Reklama

Geopolityka

USA i Korea Południowa za "powstrzymaniem i denuklearyzacją" Północy

Autor. Nancy Pelosi/Twitter

Przebywająca z wizytą w Seulu przewodnicząca Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi spotkała się w czwartek ze swoim południowokoreańskim odpowiednikiem. Przyjęto wspólne oświadczenie w sprawie koordynacji działań na rzecz powstrzymywania Korei Północnej i denuklearyzacji tego państwa - poinformowała agencja Reutera.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Dokument został opublikowany po spotkaniu Pelosi ze spikerem Zgromadzenia Narodowego Korei Południowej Kimem Dzin Pjo.

W oświadczeniu Seul i Waszyngton wyraziły zaniepokojenie z powodu narastającego zagrożenia rakietowego i nuklearnego ze strony Pjongjangu. "Zgodziliśmy się wspierać wysiłki obu rządów w celu doprowadzenia do faktycznej denuklearyzacji (Korei Północnej) oraz pokoju poprzez międzynarodową współpracę i dialog dyplomatyczny, w oparciu o silne i rozszerzone odstraszanie (tego kraju)" - powiadomiono.

Reklama

Czytaj też

Jak oznajmił Reuters, w czwartek Pelosi planuje odwiedzić strefę zdemilitaryzowaną na granicy między skonfliktowanymi państwami koreańskimi. Poprzednio tak wysoki rangą amerykański polityk przebywał tam w 2019 roku, gdy ówczesny prezydent Donald Trump spotkał się na 38. równoleżniku z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem.

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol przeprowadzi rozmowę telefoniczną z Pelosi, bez spotkania w cztery oczy, by nie antagonizować Pekinu po wizycie spikerki Izby Reprezentantów na Tajwanie - pisze Reuters.

Czytaj też

W środę Pelosi gościła w Tajpej, gdzie spotkała się z czołowymi członkami rządu i innymi politykami Tajwanu, w tym z prezydent Tsai Ing-wen, wiceprezydentem Lai Ching-te, ministrem spraw zagranicznych Josephem Wu oraz zastępcą przewodniczącego Juanu Legislacyjnego (parlamentu) Tsai Chi-changiem.

Chińskie MSZ potępiło wizytę Pelosi na Tajwanie, określając ją jako "poważną prowokację" i "igranie z ogniem". Szef chińskiej dyplomacji Wang Yi oświadczył, że podróż amerykańskiej polityk do Tajpej była ruchem "nieodpowiedzialnym i wyjątkowo nieracjonalnym".

Czytaj też

W czwartek rano czasu polskiego chińskie siły zbrojne naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej i rozpoczęły ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Pelosi na czele delegacji Kongresu USA odbywa podróż do krajów Indo-Pacyfiku. Odwiedziła już Singapur, Malezję i Tajwan, a po Korei Płd. uda się jeszcze do Japonii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama