Reklama

Geopolityka

Korea Północna wystrzeliła kolejne pociski. Rośnie napięcie na linii Seul-Pjongjang

Fot. Edward N. Johnson, US Army/Wikimedia, Domena Publiczna

Dowództwo sił zbrojnych Korei Południowej poinformowało iż Korea Północna ponownie wystrzeliła we wtorek (tj. 18 października) pociski artyleryjskie do wód u swoich wschodnich i zachodnich wybrzeży, w strefie buforowej przy granicy. Zarówno Seul i Pjongjang oskarżają się wzajemnie o wzrost napięcia na Półwyspie Koreańskim.

Reklama

Korea Południowa ostro skrytykowała wystrzelenie przez Koreę Północną ok. 250 pocisków artyleryjskich. W opublikowanym komunikacie dowództwo armii południowokoreańskiej określiło wtorkowe ostrzały artyleryjskie Pjongjangu jako "jaskrawe naruszenie" uzgodnionego w 2018 r. porozumienia ustanawiającego strefy ochronne na wodach przyległych od wschodu i zachodu do Strefy Zdemilitaryzowanej będącej nieformalną granicą między obu państwami koreańskimi i zażądała "natychmiastowego przerwania prowokacyjnych akcji".

Reklama

W odpowiedzi Pjongjang oświadczył, że wtorkowe wystrzeliwanie pocisków artyleryjskich w bezpośrednim sąsiedztwie Strefy Zdemilitaryzowanej "było ostrzeżeniem i potężną odpowiedzią na wrogie manewry przeprowadzane wzdłuż tej Strefy". Oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA przekazała oświadczenie dowództwa Armii Ludowo Wyzwoleńczej stwierdzające, że armia Korei Południowej "wystrzeliła we wtorek dziesiątki rakiet i pocisków w strefie frontowej". W oświadczeniu wezwano do "położenia kresu tym prowokacjom".

Czytaj też

Pjongjang w ostatnich tygodniach znacznie nasilił testy rakietowe i aktywność  wojskową tłumacząc to manewrami wojsk USA i Korei Południowej. Waszyngton i Seul podejrzewają, że przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un wkrótce poleci dokonanie próbnej eksplozji nuklearnej. Wzmożone napięcie na Półwyspie Koreańskim utrzymuje się już od kilku tygodni.

Reklama

W piątek Pjongjang przeprowadził także próbę pocisku balistycznego krótkiego zasięgu, a ponadto 10 północnokoreańskich samolotów wojskowych zbliżyło się do granicy z Koreą Płd. W Seulu narastają również obawy, że Pjongjang przygotowuje się do swojej siódmej próby broni jądrowej. Korea Płn. znowelizowała niedawno swoją doktrynę nuklearną, zgodnie z którą Pjongjang może użyć takiej broni jako pierwszy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 3x 80 pocisków SM6 umieszczone na 3 fregatach KXD3 👍👍👍 da radę każdemu Iskanderowi M

  2. Valdi

    Przypomnijmy magnetometr Seulu potwierdza start rejs i upadek pocisku ☂️☂️☂️ Do wody z prędkością 20 Mach

Reklama