Reklama

Geopolityka

Xi Jinping rozmawiał z następcą tronu Arabii Saudyjskiej

Mohammed bin Salman. Fot. Flickr/Palacio de Planalto
Mohammed bin Salman. Fot. Flickr/Palacio de Planalto

Przywódca Chin Xi Jinping przeprowadził we wtorek rozmowę telefoniczną z następcą tronu i premierem Arabii Saudyjskiej księciem Muhammadem ibn Salmanem i poparł dalsze negocjacje pomiędzy tym krajem a Iranem – podała agencja Xinhua.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Xi pomógł niedawno wypracować niespodziewaną umowę pomiędzy Iranem a Arabią Saudyjską w sprawie przywrócenia wzajemnych relacji dyplomatycznych, co pokazało rosnące wpływy Chin na Bliskim Wschodzie, w regionie bacznie obserwowanym przez Stany Zjednoczone – przypomina agencja Reutera.

Czytaj też

Chiński przywódca wyraził nadzieję, że Arabia Saudyjska i Iran „będą w dalszym ciągu poprawiały swoje relacje na bazie wyników ich rozmów w Pekinie". Zapewnił, że Chiny są gotowe wspierać te rozmowy – podała Xinhua.

Reklama

Muhammad ibn Salman wyraził poparcie dla chińskiej inicjatywy wspierania „wysiłków na rzecz wypracowania dobrego sąsiedztwa" pomiędzy sunnicką Arabią Saudyjską a szyickim Iranem – poinformował Reuters, cytując saudyjską agencję SPA.

Czytaj też

Według niej obaj przywódcy podkreślili wagę strategicznych więzi łączących Arabię Saudyjską, największego eksportera ropy na świecie, z dużą gospodarką Chin, ważnym partnerem handlowym dla państw regionu.

Oba kraje będą się wzajemnie wspierały w kwestiach dotyczących ich kluczowych interesów i wnosiły wkład w promocję pokoju, stabilności i rozwoju na Bliskim Wschodzie – powiedział Xi, cytowany przez państwowe chińskie media.

Czytaj też

Wcześniej w tym tygodniu saudyjski koncern naftowy Aramco poinformował o umowach dotyczących spółki joint venture w Chinach i zakupu udziałów w chińskiej firmie petrochemicznej. To największe inwestycje ogłoszone przez koncern w Chinach od czasu grudniowej wizyty Xi w Arabii Saudyjskiej, gdzie uczestniczył on w szczycie z przywódcami państw arabskich – podkreśla Reuters.

Według tej agencji Arabia Saudyjska i inne kraje Zatoki Perskiej wyrażały zaniepokojenie, że Stany Zjednoczone, główny gwarant bezpieczeństwa w regionie, zmniejszają swoje zaangażowanie. Państwa Zatoki starały się zacieśniać relacje z innymi partnerami w trosce o swoje interesy gospodarcze i bezpieczeństwo.

Czytaj też

Oczekuje się, że ministrowie spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej i Iranu spotkają się w czasie trwającego Ramadanu. W marcu Rijad i Teheran po rozmowach obu stron w Pekinie zgodziły się przywrócić relacje dyplomatyczne po latach sporu, który zagrażał stabilności w regionie Zatoki Perskiej i podsycał konflikty na Bliskim Wschodzie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama