Reklama

Geopolityka

Wymiana ognia między Koreami

Autor. Ministerstwo obrony Korei/Facebook

W nocy z niedzieli na poniedziałek i w poniedziałek nad ranem, czasu lokalnego, doszło do wymiany ognia artyleryjskiego między Koreą Północną i Południową - jak wynika z komunikatów dowództw sił zbrojnych obu krajów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Sztab Generalny armii południowokoreańskiej poinformował, że jego marynarka wojenna oddała strzały ostrzegawcze aby odstraszyć jednostkę północnokoreańską, która miała naruszyć linię rozgraniczającą wody morskie obu krajów.

W odpowiedzi - jak głosi komunikat armii Korei Północnej przekazany przez agencję KCNA - oddano 10 salw artylerii rakietowej, również mających stanowić ostrzeżenie dla strony przeciwnej. Według Pjongjangu doszło także do naruszenia północnokoreańskich wód morskich przez okręt przeciwnika.

Reklama

Czytaj też

Jak zauważa Associated Press, niedokładnie wyznaczona morska linia rozgraniczająca była już powodem wielu incydentów, a nawet starć z ofiarami, między siłami morskimi obu państw. W 2010 r. w rezultacie dwóch ataków 50 południowokoreańskich marynarzy poniosło śmierć.

Czytaj też

YouTube cover video

Ostatni incydent jedynie wzmógł utrzymujące się od kilku tygodni napięcie na półwyspie. Pjongjang dokonał całej serii odpaleń pocisków balistycznych w odpowiedzi - jak twierdzi - na "prowokacyjne manewry" wojsk USA i Korei Południowej. Od 25 września Korea Północna wystrzeliła do morza 15 pocisków balistycznych i setki pocisków artyleryjskich.

Czytaj też

Seul i Waszyngton dokonują okresowych manewrów mających mieć defensywny charakter, których celem ma być odparcie ewentualnej agresji z Północy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. GB

  Tylko co z zamówioną bronią przez Polskę? Pewnie Korea ją przejmie jak sytuacja się zaostrzy. Tak to jest kupować broń od państwa w stanie wojny i do tego po drugiej stronie Ziemi.

  1. Jaszczur

   GB jeżeli sytuacja się zaostrzy to czy od Niemców czy z USA czy z Korei ... Jeden czort ... Sytuacja zaostrzy się na życzenie Chin to jest scenariusz przez nich pisany.... Nie poświęca rozwalnia Korei na darmo .... Bo po Korei sprawdziszy swoje uzbrojenie na okrętach USA stosowane z Korei sami uderza więc tak czy siak nikt by nam nic nie wysłał bo każdy sobie będzie brał ale podejrzewam że nic nie zdąży wziąć bo jak mówią sami Amerykanie to kwestia miesięcy

  2. Anty 50 C-cali

   do Jaszczura.... Nie poświęca rozwalnia Korei na darmo ....po polsku....jeden CZART..... Sytuacja zaostrzy się na życzenie Chin.....BO PO UKRAINIE sprawdziwszy swoje hi-marsy na Russkich ...." sami uderza więc tak czy siak nikt by nam nic nie wysłał '.Ble ble. Trzecia faza wojny - info, jak nic. Proxy = wojny, w szarej strefie, Dezinformacji

 2. Ali baba

  Gdyby wybuchła wojna mieczy koreą północną a południową i nikt by się nie wmieszał to północz dostała by taki wpierdziel że ja pierdziele .

  1. Jaszczur

   Nie wolno lekceważyć wroga i podejrzewam że nie było by tak kolorowo. Żołnierze z północy są wyprani gorzej jak Niemcy w 39 ... Wódz , wódz jeszcze raz wódz .

 3. kaczkodan

  Kubuś Puchatek chce przejść do historii zanim przejdzie do historii.

 4. Jaszczur

  Scenariusz jest prosty a bębny IIIWŚ już coraz głośniej brzmią ... Chińczyk każe kimowi sprowokować wojnę na półwyspie i będą się tłukli , ściągnie na pomoc flotą USA (blisko Chin i ich rakiet ) będą walczyć i walczyć a chińskie rakiety z chińską obsługa są już pewnie obecne w Korei północnej w celu sprawdzeniw ich możliwości. I jak coś to nie atakowały Chiny ale Korea a Chiny grzecznie wszem i wobec powiedzą że potępiają tą wojnę bla bla bla . I jeżeli się stanie że chińskie rakiety wystrzelane niby jako koreańskie będą skuteczne i będą niszczyć mocno bronione statki USA to wtedy z partyzanta Chiny całą siłą uderza we flotę USA , Japonii i Korei południowej. Jak ich rakiety nie będą na tyle skuteczne jak myśleli to wojnę przerwie będzie podpisanie pokoju . Taniej odbudować Koreę północną niz Chiny .

Reklama