Reklama

Geopolityka

Iran-Arabia Saudyjska: porozumienie z wieloma niewiadomymi [KOMENTARZ]

Fot. Sgt. Harley Jelis, N.Y. Army National Guard, US Army
Fot. Sgt. Harley Jelis, N.Y. Army National Guard, US Army

Informacja o normalizacji stosunków między Arabią Saudyjską i Iranem jest zaskoczeniem, choć negocjacje w tej sprawie toczyły się od dawna. Jest to też niewątpliwie wielki sukces Chin. Niemniej dopiero najbliższa przyszłość pokaże jakie będą realne skutki dla bezpieczeństwa regionu.

Reklama

Normalizacja stosunków saudyjsko-irańskich, do której doszło w wyniku mediacji chińskiej, jest zaskakująca przede wszystkim dlatego, że jeszcze niedawno wydawało się, iż rozmowy saudyjsko-irańskie znalazły się w martwym punkcie, a Arabii Saudyjskiej nie zależy na tym by je kontynuować. Warto przypomnieć, że Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem w styczniu 2016 r. Powodem była antysaudyjska demonstracja w Teheranie, w trakcie której ambasada Arabii Saudyjskiej została zaatakowana i podpalona. Protest ten był z kolei odpowiedzią na masową egzekucję 47 saudyjskich szyitów, skazanych na śmierć za udział w antyrządowych protestach, mających miejsce w 2011 r., w ramach saudyjskiej wersji Arabskiej Wiosny. Jednym ze straconych był ajatollah Nimr al-Nimr, religijny przywódca saudyjskich szyitów. W ramach solidarności z Arabią Saudyjską stosunki z Iranem zerwał też wówczas Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę odwołując z Teheranu swego ambasadora. Warto przy tym zwrócić uwagę, że Emiraty dokonały pełnej normalizacji już w lipcu 2022 r. (wysyłając nowego ambasadora do Teheranu) i to mimo, że we wrześniu 2020 r. Emiraty, w przeciwieństwie do Arabii Saudyjskiej, dokonały normalizacji stosunków z arcywrogiem Iranu tj. Izraelem. Jest to bardzo ważne w kontekście spekulacji na temat tego jaki może mieć wpływ normalizacja saudyjsko-irańska na bezpieczeństwo Izraela.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama