Przemysł Zbrojeniowy

Haubice Caesar dla armii duńskiej

Fot. Defence24.pl
Fot. Defence24.pl

Koncern Nexter Systems podpisał kontrakt z rządem duńskim, na mocy którego armia tego państwa otrzyma haubice Caesar kalibru 155 mm w wersji, w której nosicielem jest ciężarówka 8x8 produkcji Tatry.

Zgodnie z umową armia Danii otrzyma 15 haubic samobieżnych Caesar kalibru 155/L52 mm z opcją na zakup kolejnych sześciu egzemplarzy. Rząd duński jest pierwszym nabywcą wersji haubicy, osadzonej na podwoziu kołowym 8x8 produkcji Tatry.

Czytaj też: Dania wzmacnia artylerię. Francuskie haubice i samobieżne moździerze.

Wartość umowy wynosi ponad 42 mln USD.

W postępowaniu, którego zwycięzcą okazał się Nexter Systems, udział brał także, między innymi, izraelski koncern Elbit Systems oferujący haubicę ATMOS.

Sześciokołowa wersja haubicy służy w armii francuskiej, caesary brały udział w akcjach bojowych w Afganistanie i Mali, obecnie wspierają działania sił sprzymierzonych biorących udział w operacji oczyszczania Mosulu w Iraku z bojowników tzw. Państwa Islamskiego.

Wersja ośmiokołowa, zakupiona przez Danię, charakteryzuje się - zdaniem producenta - zwiększonymi możliwościami jezdnymi i większym potencjałem modernizacyjnym. Nowy sprzęt zastąpi użytkowane od połowy lat sześćdziesiątych gąsienicowe haubice samobieżne 155/L39 mm M109A3DK. 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.