Reklama

Geopolityka

USA wzywają Chiny do potępienia Hamasu

Senat USA Kapitol
Autor. Pixabay

Chuck Schumer, lider większości w Senacie USA, skrytykował przywódcę Chin, że Pekin nie potępił działań Hamasu w Izraelu.

Reklama

„Mówię to z szacunkiem, ale byłem rozczarowany oświadczeniem (chińskiego) ministra spraw zagranicznych, który nie okazał współczucia ani wsparcia dla narodu izraelskiego w tych trudnych czasach” – powiedział przewodniczący delegacji amerykańskich senatorów Schumer.

Reklama

Czytaj też

Reklama

„Wzywam pana i naród chiński, aby stanęli po stronie narodu izraelskiego i potępili te tchórzliwe i okrutne ataki” – powiedział.

Schumer przewodzi w tym tygodniu dwupartyjnej delegacji amerykańskich senatorów do Chin. Jest to pierwsza taka wizyta od 2019 r. i ma miejsce w czasie coraz silniejszych napięć i rosnącej rywalizacji pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem.

Rzeczniczka chińskiego MSZ Mao Ning poproszona w poniedziałek o wyjaśnienie stanowiska Pekinu w sprawie wydarzeń w Izraelu stwierdziła, że Chiny są „bardzo zaniepokojone” eskalacją konfliktu i „sprzeciwiają się działaniom, które eskalują konflikty i podważają stabilność w regionie”.

Czytaj też

Chiny dotychczas nie potępiły wyraźnie prowadzonych od soboty krwawych ataków Hamasu na Izrael, w wyniku których zginęło przeszło 700 osób w Izraelu, a rannych zostały 2382 osoby; wśród Palestyńczyków zginęły 493 osoby. Chińskie MSZ oświadczyło, że „podstawowym sposobem wyjścia z konfliktu jest wdrożenie rozwiązania dwupaństwowego i ustanowienie niepodległego państwa palestyńskiego”.

Przyjęcie amerykańskich senatorów przez Xi może być postrzegane jako kolejny sygnał wysiłków na rzecz zbliżenia USA i Chin.

„Relacje między Chinami a Stanami Zjednoczonymi są najważniejsze na świecie” – powiedział przywódca komunistyczny, podkreślając, że stosunki między oboma krajami miały „wiele wzlotów i upadków”, choć „ogólnym kierunkiem był postęp”.

Czytaj też

„Sposób, w jaki Chiny i Stany Zjednoczone porozumieją się w obliczu zmieniającego się świata, będzie decydujący dla przyszłości i losów ludzkości” – podsumował Xi, stwierdzając, że strona chińska liczy na kolejne spotkania z amerykańskimi senatorami w przyszłości – podały chińskie media państwowe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    W Odrozneniu od USa Chiny potrafia pojednach Iran i Saudow. USa potrafi glownie bomabdrodwac. Chiny gdyby tam sie wlaczly to wypracaly by pokoj dla obu stron.

Reklama