Reklama

Geopolityka

Rosyjska ofensywa na Charków. Uderzenia artylerii i straty [ANALIZA]

Autor. A. Rosiński/NewsMap.pl

Zgrupowanie operacyjne na kierunku charkowskim oznaczone zostało taktycznym znakiem Z wpisanym w kwadrat. Główny wysiłek uderzeniowy, na Sumy-Charków, realizują elementy 1 Armii Pancernej Gwardii i 6 Armii, na prawym skrzydle.

Reklama

Główne siły 1 Armii Pancernej Gwradii – elementy 2 Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej i 4 Kantemirowskiej Dywizji Pancernej zostały przemieszczone w rejon Biełgorodu gdzieś w połowie lutego, dołączając do wcześniej już tam skoncentrowanych.

Reklama

Na tym kierunku operacyjnym, tylko ze składu 1 APancGw, zidentyfikowano przed wojną elementy obu wspomnianych elitarnych dywizji: 2 Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej i 4 Kantemirowskiej Dywizji Pancernej, 27 Brygadę Zmechanizowaną i 6 Brygadę Pancerną.

Czytaj też

Jeśli chodzi o tą ostatnią brygadę, to jak informowaliśmy już, na bazie 6 BPanc odtwarzana jest obecnie 47 Dywizja Pancerna. Mimo, że proces rozwinięcia dywizji na pewno nie został zakończony (przypuszcza się, że struktury dywizji oparte zostana na brygadach 6 i....) to oznaczenie 47 Dywizji Pancernej (w zasadzie dywizji czołgów: 47 TD – tankowaja dywizja) zostało użyte na oficjalnej mapie, gdy gen. Igor Konaszenkow oficjalnie informował o wycofaniu się elementów 1 APancGw znad granicy (obwody kurski i briański) do miejsc stałego stacjonowania (Niżny Nowgorod), kilka dni przed wybuchem wojny.

Reklama

Czytaj też

Do tego wchodzą oczywiście armijne jednostki wzmocnienia: 45 i 288 brygady artylerii, 79 Brygada Artylerii Rakietowej oraz 202 Brygada Przeciwlotnicza.

Czołg T-72B3 (zdjęcie ilustracyjne)
Czołg T-72B3 (zdjęcie ilustracyjne)
Autor. mil.ru

Dowództwo 6 Armii nacierającej na północ do Charkowa i 1 APancGw nacierającej po obu stronach metropolii, zostały oczywiście wzmocnione kolejnymi batalionowymi grupami bojowymi. Przykładowo na kierunku charkowskim od pierwszego dnia aktywna jest np. 200 Brygada Zmechanizowana Floty Północnej, która 24 lutego była na szpicy natarcia.

Agresja Rosji na Ukrainę - stan na 25 lutego, godzina 14:00
Agresja Rosji na Ukrainę - stan na 25 lutego, godzina 14:00
Autor. A. Rosiński/NewsMap.pl, Defence24.pl

Natarcie na kierunku charkowskim prowadzą pancerno-zmechanizowane jednostki 1 Armii  Pancernej Gwardii, a samo natarcie wspierają systemy rakiet niekierowanych BM-30 Smiercz kal. 300 mm ostrzeliwujące rejon miasta.

Czytaj też

Zgrupowanie charkowskie na I etapie wojny ma za zadanie okrążenie Charkowa, zamknięcie go w pierścieniu blokady, ewentualnie zdobycie, z kontynuowaniem natarcia po osiach głównych dróg w głąb obwodu charkowskiego i dalej.

Do pierwszego starcia rosyjskiej awangardy z ukraińskimi siłami osłonowymi (73 Brygady Zmechanizowanej?) doszło już przy samej granicy.

Rosyjskie zgrupowanie operacyjne od pierwszych godzin inwazji poruszało się przede wszystkim drogą M105 Biełgorod-Charków. Do pierwszego starcia z oddziałem rozpoznawczym doszło już pod Hoptywką, 2-3 km od granicy. Na drodze zostały wraki ukraińskiego BTR-4 i wozu Tigr-M.

Rosyjska kolumna przemieszczała się w kierunku miasta, awangarda dotarła na wschodnią obwodnice Charkowa.

