Geopolityka

USA stworzą bazę w Rumunii nad Morzem Czarnym?

Fot. U.S. Army/Facebook

Armia Stanów Zjednoczonych może w 2023 r. uruchomić swoją bazę wojskową nad Morzem Czarnym. Służyłaby ona do wzmocnienia wschodniej flanki NATO - informują w czwartek rumuńskie media.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Według portalu Radio Europa Libera oraz tygodnika "Newsweek Romania" podstawę prawną do uruchomienia na terenie Rumunii amerykańskiej bazy czarnomorskiej może stanowić tzw. Black Sea Security Act.

Przypominają one, że dokument ten w grudniu 2022 r. został uchwalony przez Komisję Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych. Wskazują, że w tym akcie zapisano, że USA uznaje basen Morza Czarnego za obszar rosyjskiej agresji.

Czytaj też

W procedowanym dokumencie zapisano też, że kraje Morza Czarnego są "niezbędne w przeciwdziałaniu agresji rządu rosyjskiego i przyczyniają się do zbiorowego bezpieczeństwa NATO".

Jak odnotowują bukareszteńskie media, Black Sea Security Act podkreśla potrzebę "stabilnej, rotacyjnej obecności morskiej NATO na Morzu Czarnym".

Czytaj też

Zauważają, że konwencja z Montreaux z 1936 r. może być barierą w uruchomieniu amerykańskiej bazy wojskowej nad Morzem Czarnym, ale cytują zarazem jeden z amerykańskich raportów, który opisuje, "w jaki sposób obejść" te przepisy. Żołnierze USA, jak sugeruje dokument, działaliby w ramach małej czarnomorskiej floty pod banderą Rumunii lub w ramach wojsk NATO.

Czytaj też

Według bukareszteńskich mediów prawdopodobnym miejscem pojawienia się wojsk amerykańskich, jeszcze w tym roku, w rejonie Morza Czarnego może być delta Dunaju, gdzie marynarze z USA otrzymaliby wsparcie obrony powietrznej.

Czytaj też

Przebywające na terytorium Rumunii wojska USA stacjonują obecnie w trzech bazach wojskowych: Mihail Kogalniceanu, Deveselu oraz Campia Turzii.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

  1. Ma_XX

    wyczuwam ochronę Mołdawii

  2. Rusmongol

    Ktoś mówił że Krym jest niezbędny dla baz USA na morzu czarnym? I że z ukrainy bazy nato mają blisko do Rosji. A z inflantow i Finlandii mają daleko? Przecież chyba każdy normalny wie że Rosja na ukrainie po prostu [email protected] To nie ma nic wspólnego z jej bezpieczenstwem.