Reklama

Geopolityka

Wojna o pochodzenie koronawirusa

2019-nCoV / Fot. gouvernement.fr
2019-nCoV / Fot. gouvernement.fr

Chiny, będące punktem zapalnym światowej pandemii COVID-19, od kilku tygodni próbują przedstawić światu narrację wskazującą, że to nie ich kraj był źródłem koronawirusa. W ostatnim czasie padły oskarżenia, że to właśnie USA, celowo bądź nieumyślnie, rozprzestrzeniły go na świecie. Jest to kolejny etap wojny propagandowej, która ma odbudować wizerunek Komunistycznej Partii Chin (KPCh) na czele z Xi Jinpingiem.

KPCh od dłuższego czasu szuka sposobów by pokazać, że to wróg zewnętrzny był powodem epidemii, która najpierw ogarnęła prowincję Hubei, a następnie rozlała się na cały kraj i sąsiednie państwa. Początkowo były to ogólne stwierdzenia, jak komentarz, który pojawił się pod koniec lutego w chińskiej stacji telewizyjnej CGTN (China Global Television Network). Zhong Nanshan, będący jedną z czołowych postaci walki z SARS w 2003 r., stwierdził wówczas, że: „Chociaż COVID-19 został po raz pierwszy odkryty w Chinach, nie oznacza to, że pochodzi z Chin”. Do bardziej radykalnego oskarżenia posunął się rzecznik MSZ w Pekinie, Zhao Lijian. Na swoim koncie na Twitterze napisał: „Kiedy pojawił się pacjent zero w USA? Jak wielu ludzi jest zarażonych? W jakim szpitalu przebywał? To amerykańska armia mogła przynieść epidemię do Wuhan. Bądźcie transparentni! Udostępnijcie opinii wasze dane! Stany Zjednoczone są nam winne wyjaśnienia!”.

Wcześniej administracja amerykańska w sposób krytyczny odnosiła się do reakcji władz chińskich i wskazywała na jednoznaczny rodowód wirusa. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien powiedział, że ,,gdyby Chińczycy z nami współpracowali, gdyby zespół WHO był na miejscu, gdyby zespół Centrów ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób, który zaoferowaliśmy, był na miejscu, myślę, że moglibyśmy radykalnie ograniczyć to, co wydarzyło się zarówno w Chinach, jak i to, co dzieje się teraz na całym świecie”.

Donald Trump nazwał wprost COVID-19 – „chińskim wirusem” (wcześniej nazywał go ,,zagranicznym wirusem”). Spotkało się to z odzewem MSZ Chin, który oskarżył prezydenta USA o stygmatyzowanie Chin. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo określił współpracę z Chinami w sprawie epidemii jako ,,niesamowicie frustrującą”. Już po wpisie rzecznika MSZ Chin, Pompeo w rozmowie telefonicznej z jednym z najważniejszych chińskich dyplomatów – Yangiem Jiechi (dyrektorem Biura Spraw Zagranicznych Komunistycznej Partii Chin) ,,stanowczo zaprotestował” przeciwko ,,rozsiewaniu plotek i dezinformacji”. Yang Jiechi miał powiedzieć Pompeo, że wszelkie próby szkalowania chińskich wysiłków w sprawie zwalczania epidemii nie będą skuteczne, a działania godzące w interesy ChRL spotkają się z odwetem. Retoryka władz KPCh jest próbą odparcia zarzutów o spóźnioną reakcję na rozprzestrzenianie się pandemii, która pochłonęła już co najmniej 8 tys. ofiar na całym świecie (w Chinach ponad 3 tys.). W samych Chinach ogłaszane jest zwycięstwo w walce z wirusem, a liczba zarażonych sukcesywnie spada, choć nie oznacza to końca wielu problemów.