Czytaj też

Na wspomnianej drodze obwodowej E40, w rejonie Cyrkuny-Wielyka Danilywka, na północno-wschodnich obrzeżach miasta doszło do kolejnego starcia, które odbiło się dośc głośnym echem, chociażby z racji zniszczenia rosyjskiego czołgu T-80BWM, u którego zdetonowała amunicja i nastąpiło zerwanie wieży.

Na tym kierunku nacierała awangarda 200 Brygady Zmechanizowanej. Po walce pozostały wraki – ukraiński BTR-4 i pojazd Kozak-2, oraz rosyjskie, wspomniany T-80BWM, oraz 1-2 MT-LB i ZU-23-2 na ciężarówce oraz 1 zniszczony i jeden uszkodzony Tigr-M, zapewne z jednostki rozpoznawczej.

Po krótkim starciu siły ukraińskie musiały się wycofać, bo później na drodze, w tymże miejscu, nagrano kolumnę rosyjską w trakcie postoju (ciężarówki, MTLB). Bez wątpienia rosyjskie zgrupowanie przemieszczało się po obu stronach miasta, drogami obwodowymi, z zamiarem zamknięcia Charkowa w pierścieniu blokady. Niestety zasięg postępów na tym kierunku, stan w południe 25 lutego, nie jest autorowi znany.

Czytaj też

Ministerstwo Obrony Ukrainy ok. 10.40 w raporcie operacyjno-sytuacyjnym poinformowało, że na drodze obwodowej miasta Charków „spalono 4 czołgi rosyjskich okupantów". Ponieważ nie ma na to potwierdzenia, wygladą na to, że za czołgi wzięto również transportery MTLB, albo po prostu zawyżono straty npla, co jest oczywistą praktywką wszystkich wojen.

Warto wspomnieć przy tej okazji, że na północ od Charkowa siły ukraińskie zniszczyły kolejne dwa MTLB, tyle ze składu 25 BZmech (6A).

MOU opublikowało również zdjęcie, jakoby wziętych do niewoli, dwóch żołnierzy z 423 Pułku Zmechanizowanego 4 Dywizji Pancernej. Szczegółów operacyjnych o tym pułku nie ma.

Natarcie oczywiście rozwijane jest po wszystkich możliwych drogach obwodu charkowskiego, co znacznie utrudnia siłom ukraińskim punktową obronę manewrową.

Czytaj też

I tak silne uderzenie prowadzone jest po osi Wołczańsk-Charków, czyli z lewej flanki 1 APancGw, poczatkowo wzdłuż rzeki Doniec, potem po jej przejechaniu, prost na zachód.

Duża kolumna uchwycona 24 lutego na wideo w Wołczańsku, 8 km od granicy, na północy-wschód od Charkowa to m.in.  wozy Tigr, czołgi T-72B3, przeciwpancerne systemy, 9P149 Szturm-S, transportery MTLB, bojowe wozy piechoty BMP-2, ciężkie termobaryczne TOS-1A.

W nocy walki toczyły się w Derkaczach, na północny-wschód od miasta, i w Peczenihah na wschodzie.

O świcie, między 5 a 6 rano, na pozycje bojowe wyjść miały, kończące kompletację składu osobowego, pododdziały charkowskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Notabene od dzisiaj maksymalnie uproszczono wstępywanie do jednostek OT – wystarczy paszport i kod identyfikacyjny, zniesiono ograniczenia wiekowe.

Rosyjskie kolumny będą obchodzić Charków z obu stron. Na wschodzie miasta siły ukraińskie mogły próbować organizować obronę na rzecze Doniec Siewierski, ale prawdodpobnie są już tam siły rosyjskie. Wieczorem 24 lutego wysadzono tamę na rzece we wsi Pieczenihy w obwodzie charkowskim, na wschód od Charkowa i Chuhuiwa. Zniszczenie tamy i zalanie okolicznego terenu ma utrudnić Rosjanom szybkiego przemieszczanie się i okrążenie miasta od wschodu, może też utrudnić zaopatrzenie Charkowa wodę.

