 11 lutego 2021, 14:22

"Naj sam wpierw" trzeba samemu przestrzegać umów a potem wymagać tego od innych ale widać tzw zachód uważa się za nad ludzi.

No skąd
czwartek, 11 lutego 2021, 12:52

Umowa została zerwana przez USA. Iran nie jest już zobowiązany do jej przestrzegania

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 11 lutego 2021, 19:35

Umowa została zerwana przez Iran, a czy Iran jej oficjalnie przestrzega czy nie to nie ma znaczenia bo cały czas robi to chce czyli pracuje nad bombką a umowa była tylko zmyłką.

Xd
piątek, 12 lutego 2021, 05:45

Nawet na tym portalu nie sputniku pisali że to usa wyszły z porozumienia i też pisali że do tego czasu iran współpracował z agencją i umowę wypełniał a po powrocie do sankcji i machania szabelką przez usa to sobie bombkę mogą budować jak mają wiedzę i zasoby

Tweets Defence24