W najbliższym czasie, należy spodziewać się nasilenia propagandowych treści w chińskich mediach krajowych i zagranicznych. Nastawione one będą na odbudowanie prestiżu KPCh, udowodnienie nieporadności Zachodu w obliczu pandemii oraz gotowości Chin do udzielania pomocy państwom znajdującym się w potrzebie.

Artykuł pierwotnie ukazał się na stronie think tanku Warsaw Institute.
[CZYTAJ TEN ARTYKUŁ] https://warsawinstitute.org/pl/wojna-o-pochodzenie-koronawirusa/

 

This article originally appeared on the Warsaw Institute think tank website.
[READ THIS ARTICLE] https://warsawinstitute.org/dispute-coronavirus-origin/

Reklama

Komentarze (11)

 1. Stary Grzyb

  Jaka "wojna o pochodzenie koronawirusa"? Tzw. "Warsaw Institute" żarty sobie stroi, czy może, mówiąc wprost, świadomie kampanię dezinformacyjną prowadzi? COVID 19, czyli Chinese Virus, pochodzi z Chin i stamtąd rozpowszechnił się po świecie. Można oczywiście - i należy - dyskutować o tym, czy jest pochodzenia odzwierzęcego, czy może powstał w laboratorium w Wuhan, czy zaczął się szerzyć naturalnie, czy w wyniku błędu ludzkiego (a może nie był to błąd?), dlaczego Chińczycy ukrywali fakt szerzenia się wirusa, a potem epidemię, jaki był cel zamieszczenia przez XINHUA gróźb o wstrzymaniu wysyłki do USA produkowanych przez oddziały amerykańskich firm farmaceutycznych w Chinach specyfików pomocnych w leczeniu COVID 19, itd., itp. (oczywiście, warto by też było wyjaśnić powody, dla których międzynarodowa reakcja na roznoszoną z Chin zarazę była tak powolna, zwłaszcza w Europie) - ale żadnej "wojny o pochodzenie koronawirusa" nie ma i być nie może, COVID 19 pochodzi z Chin, i kropka. Kłamliwa, propagandowa zadyma, organizowana w tej mierze przez Chiny (a wspierana przez Rosję) pokazuje tylko po raz kolejny, kto jest rzeczywistym wrogiem i źródłem zła, to wszystko. zasadnicze pytanie brzmi, czy reakcja Zachodu (a co najmniej USA, bo na Europę trudno liczyć nie tylko w tej sprawie) będzie dostatecznie brutalna, niszcząca i konsekwentna, gdyż o ile sam COVID 19 może być zdarzeniem losowym, to pandemia ma konkretnego sprawcę, i są nim Chiny.

  1. Hanys

   Tylko bez nerwów :) Wasza propaganda głosząca że Chiny same na siebie zrzuciły koronawirusa nie przejdzie po prostu... chyba że w ameryce. Natomiast my poczekajmy na dowody, bo pętla na szyi winowajcy się zaciska... Po drugie wirus HIV śmiało można nazwać amerykańskim, bo to w USA się zaczęła epidemia AIDS i ten wirus powinien się nazywać amerykańskim właśnie już dawno :)

  2. Davien

   Hanys ile mozna Jak na razie to wbrew wszelkim dowodom własnei twoja Rosja usilnie zrzuca wine na USA, ciekawe czemu:) A co do AIDS to w USa po prostu po raz pierwszy ja opisano.

  3. Ja

   AIDS "powstał" w USA, gdzie dodawali tego wirusa do szczepionek. Warto poszukać info i poczytać. A często to co prawdziwe jest kasowane lub blokowane w necie. Chyba logiczne?

