Reklama

Geopolityka

Wagnerowcy zbombardowani w bazie wojsk Republiki Środkowoafrykańskiej

Autor. hdptcar from Bangui, Central African Republic/wikimedia/CC BY-SA 2.0

Rząd Republiki Środkowoafrykańskiej poinformował w poniedziałek, że samolot, który w nocy z niedzieli na poniedziałek przyleciał z zagranicy, zbombardował bazę wojsk rządowych, w której przebywają też rosyjscy najemnicy z tak zwanej Grupy Wagnera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Samolot zbombardował w mieście Bossangoa fabrykę bawełny oraz bazę sił resortu obrony oraz "naszych sojuszników" - głosi komunikat rządu.

AFP podaje, że w bazie było kilkuset ludzi z Grupy Wagnera i wyjaśnia, że "sojusznikami" rządu Republiki Środkowoafrykańskiej nazywa zawsze rosyjskich najemników.

Reklama

Czytaj też

YouTube cover video

W Republice Środkowoafrykańskiej od 2013 roku trwa konflikt zbrojny, który wybuchł, gdy koalicja głównie muzułmańskich rebeliantów Seleka obaliła ówczesnego prezydenta Francois Bozize, wywołując represje ze strony chrześcijańskich bojówek.

W ostatnich latach armia – wspierana przez siły pokojowe ONZ, wojska rosyjskie i rwandyjskie – walczyła z bojownikami starającymi się obalić prezydenta Faustina-Archange Touaderę, który w 2020 roku wygrał po raz drugi wybory.

Czytaj też

W październiku ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oskarżyła rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych afrykańskich krajach w celu sfinansowania wojny Moskwy na Ukrainie.

W ubiegłym roku ówczesny minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, oskarżył najemników z Grupy Wagnera o rozszerzanie wpływów Kremla w Afryce.

Czytaj też

Le Drian ocenił wtedy, że „Grupa Wagnera „zastępuje" władze państwowe w Republice Środkowoafrykańskiej i konfiskuje jej zdolności fiskalne".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Szwejk85/87

    I bardzo dobrze ! Chcą hybrydowo opanować Afrykę?? No to muszą się liczyć z tym że ktoś hybrydowo im zrobi kuku. Tak trzeba postępować w takich sytuacjach.

Reklama