Czytaj też

Pod Charkowem trwają zacięte walki. Gdzieś w obwodzie charkowskim, przed południem, nakryto ogniem (artyleria? lotnictwo?) kolumnę rosyjskich systemów rakietowych BM-21 Grad w marszu. Film wideo potwierdza zniszczenie przynajmniej dwóch wyrzutni.

Na kierunku charkowskim nie zanotowano operacji powietrzno-szturmowych, grup specjalnego przeznaczenia, ani aktywności śmigłowców szturmowych i lotnictwa taktycznego. Natarcie prowadzone jest kolumnami pancerno-zmechanizowanymi, rejon Charkowa i samo miasto jest po silnym ostrzałem BM-30 Smiercz.

Nie widać póki co czołgów T-80U 4 Dywizji Pancernej, czy T-90M 27 Brygady Zmechanizowanej – można sądzić, że główne siły 1 APancGw nie weszły jeszcze do walki.

Reklama

Komentarze (14)

 1. Darek S.

  BM-30 Smiercz to najgroźniejsza broń Rosjan. Jeżeli mają tego dość, ( a chyba mają), to może przesądzić o załamaniu oporu Ukraińców. Szkoda, że my zamiast coś takiego sami wystrugać, przy pomocy Ukraińców, kupiliśmy defiladowa ilość HIMARS. W razie konfliktu nawet pewnie do akcji nie wkroczą, bo mogą być ominięte przez szybko posuwające się kolumny przeciwnika w bezpiecznej odległości.

  1. komik

   Widzę, że armia specjalistów się tu zebrała, zwłaszcza ci, którzy piszą o precyzyjnie przygotowanej operacji i że w kilka dni będzie po wszystkim... Chylę czoła przed potęgą wojsk FR i osobami piejącymi nad rosyjską doktryną wojskową. Nawet zakładając, że ukraińskie raporty są przesadzone, to takiej kompromitacji jaką zalicza ta ruska zgraja bandytów, to chyba nawet w 1905 roku nie było.

 2. abc

  Rosyjskie straty podawane przez Ukraińców należy wziąć w baaardzo duży nawias. Oni przecież utrzymują, że w ciągu 3 dni Rosjanie mają ponad 3 tysiące zabitych. To daje średnią 1000 zabitych na dzień. W kampanii wrześniowej gdzie brały udział milionowe armie straty niemieckie wyniosły mniej niż dziesięć tysięcy. średnia jakieś 350 na dzień. Ukraińskie dane na temat rosyjskich start należy podzielić przez 10. Również opowieści o strąconych samolotach czy helikopterach też nie są poparte żadnym materiałem zdjęciowym poza jednym Ka52. Obawiam się że skoro tak bardzo mijają się z prawdą w liczbach również ich ogólne stwierdzenie typu: w Kijowie walczą dywersanci, albo że kontrolują sytuacje są równie dalekie od prawdy i w ciągu kilku dni będzie po wszystkim niestety.

  1. Pucin:)

   @abc - a to artykuł rzemieślnika - MISTRZA w swoim rodzaju!!!!!!! - pt. "Gen. Skrzypczak o kolejnym etapie wojny: „Rosjanie zagubieni, będzie szukanie winnych i przegrupowanie” - Wprost - dziś - pod takim generałem można walczyć. Nie dorastasz mu do pięt!!! :0

  2. Valdore

   Panei abc, poelcam ci zapoznac się z masakrą rzewsko-syczewską gdzie Rosjanom udało się zmasakrować swoje dwa Fronty na niemeickeij mocno niekompletenj Grupie Armii. Ale jak widaćbajki Rosjan to dla ciebie prawda objawiona.

  3. Bryxx

   Pucin ale to miedzy innymi generał Skrzpczak doprowadził do tego że nasza armia jest w takim stanie w jakim jest obecnie. Jak to o nim świadczy ?

 3. Lukas

  nie wrócą do domu

 4. ZBIG555

  Pucin zajawił dzisiaj do oficerów armii ukraińskiej: "Wygląda na to, że łatwiej nam będzie dojść do porozumienia z wami niż z tą bandą narkomanów i neonazistów, którzy osiedlili się w Kijowie i wzięli jako zakładników cały naród ukraiński " Największe chińskie banki przed chwilą zawiesiły operacje finansowe z Rosją. Lepiej nie mieć sojusznika w ogóle niż mieć klinicznego szaleńca z bombą atomową w ręce....

