Części do karabinów maszynowych dla GROM [AKTUALIZACJA]

9 sierpnia 2021, 09:29
FN MINIMI
FN MINIMI. Fot. J.Sabak
Reklama

Jednostka Wojskowa 2305 GROM planuje zakup części eksploatacyjne do karabinów maszynowych trzech kalibrów 5,56 mm, 7,62 mm i 12,7 mm. Jak czytamy w Dzienniku Urzędowym UE, pierwsze postępowanie zostało unieważnione. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika jednak, że powodem unieważnienia była jedynie niewielki błąd w ofercie. Na to wyposażenie ma zostać rozpisane drugie postępowanie, realizowane na podobnych zasadach, w efekcie czego GROM otrzyma wyposażenie.

Jednostka Wojskowa GROM rozpisała postępowanie na dostawę części eksploatacyjnych do użytkowanych przez specjalsów ręcznych karabinów maszynowych FN Minimi (5,56 i 7,62 mm) i wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2 HB QCB Manroy (w kalibrze 12,7 mm).

Jak czytamy dalej w ogłoszeniu zamieszczonym w Dzienniku Urzędowym UE, procedurę skierowano do firmy Griffin Group S.A. Defence Sp.k. Jest ona jedynym w Polsce autoryzowanym importerem wspomnianej powyżej broni producenta, czyli belgijskiego przedsiębiorstwa FN Herstal.

Według informacji z Dziennika Urzędowego UE w pierwszym postępowaniu nie została jednak złożona żadna oferta niepodlegająca odrzuceniu. Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że wykonawca - Griffin Group S.A. Defence Sp.k. - złożył propozycję, a jej odrzucenie zostało spowodowane jedynie niewielką omyłką w ofercie. Przewiduje się rozpoczęcie postępowania na ten sam zakres części, skierowanego do tego samego wykonawcy i w takiej samej procedurze, dzięki czemu JW GROM otrzyma potrzebne wyposażenie.

FN Minimi produkowany jest w dwóch kalibrach: na amunicję pośrednią 5,56 lub 7,62 mm NATO. Niezależnie od wariantu utrzymuje szybkostrzelność na poziomie 800 naboi na minutę. Jak podaje importer, czyli firma Griffin Group S.A. Defence Sp.k., możliwości użycia broni są dość szerokie. Może zostać użyta jako element wsparcia w grupach szturmowych bądź zamontowana na różnego rodzaju pojazdach, wliczając lądowe, wodne oraz śmigłowce.

Reklama
Reklama
Reklama
Tweets Defence24