Reklama

Geopolityka

Zmiany w Globalnej Koalicji rok po zniszczeniu "kalifatu"

Fot. theglobalcoalition.org
Fot. theglobalcoalition.org

Jak informuje MSZ, w związku z pierwszą rocznicą upadku tzw. „kalifatu”, Globalna Koalicja przeciwko Daesh/ISIS opublikowała specjalne oświadczenie.

Rok temu Globalna Koalicja przeciwko Daesh/ISIS, we współpracy z lokalnymi partnerami, wyzwoliła ostatni bastion ISIS w Baghouz, niszcząc tym samym terytorialne ambicje tego ugrupowania terrorystycznego. Niemal 8 milionów mieszkańców Syrii i Iraku zostało wyzwolonych spod kontroli ISIS. Dzięki pomocy Koalicji i jej działaniom stabilizacyjnym, wielu z nich wróciło do swoich domów, gdzie stara się na nowo organizować swoje życie.

Postęp w naszych działaniach pozwala obecnie na wprowadzenie pewnych zmian w działaniu misji, które jednak nie będą mieć wpływu na realizację jej głównego celu. Czasowo, ze względu na bezprecedensowe wyzwanie, jakie stwarza pandemia COVID-19 dla ludności w Iraku i Syrii, a także dla naszej misji, zmuszeni jesteśmy wprowadzić pewne zmiany w jej funkcjonowaniu. Odbywa się to we współpracy z władzami irackimi.

W rocznicę tak istotnego wydarzenia w walce przeciwko Daesh/ISIS musimy pamiętać, że zadanie postawione przed Globalną Koalicją jest jeszcze dalekie od zrealizowania, a Daesh/ISIS pozostaje wciąż poważnym zagrożeniem. Globalna Koalicja będzie kontynuować swoje działania w Iraku i Syrii – oraz globalnie - przeciwko ambicjom Daesh/ISIS oraz wspierającym je ugrupowaniom.

Globalna Koalicja przeciwko Daesh/ISIS powstała we wrześniu 2014 r. W jej skład wchodzą 82 państwa i organizacje międzynarodowe. Głównym celem Koalicji jest zapewnienie, aby ugrupowanie terrorystyczne Daesh/ISIS nie mogło swobodnie działać, stwarzać zagrożenia oraz promować swojej ideologii.

Polska jest aktywnym uczestnikiem Koalicji, w tym jako członek tzw. „Małej Grupy”, złożonej z państw bezpośrednio zaangażowanych w walkę z Daesh/ISIS.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

 1. HeHe

  "Czasowo, ze względu na bezprecedensowe wyzwanie, jakie stwarza pandemia COVID-19 dla ludności w Iraku i Syrii, a także dla naszej misji, zmuszeni jesteśmy wprowadzić pewne zmiany w jej funkcjonowaniu. Odbywa się to we współpracy z władzami irackimi." - mowa o ludności Iraku i Syrii ale o "współpracy" tylko z władzami Iraku. Ciekawe ... . Można się jedynie domyślać, że chodzi o "Globalną Koalicję" pod przywództwem Stanów Zjednoczonych których najbliżsi sojusznicy w tym rejonie czyli Izrael i Arabia Saudyjska wspomagali Kalifat bronią, amunicją a co najważniejsze finansowo i jest to tajemnicą poliszynela. Doskonała okazja do świętowania rocznicy "pokonania" Daesh przez "Globalną Koalicję" :)

  1. xawer

   Arabia Saudyjska(raczej pewne frakcje w rządzące) wspomagała Daesh ale Izrael?! Wspomagali swoich największych wrogów(jednym z głównych celów Daesh jest zabijanie żydów i likwidacja Izraela)? Z kolei Daesh uznawało USA za największego wroga(gwarant istnienia Izraela) Gdzie logika, poza nienawiścią do Izraela?

  2. Fanklub Daviena

   Kłamiesz xawer. Nikt zainteresowany tematem nie może nie wiedzieć o wsparciu Izraela dla ISIS w Syrii, nie tylko w postaci szkolenia i broni oraz kasy, ale też leczenia rannych terrorystów z ISIS w szpitalach na terenie Izraela. Jak bezczelnie stwierdził minister spraw zagranicznych Izraela: "Izrael nie jest zainteresowany pokojem na terenie Syrii"... :)

  3. xawer

   Zarzucasz mi kłamstwo? "...nie może nie wiedzieć o wsparciu Izraela dla ISIS..." Jeśli nie znasz żadnych faktów, to tylko propaganda. Gdzie i kiedy byli szkoleni fanatycy z Daesh w Izraelu? W których izraelskich szpitalach byli leczeni? "Izrael nie jest zainteresowany pokojem na terenie Syrii" - to oczywistość, Syria to wróg Izraela, który brał udział we wszystkich wojnach przeciwko Izraelowi. Jak na leczenie śmiertelnych wrogów reagował personel medyczny? Fanatycy z Daesh byli zadowoleni, że są leczeni przez żydów? Gdzie logika?

Reklama