 2. Automotive

  Wg ostrożnych publikacji pierwsze ofiary były w WUHAN już w połowie grudnia. Lekarz, który to zdiagnozował i zaryzykowal upowszechnienie tej informacji był sekowany we własnym szpitalu i oskarżany o defetyzm. Był też jednym z pierwszych lekarzy zmarłych na tego wirusa. Była nt publikacja chyba w lutym. A do końca stycznia wszystkie informacje były w Chinach surowo cenzurowane. Moja firma kooperująca z Chinami dostała na poczatku lutego nieoficjalną info , że ten nasz chiński dostawca nie jest w stanie realizować dostaw bo mają "problemy kadrowe"!! Drugi mail mówił o rozprzestrzeniającej się szybko chorobie. A to był już luty!! I myśmy sobie wtedy.... żarty robili. Ups!!

  1. Stary Grzyb

   W połowie listopada, nie grudnia.

  2. Wieki Ciemne wróciły

   Coś z tą ''blokada informacyjna'' nie tak, gdyż informacje o nowym wirusie były powszechnie dostępne na początku stycznia i to udostępnione przez Chiny (choćby mp.pl) Nie wiem skąd i po co ta propaganda o zamiataniu pod dywan przez chińczyków epidemii oraz szukanie na siłę winnego. Jakby średniowieczny styl myślenia u współczesnych ludzi.

  3. Davien

   Po pierwsze Chiny zamiatały sprawe pod dywan, patrz przypadek lekarza który zmarł w lutym a ostzregał władze Chin juz w grudniu co ostatnio nawet sami Chińczycy przyznali przepraszając lekarza i jego rodzine.

 3. 7plmb

  Chiny jak zwykle i zgodnie z tradycją kłamią.Mam nadzieję że to "doświadczenie" spowoduje zwrot ku kierunkowi produkcji u siebie.

  1. Tak mysle

   Powiem tak, tylko w komunie i lewactwie jest legalna, prawnie akceptowalna cenzura prewencyjna, by "nie siać paniki, defetyzmu, przekazywać jedynie słuszne treści"! Tam są legalne i powszechne podsłuchy i inwigilacja. W kapitalizmie jest bardzo trudno, i zazwyczaj tylko nielegalnymi metodami, coś ukryć i utajnić. A ujawnienie nielegalnych działań podsłuchowych jest bardzo kosztowne dla ukrywającego lub podsłuchującego.

  2. Johann

   przypomnieć tylko chciałem żelazny reżim w krajach Beneluxu w latach 88-99. Czy jak to w RFN rozwiązał się problem z pewnymi przedstawicielami RAFu gdy akurat spędzali czas w państwowym resorcie ;) także podobnie wygląda sprawa ze współpracą mediów z rządami państw demokratycznych w przypadku operacji wojskowych/wywiadowczych i kryzysów.

 4. Kiks

  Chińczycy mają ciepło, bo boją się roszczeń. Bo cały ten bajzel to wynik ich fatalnych norm sanitarnych na ich bazarach.

  1. Sami ekperci

   To by zbankrutowało ich gospodarkę kwoty sięgały by rzędu tryliardów dolarów (10 z 21 zerami). Ale faktycznie jak kurz opadnie zacznie się szukanie winnych.

  2. 7plmb

   Byłem i widziałem (na wycieczce) te hmm.."normy sanitarne"..tam nie ma żadnych norm.Powszechny bród i plucie/charkanie na ulicy na potęgę to powszechność.

  3. Piotr

   Zapraszam do Szkocji na bazary zobaczysz jaki tutaj porządek jest obawiam się że gorszy nich w Chinach .

 5. Wojmił

  Ta żmija wyrosła na chęci zysku wielkich korporacji zaczyna gryźć rękę tych, którzy ją wyhodowali... USA i Europa razem (bo nikt inny, w żadnym innym składzie tego nie będzie w stanie zrobić), przy współudziale Korei płd, Japonii i Australii powinni przydusić tę żmiję i wybić jej gospodarcze zęby... wysokie cła i restrykcje zamówień.. kupować u nich tylko tekstylia... Embargo na technologie i produkcję u nich jakiejkolwiek elektroniki... niech będzie drożej ale w dłuższej perspektywie się to opłaci...

