Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

IMDS 2017: Nowa rosyjska łódź szturmowo-desantowa

Podczas targów IMDS 2017 w Sankt Petersburgu rosyjskie firmy TRIDENT Aluminium boats i Ferrumland z Łomonosowa zaprezentowały nową łódź szturmowo-desantową proj. 02800, zbudowaną na zamówienie Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej.

Jednostka, która obecnie przechodzi serię testów sprawdzających jej przydatność, używana będzie do przyspieszenia transportu na brzeg grup szturmowo-desantowych, wsparcia ogniowego pododdziałów piechoty morskiej i wojsk specjalnych oraz udziału w operacjach sabotażowych, przeciwdesantowych oraz patrolowych. Do jej zalet należy zaliczyć małe wymiary utrudniające wykrycie, dużą prędkość i zwrotność oraz możliwość transportu na pokładzie większych okrętów, do czego jest specjalnie przystosowana.

Fot. A. Nitka

Łódź, która nie ma odpowiednika w rosyjskiej flocie, koncepcyjnie zbliżona jest do fińskich kutrów desantowych typu Jurmo (Watercat M12), które są jednak od niej dużo większe. Charakteryzuje się ona wypornością pełną wynoszącą 10 t (przy masie własnej 6,5 t), wymiarami 10x3,6 m oraz możliwością transportu do 12 ludzi. Napęd stanowią dwa stacjonarne silniki wysokoprężne o mocy 420 KM oraz dwa pędniki strugowodne, pozwalające na osiągnięcie prędkości 35 węzłów.

(AN)

Fot. A. Nitka

Reklama

Komentarze (3)

 1. Maciej

  My takie powinniśmy mieć. Nie tylko jako desantowe, ale też defensywie i ofensywne. Na linię brzegową Bałtyku, jeziora i rzeki. Z różnym dostępnym u nas uzbrojenie. I to powinna być nasza konstrukcja, a i może w kooperacji z krajami skandynawskimi.

  1. płk rez.

   przecież polska stocznia w Irlandii Safehaven Marine oferowała dużo lepsze jednostki tej klasy Marynarce Wojennej. W dodatku łódź szturmowo - desantowa "Thunder Child" typu "Barracuda" w technologii steaIth pobiła ostatnio rekord świata prędkości na dużym dystansie co z tego skoro nawet program "Ostryga" został przez obecne kierownictwo MON odłożony na półkę?

 2. też ładne

  A wg SouthFront Rosja w tym roku dostarczy Syryjczykom patrolowce Projektu 03160.

  1. yaro

   dwa już przeszły na stan posiadania wojsk Asada, to tek które ochraniały rosyjską bazę.

 3. Adam

  "Nowa rosyjska łódź szturmowo-desantowa" = przekonstuowany CB90...

  1. Urko

   Niezupełnie. CB90 był prekursorem konstrukcji projektów 02510 i 03160 w których konstrukcji uczestniczyli również konstruktorzy włoskiej firmy Seatek, która też dostarczała Rosjanom różne podzespoły. Np. BK16 (02510) miał włoskie silniki.

  2. yaro

   zazdrościsz im, u nas nawet takiej łodzi nie potrafią zaprojektować i wybudować

Reklama