  1. Chyżwar

   Chińczycy to tacy zawsze uśmiechnięci ludzie i raczej nigdy nie wiadomo, co tak naprawdę myślą. Że podpuścili putina, rzecz w zasadzie pewna. Ale co w zamian zamierzają ugrać, to odrębna spawa. Nie wykluczam, że mu sojusz z nimi może bokiem wyjść. Poza tym jak ostatnio słucham tego rosyjskiego hitlerka, to się zastanawiam co on bierze, bo wygląda jakby jechał na jakichś dziwnych środkach.

  2. Pucin:)

   @Chyżwar - a tu taki cytat na poparcie twojej tezy o Chińczykach - "Intel oraz Dell, potentaci na rynku komputerowym, zdecydowali się wstrzymać dostawy swoich sprzętów i podzespołów na rynek rosyjski. Na podobny ruch miał się zdecydować również chiński koncern Lenovo – podał serwis Nexta." Rzeczpospolita - pt. "Apple wyłączy Rosjanom App Store’a? Techno giganci wspierają Ukrainę."

  3. Fantasta

   Kitajce potrzebują Putina do Tajwanu jako zasłonę. Jak im to nie wyjdzie, a moskwie Ukraina nie wyjdzie, to oni wezmą się za siebie i tylko Kazachstanu szkoda, który właśnie odmówił ruskim aliansu a będą po drodze z Pekinu nad Wołgę

 5. Pucin:)

  Pomału Rosja traci inicjatywę operacyjną!!!!! :) gen. Skrzypczak miał rację, armia Rosji to słoń na glinianych nogach - sięga po najemników Kadyrowców!!!! :)

  1. ppp

   W Gruzji było podobnie . Putin wojakom Kadyrowa daje możliwość zdobycia zdobyczy wojennych zyskując tym ich poparcie .

  2. Pucin:)

   @ppp - odpowiem Ci tak - ich truchła - bo to psy wojny!!!!! będą psy po ulicach Kijowa ciągać - i będzie to zgodne z prawem wojennym i moralnym - ludzkim - dlaczego - bo najemnicy nie mają żadnych praw!!!!!!!! :)

  3. Chyżwar

   @Pucin:) W przypadku bandy kadyrewa psi pogrzeb jest godziwą ceremonią. Tyle że z nieco innych powodów niż podałeś.

 6. MK

  Putin, Ty s...nie, wpędzasz normalnych Rosjan w konflikt, którego nie chcą. Cała Moskwa powinna być przykryta grzybem atomowym aby Rosja mogła odrodzić się na nowo.

  1. DA(łn)VIEN

   Gratuluję pomysłu przykrycia grzybem Moskwy....znudziła ci orbita ziemska? Za wolno się kręci planeta ? A może tor przemieszczania ziemii jest nie modny? Co ty bredziss. Najgorsze,że nawet ci za to nie płacą,tylko to się rodzi w twojej głowie. Grzyb atomowy nad Moskwa....gratuluję pomysłu zniszczenia ludzkości. MK... Mały kik(fiu)utek

  2. Švejk

   Kolejny szaleniec.

  3. Pucin:)

   @Švejk - Ukraińcy mówią do was - "Witamy w piekle" - My Polacy wam - brudnym buciskom Rosji, mówimy tak - "Urządzimy wam piekło w piekle jak tu przyjdziecie zbrojnie!!!! :)

 7. Pucin:)

  Jak widać Rosja przegrywa bitwę graniczną!!!!! :)

  1. ppp

   Faza bitwy granicznej dawno się skończyła gdy wojska rosyjskie są prawie na przedmieściach Kijowa . To co się dzieje przy granicy wschodniej to działania taktyczne trzymające wojska ukraińskie z dala od centrum kraju w celu uniemożliwienia im odskoczenia . Gdy tylko wyjdą z linii umocnień wycofujące się kolumny wojsk ukraińskich zostaną zniszczone przez lotnictwo rosyjskie . Rosjanie całkowicie zablokowali siły ukraińskie i wygląda na to , że mamy do czynienia z dwoma celami planu . Pierwszy nadrzędny cel to blokada Kijowa od zachodu aby nie pozwolić nikomu na ucieczkę z Kijowa a następnie jego zdobycie . Drugoplanowy plan to faktycznie może być wielki kocioł i dokonany dosyć niewielkimi siłami ( jeżeli doniesienia amerykańskie są prawdziwe )

