Geopolityka

Ukraińska armia pod ostrzałem ciężkiej artylerii

Fot. mil.gov.ua
Fot. mil.gov.ua

Ukraińska armia oskarżyła prorosyjskich separatystów w Donbasie o łamanie rozejmu i oświadczyła, że w związku z ostrzałami jej pozycji odkłada wycofywanie swoich sił z jednej ze stref pilotażowych, które mają być pozbawione oddziałów i uzbrojenia. W ostatnim czasie ukraińskie wojska ostrzeliwane były także z użyciem ciężkiej artylerii, kalibrów 122 i 152 mm, zabronionej na mocy porozumień mińskich. 

Sztab w Kijowie podał w niedzielę, że problem ten dotyczy odcinka linii podziału w okolicach Stanicy Ługańskiej. „W ciągu ostatniego tygodnia dokonano tam ośmiu ostrzałów (pozycji ukraińskich); ostatni z nich miał miejsce 6 października” – podkreślono. 

W komunikacie ministerstwa obrony Ukrainy poinformowano, że w ostatnim czasie bojownicy prorosyjscy nasilili ataki na wojska rządowe m.in. z użyciem zakazanej mińskimi porozumieniami w sprawie Donbasu artylerii o kalibrze 122 i 152 mm. 

W piątek przedstawiciele ukraińskich władz informowali o rozpoczęciu wycofywania ludzi i sprzętu w okolicach miejscowości Petrowske. 1 października strona ukraińska ogłosiła wycofanie wojsk w okolicach Zołotego. 

Wyznaczenie stref pilotażowych to wynik porozumienia zawartego we wrześniu w ramach trójstronnej grupy kontaktowej ds. konfliktu na wschodzie Ukrainy. W grupie zasiadają przedstawiciele Ukrainy, Rosji i OBWE, a także "separatystów". 

Strefy mają powstać w miejscowościach Stanica Ługańska, Petrowskie i Zołote, by ułatwić realizację politycznej części ustaleń w sprawie Donbasu. Mówią one m.in. o wyborach samorządowych na opanowanych przez separatystów terytoriach, nadaniu tym obszarom specjalnego statusu i o amnestii dla prorosyjskich bojowników, którzy nie popełnili ciężkich przestępstw.

PAP - mini

Komentarze (4)

 1. dropik

  niech oni się opamiętają z opuszczeniem Ługańskie Stanicy. Jak tylko ją opuszczą to "Ruskie" to zajmą . Wtedy następna linia obrony to już w szczerym polu.

  1. Fanklub Daviena

   Ciąg ciągowi nierówny... F-16 przy małych prędkościach ma ciąg/masy większy od MiG-23. Między 800-1200 km/h się wyrównują, a powyżej 1200km/h ma drastycznie gorszy od MiG-23! Podobnie jest w F-35, który ma silnik o dużym stopniu dwuprzepływowości: dobry do samolotów pasażerskich, ale fatalny dla myśliwca. Polecam się zapoznać z podstawowym równaniem dla silników odrzutowych: prawem zachowania pędu... I z pojęciem "ciąg rozporządzalny"... :)

 2. 45

  Cięzka to ona nie jest.To jest średnia artyleria lub wg innej klasyfikacji dywizyjna. 2s7 czyli Piwonia lub Pion to ciężka.

 3. Ciekawy

  "Sztab w Kijowie"... Proponuję podawać informacje z różnych źródeł, a następnie dokonywać ich weryfikacji. Najbardziej wiarygodni powinni być obserwatorzy OBWE, którzy nadzorują linię rozgraniczenia wojsk w Donbasie. Ciekawe co robią pokazane na załączonym zdjęciu ukraińskie haubice samobieżne Goździk? Według ministerstwa obrony Ukrainy zapewne nigdy nie ostrzeliwały pozycji separatystów w Donbasie...

  1. sdf

   Mówisz o tych obserwatorach którzy nie dopatrzyli się obecności rosyjskich wojsk, bo pytali rosyjskojęzycznych żołnierzy skąd są, a ci im niepowiedzieli? Nie kompromituj się.

  2. fefe

   "co robią na zdjęciach" ładnie wyglądają . To tylko zdjęcie .... jakby pokazali lotniskowiec to byś powiedział że Ukraińcy go używają??

 4. maciek

  czy jeśli na zdjęciu byłby SdKfz 165 Hummel pytałbyś się co robi tam wehrmacht ?