Geopolityka
Zjednoczenie sił największych morskich ośrodków naukowych
Akademia Marynarki Wojennej z Gdyni i Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej z Gdyni S.A. podpisały 16 października br. porozumienie o współpracy, którego jednym z celów jest utworzenie Centrum Kompetencji Bezpieczeństwa Morskiego – OXIVIA (CKBM OXIVIA).
Dokument o współpracy został podpisany przez Rektora Akademii Marynarki Wojennej prof. dr hab. Tomasza Szubrychta oraz Prezesa Zarządu – Dyrektora Naczelnego OBR Centrum Techniki Morskiej S.A. dr. inż. Andrzeja Kiliana. Jest to jednoznaczne z powołaniem Grupy Inicjatywnej, która opracuje statut i regulamin działania CKBM OXIVIA.
Obie strony porozumienia zadeklarowały „chęć wykorzystania całego swojego doświadczenia i umiejętności oraz potencjału technicznego, naukowego i finansowego dla osiągniecia celu przyszłych przedsięwzięć oraz wzajemnie się w tych dążeniach wspierać”.
W ten sposób dwa wiodące ośrodki badawczo–naukowe jeżeli chodzi o wszystko, co jest związane z Marynarką Wojenną, chcą skumulować „wiedzę i możliwości techniczne w obszarze szeroko pojętego Bezpieczeństwa Morskiego Państwa dla realizacji zadań naukowych, badawczych, projektowych i produkcyjnych wynikających z potrzeb poprawy bezpieczeństwa”.
CKBM OXIVIA to twór otwarty, który może zostać rozszerzony o podmioty gospodarcze, krajowe lub zagraniczne, których potencjał może być przydatny dla osiągnięcia założonych celów. Zachowano przy tym możliwość podejmowania współpracy naukowej i badawczej z organizacjami krajowymi i zagranicznymi „w celu pozyskania i rozwinięcia innowacyjnych technologii militarnych wdrażanych w przedsiębiorstwach krajowych przemysłu obronnego”.
Jak podkreślano w czasie uroczystości, porozumienie „nie ogranicza praw żadnego z jej członków do prowadzenia niezależnej działalności naukowej oraz wdrożeniowej, badawczej, projektowej i produkcyjnej wynikającej z jego dotychczasowych zakresów zainteresowania”. Ułatwi jednak dalsze współdziałanie i przyśpieszy realizację tych projektów, do których wszystkie strony mogą coś wnieść.
Morze nie jest problemem a wspólnym dobrem
Inicjatywa podjęta przez AMW i OBR CTM jest kolejnym przykładem procesu konsolidowania się środowiska morskiego. Próbuje się w ten sposób zmienić podejście urzędów centralnych do problemów Marynarki Wojennej, przemysłu stoczniowego i szeroko pojętej gospodarki morskiej.
Specjaliści zdają sobie sprawę, że polskie społeczeństwo jest niedoinformowane, jeżeli chodzi o korzyści, jakie daje państwu posiadanie wybrzeża z całą infrastrukturą portową. Najlepiej oddaje to ostatnie wystąpienie pani Prezes Zarządu Portu Gdańsk Doroty Raben w czasie VII konferencji naukowej Logistyka Morska „LogMare 2015”. Przypomniała ona bowiem, że tylko Port Gdański wypracowuje 0,9% PKB Polski. Jeżeli doliczymy do tego port Gdynia i porty Szczecin-Świnoujście to ich dochód razem będzie na pewno przekraczał ponad 2% PKB. Można więc powiedzieć, że to porty polskie finansują całe siły zbrojne.
Tymczasem programy okrętowe ze względu na koszty i skomplikowanie są zawsze na szarym końcu priorytetów Ministerstwa Obrony Narodowej. Dowodem na to są opóźnienia w sposobie realizacji programów Miecznik, Czapla i Orka.
Podkreślić należy również, że dzisiejsze porozumienie jest wyjściem naprzeciw nowego rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na temat „krajowych wiodących centrów badawczych”. Akademia Marynarki Wojennej wie, że istnieją dziedziny, w których może zostać zaliczona do takiej kategorii. Wymienia się tu m.in.: hydroakustykę, nurkowanie, siłownie okrętowe lub bezpieczeństwo morskie. Współpraca z OBR CTM S.A. który ma w tych dziedzinach wiele do powiedzenia może w tym niewątpliwie pomóc.