Reklama

Geopolityka

USA planują sankcję na Rosję za inwazję na Donbas

Fot. Pixabay.com

Wkroczenie rosyjskich wojsk na Donbas jest początkiem inwazji, która jest w toku - powiedział we wtorek zastępca doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jon Finer. Zapowiedział, że USA wkrótce ogłoszą „znaczące” sankcje przeciwko Rosji.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"To jest początek inwazji. Inwazja jest inwazją i to właśnie teraz trwa" - powiedział Finer w wywiadzie dla CNN. Jednocześnie zaznaczył, że wprowadzenie rosyjskich wojsk do tzw. republik ludowych w Donbasie jest otwartym przyznaniem tego, czemu Rosja zaprzeczała przez 8 lat, czyli obecności tam jej wojsk.

Czytaj też

Oznajmił przy tym, że jeszcze we wtorek, w ciągu kilku najbliższych godzin, administracja nałoży "dotkliwe" sankcje przeciwko Rosji, choć nie będzie to jeszcze pełny pakiet restrykcji, jakie przewidziały USA w razie napaści Rosji.

Reklama

"Administracja zawsze przewidywała fale sankcji, które będą się rozwijać z czasem w odpowiedzi na działania, które Rosja będzie podejmować" - powiedział Finer.

Jeszcze w styczniu przedstawiciele administracji Bidena zapowiadali odejście od "gradualizmu z przeszłości" i że sankcje przeciwko Rosji "zaczną się wysoko i pozostaną wysoko". Jednocześnie zaznaczali, że przygotowali różne pakiety restrykcji na różne scenariusze.

Czytaj też

Już w poniedziałek prezydent Joe Biden podpisał rozporządzenie zabraniające handlu i inwestycji z uznanymi przez Rosję "republikami ludowymi".

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. Madderdin

  A planują sankcje na byłych europejskich polityków i ich rodziny,którzy pracują np w Gazpromie? Uzbiera się sporo takich osób.

 2. yaro

  Najbardziej podobał mi się wniosek jednego z naszych polityków żeby nałożyć sankcje na Putina by nie mógł wyjeżdżać do innych krajów. Potęga polskiej myśli politycznej. A tak najbardziej to mi się chce śmiać z szefowej dyplomacji UE która chce nakładać sankcje na jakieś poszczególne osoby w FR a o pełnych sankcjach dla ruskich nie mówi.

  1. viper

   Dzień pierwszy sankcji, jutro następne i tak dalej. Nikt z ruskimi już nawet nie chce rozmawiać, bo i o czym.

  2. Ktos

   A ktory to polityk w Rosji tak powiedzial ?

 3. Chyży Rój

  Co stoi na przeszkodzie, żeby polskie rafinerie znalazły innego dostawcę ropy niż Rosja? Obecnie sprowadzamy z Rosji coś koło 70% ropy naftowej.

Reklama