Polska spółka Autocomp-Management demonstruje podczas trwających w Orlando targów I/ITSEC 2017 ofertę swoich systemów symulacyjnych. Prezentowane są propozycje różnego typu symulatorów dla sektora cywilnego, jak i dla użytkowników wojskowych. Autocomp-Management dostarczył już wcześniej, na zlecenie KMW, symulatory przeznaczone dla czołgów Leopard 2 siłom zbrojnym Norwegii i Kataru.
Podczas I/ITSEC 2017 Autocomp-Management pokazuje pełną gamę produktów z branży symulatorów cywilnych i wojskowych. Zwiedzający targi mogą bezpośrednio zapoznać się z obecnymi „w metalu” symulatorami celowników do czołgów Leopard, w podobny sposób prezentowane są symulatory celowników strzeleckich, w tym snajperskich czy lornetki do symulatorów strzeleckich.
Autocomp demonstruje również materiały dotyczące innych elementów oferty. Spółka ma w swoim asortymencie powszechnie znany i budowany we współpracy z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia system wsparcia szkolenia bojowego Śnieżnik, czy symulator Jaskier używany w polskiej armii do szkolenia kierowców KTO Rosomak i dostarczany w konsorcjum z Rosomak S.A., ale również inne produkty. Należą do nich różnego rodzaju symulatory przeznaczone nie tylko dla sił lądowych, ale też dla pozostałych rodzajów wojsk, włącznie z Marynarką Wojenną, jak i proponowany polskiej armii sieciocentryczny system kompleksowej symulacji pola walki Spartan.
Z kolei jednym z elementów obecności Autocomp-Management na rynkach międzynarodowych jest współpraca z firmą Krauss-Maffei Wegmann. Pozwoliła ona na opracowanie i wdrożenie z powodzeniem zaawansowanego symulatora kierowcy czołgu Leopard 2A7, przeznaczonego dla sił zbrojnych Kataru, jednego z pierwszych użytkowników czołgów tego typu na świecie. Symulator charakteryzuje się dużym stopniem odwzorowania, w trakcie ćwiczenia odzwierciedla nawet zmiany siły nacisku na pedał wynikające z jazdy w trudnym terenie.
Autocomp-Management dostarczył też – we współpracy z KMW – pełne, kabinowe symulatory czołgów Leopard 2 typu High Fidelity (o dużej dokładności odwzorowania). Wśród niedawno ujawnionych produktów należy też wymienić symulator wozu HMMWV, prezentowany na kieleckim MSPO. Spółka posiada w swojej ofercie też sprzęt przeznaczony na rynek cywilny, jak choćby symulatory dla kierowców samochodów ciężarowych i autobusów, rozwijane między innymi we współpracy z firmą Solaris. Wszystkie te rozwiązania są w różnych formach prezentowane w Orlando.
Przedstawiciele polskiej firmy podkreślają, że demonstrowane rozwiązania cieszą się zainteresowaniem potencjalnych użytkowników zagranicznych, także z USA, zarówno ze względu na wysoki poziom zastosowanych rozwiązań technologicznych, jak i jakość oferowanych produktów. Obecność na targach I/ITSEC 2017 ma na celu bezpośrednią prezentację sprzętu potencjalnym użytkownikom, jak i nawiązanie oraz poszerzenie relacji biznesowych z czołowymi producentami systemów symulacyjnych i szkoleniowych.
I/ITSEC 2017 to jedne z największych światowych targów systemów symulacji, szkoleniowych i modelowania. Odbywają się one w dniach od 27 listopada do 1 grudnia br., w Orlando na Florydzie. Duża część prezentowanych rozwiązań przeznaczona jest na rynek amerykański. Ze Stanów Zjednoczonych pochodzi też zdecydowana większość spośród około 400 wystawców na targach.
Rozwiązania prezentowane na I/ITSEC cieszą się dużym zainteresowaniem sił zbrojnych USA, przykładających szczególną wagę do wdrażania nowych technologii w procesie szkolenia żołnierzy. Sektor technologii symulacyjnych i szkoleniowych jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się, z uwagi na szybki postęp technologii samych symulatorów, jak i zwiększone zapotrzebowanie na rozwiązania pozwalające na szkolenie w środowisku połączonym i z wykorzystaniem różnego typu systemów uzbrojenia. Podczas targów prezentowane są symulatory i systemy przeznaczone nie tylko do szkolenia w działaniach bojowych, ale też na przykład treningu służb technicznych, logistycznych czy ćwiczeń dowódczo-sztabowych na różną skalę.
Autocomp-Management poprzez uczestnictwo w I/ITSEC 2017 chce zaprezentować swoją ofertę zaawansowanych systemów symulacyjnych, jest jedyną polską firmą wystawiającą swoje produkty na targach. W I/ITSEC obok przedsiębiorstw biorą też udział jednostki różnych rodzajów sił zbrojnych USA, czy na przykład Sojusz Północnoatlantycki. Wśród podmiotów z Europy znajdują się głównie największe koncerny zbrojeniowe, jak Thales, Saab, Rheinmetall, RUAG, KMW, Kongsberg.
Zobacz też: Polski symulator HMMWV [Defence24.pl TV]