  2. Pucin:)

   @ppa - optymistyczny twój plan jest oparty o jedn aspekt który nazywa się Kijów - gdyż Kijów będzie walczył - armia Rosji to słoń na glinianych nogach. Dlatego bandyta Putin ściąga bandytów/najemników Kadyrowców do zaciętych walk w mieście. ;0 Tak wygląda ta twoja wielka armia. Stoi pod Kijowem i czeka na tysiące najemników - Kadyrowców bo nic nie może zrobić!!! :0

  3. Pucin:)

   @ppp - nie raz tę wielką glinianą armię Rosji spalono w mieście. Kadyrowcy będą próbowali małymi grupami wszczynać walki miejskie. Zaprawdę powiadam Ci, Ukraińcy im dadzą radę, są zdeterminowani. Kupa tych Kadyrowców już nie wróci!!!! :)

 8. biały

  mnie tak zastanawia co na to władze Polski od strony zwiększenia potencjału , czy będzie jakieś przyśpieszenie prac z Borsukiem i ewentualną modernizacją BWP-1 oraz T-72 które mają fatalną celność w ruchu , szybsze zakupy Narwi , przyśpieszeniem prac nad precyzyjną amunicją do raków i Krabów oraz jak najszybsze wdrożenie do produkcji tejże amunicji , co z zakupami Pirata któy już przeszedł badania , co z zakupami amunicji krążącej , czy Łosia z grupy WB można wykorzystać do podświetlenia celów dla artylerii precyzyjnej ,,, czy w ogóle w naszym kraju rozpoczęto jakieś przyśpieszenie prac wdrożeniowych

  1. Švejk

   To wszystko wymaga czasu. Polska w 1939 roku tez miała plany zbrojeniowe które miały się ziścić w 1942 ... Więc oddawanie tego co Polsce teraz jest najbardziej potrzebne czyli środków oplot w postaci Gromów jest bardzo nieprzemyślame. no ale Polacy są znani od wieków jako ci którzy kierują się serduszkiem i odruchami a nie mózgiem i myśleniem.. Do tego na to wszystko nakłada się piramidalna rusofobia smoleńska odbierająca resztki zdrowego rozsądku.

 9. Box123

  Jeśli NATO pozwoli w XXI wieku podbić wolny kraj i mordować jego obywateli w środku Europy to będzie to kompromitacja sojuszu, niezależnie od tego, że Ukraina nie jest jego członkiem. Dwa: gdzie były dostawy broni dla Ukrainy w ostatnich dniach? Trzy: jak to możliwe, że Polski konwój z amunicja i piorunami o wysłaniu którego mówi się od miesiąca dotarł na Ukrainę dopiero wczoraj? Co robiono przez blisko miesiąc gdy wiadomo było że atak nastąpi lada dzien? I wreszcie czy jeśli Rosja zacznie robić holokaust Ukrainie to cały zachód na czele ze stanami Zjednoczonymi będą udawać, że o niczym nie wiedzą tak jak było z Żydami w czasie drugiej wojny światowej?

  1. DA(łn)VIEN

   Pamiętaj...ruskie są...jankesów i brytoli nie ma. De facto... powinni tam być. Wychodzi na to ,że cała trójka okłamała Ukrainę w 94 roku. Rosja bandycko najechała na Ukrainę. Ale USA i GB swoją biernością są jeszcze gorsi. Oni są jak Anglicy i Francuzi w 39 roku. Tfu...zdrajcy po 3 kroć zdrajcy

  2. Bryxx

   Ja tylko tak nieśmiało wspomnę o czymś o czym sam ze zdziwieniem dowiedziałem się dzisiaj. Otóż jak się okazuje Rosja wyczerpała wszelkie znamiona wojny zgodnej z prawem międzynarodowym. Tak więc można się śmiać i pisać o ruskich różne rzeczy ale oni jak widać przygotowali się do tego solidnie. Jak się okazuje zabezpieczyli się przed sankcjami zabezpieczyli się politycznie i spełnili prawne warunki wywołania wojny. Co za tym idzie, prawne konsekwencje sankcji mogą w przyszłości wygladać ciekawie. Po trzecie pokazuje to, jak naprawdę opinia publiczna praktycznie nic nie wie .

