ILA 2016: Rakiety przeciwlotnicze dla transportera Boxer

1 czerwca 2016, 14:04
Fot. MBDA

Koncerny MBDA Deutschland i Rheinmetall zaprezentowały na wystawie ILA Berlin Air Show wspólnie opracowany autonomiczny zestaw przeciwlotniczy, który jest przystosowany do zamontowaniu na pojazdach i może być wykorzystany w czasie ruchu. Najprawdopodobniej będzie on oferowany niemieckim siłom zbrojnym - może być integrowany z transporterami Boxer.

Reklama

Istotą prezentowanego rozwiązania jest zintegrowanie przeciwlotniczej rakiety krótkiego zasięgu Mistral, produkowanej przez koncern MBDA, z wieżą MPCS (Modular Propelling Charge System) koncernu Rheinmetall. W ten sposób uzyskano kompaktowy moduł bojowy, który bez problemu może zostać zamontowany nawet na niewielkich pojazdach, jak np. transporter opancerzony Boxer, i to ze stosunkowo dużym zapasem pocisków gotowych do użycia.

Cechą stworzonego w ten sposób zestawu jest wykorzystanie już gotowych do produkcji i sprawdzonych w działaniu podsystemów i komponentów (w tym najprawdopodobniej zmodernizowanym pocisku Mistral 3). Ograniczono w ten sposób ryzyko i koszty wdrożenia. Oparto się przy tym na „systemie o zunifikowanej architekturze, pozwalającej na łączenie czujników i pocisków, co zapewnia bezpieczne rozpoznanie i zwalczanie istniejących zagrożeń w postaci małych i bardzo małych celów” (drony i obiekty stealth).

Według koncernu MBDA: „Rozwiązanie to (...) integruje się z architekturą systemu TLVS [Taktisches Luftverteidigungssystem], jako kolejny potencjalny element zintegrowanej obrony powietrznej”. Ma ono również charakteryzować się zdolnością do zwalczania celów powietrznych podczas ruchu wyrzutni oraz bardzo krótkim czasem reakcji.

W komunikacie wskazuje się, że nowy system mógłby służyć jako następca zestawu LeFlaSys z pociskami Stinger (pojazdy gąsienicowe Ozelot), używanego przez Bundeswehrę. Przypuszczalnie zostanie on zaoferowany niemieckim siłom zbrojnym, używającym KTO Boxer i wdrażającym system TLVS, które w ubiegłym roku poinformowały o prowadzeniu prac analitycznych dotyczących pozyskania systemu OPL krótkiego zasięgu nowej generacji. Z kolei w tym roku ujawniono, że analizy w tym zakresie będą prowadzone wspólnie z Holandią.

Czytaj więcej: Bundeswehra zmodernizuje "dolne piętro" obrony przeciwlotniczej

 

 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 10
Reklama
Mg
środa, 1 czerwca 2016, 14:46

Jaki zasięg/pułap ma Mistral, bo nie mogę tego znaleźć

Max Mad
środa, 1 czerwca 2016, 16:40

Poważnie? Po prostu wejdź na stronę producenta i tam masz wszystkie dane.

N@t
środa, 1 czerwca 2016, 18:50

No proszę hybryda a Amur?

Jan Zrzędalski
czwartek, 2 czerwca 2016, 10:51

Na stronie MBDA jest faktycznie garść informacji i broszurka ale z konkretnych danych jest tylko średnica pocisku (90 mm), waga głowicy (3 kg - swoją drogą ile ma piorun?) i prędkość (930 m/s) ale ani słowa o zasięgu.

RR
czwartek, 2 czerwca 2016, 15:35

NA Wikipedii podają zasięg do 6 km. Brak danych pułapu. Prędkość 2,6 Macha.

Mg
czwartek, 2 czerwca 2016, 13:48

No właśnie, kiedyś szukałem i nie znalazłem. Ostatnie wersje mają podobno sporo zwiększony zasięg. Ciekawe jak się ma on do pułapu/zasięgu Groma/Pioruna. BTW na tym forum sporo jest osób, które mają małą wiedzy i piszą bzdury.

marcin
sobota, 4 czerwca 2016, 18:19

Oni coś robią. My ciągle na furmance.

Déjà vu
środa, 1 czerwca 2016, 17:11

No, nareszcie rozwiązania przeciwlotnicze NATO zaczynają doganiać sowieckie rozwiązania z lat... 60-tych! :-)

panzerfaust39
środa, 1 czerwca 2016, 15:55

Te rakiety rzeczywiście są wstanie zestrzelić jakiś samolot czy tylko udają że do czegoś się nadają jak większość sprzętu wydłubanego w Niemczech i Europie

Vvv
czwartek, 2 czerwca 2016, 01:56

Mistral ma ciężka głowice i dobry zasięg wiec przy celnym trafieniu posle samolot lub śmigłowce na glebe

Tweets Defence24