 6. Olo

  Bardzo nieładnie pomijać znaczące fakty w spawie. Japońscy i tajwańscy naukowcy po zbadaniu genomu próbek wirusa w styczniu 2020 opublikowali wyniki że wszystkie znane mutacje wirusa (5) pochodzą z USA. Tak więc spokojnie możemy ten koronawirus nazywać amerykańskim. Czy nasi propagandowi spece o tym nie wiedzą? Zapewne wiedzą, inaczej nie byliby specami. A dlaczego o tym nie piszą? Ha....

  1. A ten dalej wciska swoje kłamstwa:) Ale poczekaj az Chiny zidentyfikuja jacy oficerowie GRU sie bawili w Wuhan...

  2. Stary Grzyb

   Tak toczno, Wania. Swoją drogą w ustawie dot. zwalczania koronawirusa najwyraźniej zabrakło paragrafu wprowadzającego tryb doraźny przeprowadzania egzekucji rosyjskich trolli.

  3. Leszek

   Olek nie kwaś. Wiemy gdzie się zaczęło. Daruj sobie gadki o zrzucaniu wirusa przez Amerykanów z samolotów. Tak samo niepoważnie jak za komuny nt. stonki. Chiny mają tego pecha że co roku u nich wylęgają się nowe mutacje wirusów grypy, by rozprzestrzeniać się po całym świecie. Problem jedynie w przewidzeniu które z nich użyć do sporządzania szczepionek. Stąd szczepionki złożone z kilku wirusów.

 7. Chinek Malinek

  Plucie na ulicy po chińsku to taki sport narodowy NAWET w cywilizowanym Shanghaju Trudno uwierzyć?

 8. Pentagram

  CNN otwarcie bebni o grypie z wuhan A nie są to sympatycy Trumpa Gubernator Kalifornii juz sieje panikę w stanach Panika u komuchy maksymalna szczególnie po tym jak socjalista Sanders zagroził chinom odwetem BEDZIE SIE DZIAĆ

  1. MK

   Kogo obchodzi gubernator Kalifornii, czy Trump, albo inny Sanders?

 9. ribik

  Władze chin już dawno utraciły wiarygodność

  1. Fakir

   Teraz kolej na Iran Dostali go w prezencie z chin Jak ten wiceminister zdrowia spacerowal po Pekinie

  2. antidotum

   A miały kiedykolwiek wiarygodność?

  3. No cóż kiedyś imperialisci mieli zrzucać stonke na pola krajów demokracji ludowej a dziś zrzucaja wirusa Widać imperialiści poszli z czasem postępem i osiągnięciami Jednak prawda jest taka że to komunistyczny chiński wirus który jest dziś przenoszony przez europejskich marksistow kulturowych i nie zmieni tego żadna komunistyczna propaganda i żadne zaklęcia czy wygibasy

 10. Matnet

  typowe podejście państw totalitarnych, tak samo kłamie rosja w sprawie Katynia, czy niemcy sprzedając przekaz o polskich obozach koncentracyjnych. Odpowiedzią zachodu powinno być przeniesienie produkcji z chin, najlepiej z powrotem do siebie. Korzyśc była by podwójna

 11. Rhotax

  W lutym 2019 opisali sami Chińczycy tego vira i że jest on w nietoperzach - jedzonych na potencję ( z jaką musza miec problem skoro połowa ich specyfików niby-leczniczych jest na potencje ) oraz picie ich krwi też na potencje i ze moze dojsc do przejścia vira na ludzi w zw z tymi upodobaniami kulinarnymi. Oczywiście apel naukowców został olany . Wypadaloby sprawdzic jakie jeszcze viry wg nich samych moga przeskoczyc na ludzi i juz na nie robić szczepionki/ leki. Oraz edukowac samych Chińczyków ze viagra dziala a zmielony róg nosorozca czy pazury tygrysa nie .

Reklama