  3. Švejk

   Tak jak Polska była przedmurzem Europy broniąc jej przed agresją islamu, tak NATO potrzebuje Rosji jako przedmurza Europy przed Chinami. I dlatego NATO zachowuje się wg starej zasady - zjeść ciastko ale mieć ciastko. Poza ty Europa chce mieć rosyjski gaz bo swojego i bliskowschodniego nie wystarcza. A gaz jest potrzebny bo w krajach NATO węgiel i atom są be.

 10. Janka74

  Ech wychodzi na to że 50 A-10 Thunderbolt pozamiatało by te ruskie kolumny raz raz. Niedobrze że USA odstawiają te samoloty. 40 bym w pl przyjąła na składowanie. Jak mają leżeć w Nevadzie na pustyni to hangar w pl tez się znajdzie.

  1. Pucin:)

   @Janka74 - celna uwaga, Polska powinna uruchomić produkcję SW-4 jako małego śmigłowca szturmowego oraz zakupić z półki /ostatnio to modne/ 20 szt. M-346 LFFA + 20 szt dodatkowych Bayraktarów TB-2 - gdyż 22 szt. Su-22 i 28 szt MIG-29 28 praktycznie w stanie rozkładu. Jak widać po Ukrainie liczy się wszystko co lata i atakuje: kolumny na ziemi i przechwytuje w powietrzu. :)

  2. ppp

   Na razie w mediach nie można znaleźć potwierdzenia wielu informacji . Poczekajmy na udokumentowanie wielu docierających informacji co dzisiaj w dobie fotografii cyfrowej , telefonów komórkowych i internetu nie powinno być trudno .

  3. Švejk

   W czasach kiedy wszyscy maja smartfony z kamerkami a ruskie samoloty padają jak ulęgałki na jesieni a ruskie czołgi pękają jak purchawki, nigdzie nie ma żadnych fot wraków ... Dziwne ... Jeszcze lepiej - fotki można zrobić choćby zwykłym zabawkowym dronem

 11. Perun Shogun

  Wszyscy poplecznicy Putina probujacy usprawiedliwic ta agresje. Polska tez chce miec bron atomowa w obronie przed Rosja. Ukraina nie powstala z laski Rosjan ale z woli narodu ukrainskiego. Zadaniem Europy i calego Zachodniego swiata, jest pomoc Ukrainie nie wykrwawic Rosje, a wygrac z nia. Do tego trzeba broni i ludzi. Ukraincy sa zdeterminowani i zjednoczeni, w przeciwienstwie do tego co mowia rosyjskie media. oby im sie udalo.

  1. Kobuz

   A nie Lenin? Jak powstawała Ukraina to większość "Ukraińców" nie wiedziała że coś takiego jak naród ukraiński wogóle istnieje.

  2. Valdore

   Kobuz , rustrollu juz Aleksander III zakazywał języka ukraińskeigo a wtedy o waszym bogu Leninie nikt nawet nei słyszał.

  3. ppp

   Czy USA da taką możliwość Polsce ? Wątpliwe! Sympatie mogą się z czasem zmieniam jak pokazuje historia i to by dało za dużą wolność nam Polakom o decydowaniu o własnym losie . Chyba , że Polska poniosła by koszty takiej broni o guzik do głowic byłby w Waszyngtonie to już inna sytuacja . O jakiej broni atomowej w Polsce mówisz ?

 12. maras2

  Ruskie juz sie pochwaliły zdobytym NLAW-em

  1. grzybek

   myślisz że go wcześniej nie mieli? Po tej wojnie, jak jeszcze potrwa z tydzień to już na długie lata ta wiedza o zachodnim sprzęcie na nic się nie przyda.

  2. Valdore

   Maras, a zobacz sobie od kiedy produkują ten system, i gdize go uzywano. Zreszta jak pokazuje historia i tak nie będą w stanie zrozumieć tej technologii:)

  3. Valdore

   Grzybek, do tejpory Rosjanei uzywali w swoich najnowszych pociskach powietrze-powietrze procesorów z Texas Instruments sprzed 40 lat. Ciekawe czego teraz uzyja po sankcjach bo chyba nic lepszego nei maja:)

 13. Anty 50 C-cali

  ZA TO SMIERCZ WIDZOCZNY. I TO BARDZO. W ...BLOKU MIESZKALNYM RURA WBITA PRZEZ SUFIT MIESZKANIA.

  1. X

   "Niosący pokój", rzecz jasna :/

  2. sTERNIK PODLODOWY

   Żebyś wiedział. Tyle, że pokój sobie a nie Ukraińcom czy ziomkom Kołomojskiego. Nikt normalny nie zgodzi się na powstanie przy granicy państwa z bronią jądrową.

  3. Gimnazjum01@

   Ruskie zbrodnie to oczywista oczywistość. I jak to mówią ruscy z - wrogami sobie poradzimy - najgorsi sa zdrajcy.

 14. Gulden

  Tak w sumie,to na chwilę obecną dzieje się to,co CHCIAŁ zachód,plus NATO i USA.Co atkiego się dzieje?Ano w końcu przyciśnięci do sciany rosjanie poszli na całego na ukraińców...Co to oznacza?Ano jedno-raz tragedię i dla samych rosjan,jak i ukraińców,pogorszenie i tak napiętych stosunków wzajemnych.Ogromny koszt prowadzenia operacji przez rosjan,i ogromne straty dla samych ukraińców,ludzi i infrastruktury...tako to w sumie chodziło zachodowi.Zamęt na całego w środkowej Europie.Ba,po zakończeniu działań zbrojnych,a tu uważam,że rosjanie prędzej czy póżniej zmuszą ukraińców do poddania się...nastąpi "pokój".I tu dopiero pojawią się koszta dla FR-od finansowych,po gospodarcze,na społecznych skończywszy.I to na LATA,bo coś będą musieli wykombinować,by kontrolować miliony ukraińców i calkiem spory obszar ukrainy...

  1. RafR

   Rosja była tak przyciśnięta do ściany jak pięciu dresików rzucających sie na przypadkowego przechodnia żeby go stłuc i zabrać portfel.

  2. Radzyn1985

   Oj jestem innego zdania. Ta operacja musiała być skrupulatnie przygotowywana od wielu lat. Doktryna wojenna, która jasno określała, że Rosja chce odbudować imperium. Po budowanie nadwyżek żywnościowych, pozbycie się obligacji amerykańskich czy porzuceniu rozliczania się w dolarach. Dodatkowo "sojusz" z Chinami, który sprawia, że miękką lądują przy sankcjach. Ćwiczenia wojskowe jak np. ZAPAD tez dużo sugerowały, że to przygotowanie w niedalekiej przyszłości do ofensywy.

  3. Gulden

   -radzyn1985-Ależ nie,po prostu dochodzisz do podobnych wniosków,od innej strony.Po prostu.FR nie życzyło sobie by ukraińcy weszli do NATO,swoją drogą,powinno im dać do myślenia to,ze chcieli ich na Krym wpuścić.Po drugie,nie chodzi o odbudowanie "imperium",tylko o budowę RWPG-bis,czy tam Unię Celną,którą montuje Kreml9plus Chiny)i BEZ ukrainy z jej zasobami,położeniem geograficznym,potencjałem,ludnością...ten twór,nie miał sensu.I rosjanie ostro kombinowali i polittycznie,i gospodarczo by ukraińcy się zgodzili na akces do tego tworu(już nawet podpisywali umowy),niestety,wyszło jak wyszło.I w końcu uznano,że po dobremu nie da rady,i niestety,użyto armii.I to jest naprawdę katastrofa i dla FR i ukrainy,i całego projektu.Sanckcje,to małe miki,już to mieli dawno przeliczone na kremlu.Pytanie brzmi,jaką kasę i środki trzeba będzie wpakować w Kijów.

Reklama