Reklama

Geopolityka

Ukraińcy osiągnęli już swoje cele w bitwie o Siewierodonieck: spowolnili i osłabili Rosjan

Autor. Twitter

Ukraińcy ponoszą straty w rejonie Siewierodoniecka-Lisiczańska na wschodzie kraju i być może stracą te miasta, ale osiągnęli już w tej bitwie swoje cele: spowolnili i osłabili Rosjan – ocenił w nowym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że wojska ukraińskie być może będą musiały się wycofać, by uniknąć okrążenia w Lisiczańsku. Według ISW oznacza to, że ukraińskie władze przygotowują się na utratę tego miasta i Siewierodoniecka.

Jednak strata tych miast nie będzie punktem zwrotnym w wojnie, a Ukraińcy osiągnęli już w tej bitwie swoje cele. Trwająca od wielu tygodni obrona zmusiła Rosjan do przerzucenia tam znacznych sił i środków, uniemożliwiając im postępy na innych, korzystniejszych kierunkach – ocenili eksperci ISW.

Reklama

Czytaj też

„Ideologiczne zafiksowanie Kremla na zdobyciu Siewierodoniecka, podobnie jak wcześniejsze oblężenie Azowstalu (w Mariupolu), ostatecznie zaszkodzi najpewniej zdolnościom Rosjan do dalszych postępów na Ukrainie" – napisano w raporcie.

Czytaj też

Czytaj też

Rosyjska ofensywa najprawdopodobniej utknie w najbliższych tygodniach w miejscu, niezależnie od tego, czy Rosjanie zajmą obszar Siewierodoniecka-Lisiczańska, co pozwoli Ukraińcom na przeprowadzenie kontrofensyw. Dla Ukrainy strata Siewierodoniecka jest dotkliwa, tak jak utrata jakiegokolwiek innego terytorium, ale nie przesądzi o zwycięstwie Rosji – twierdzi amerykański instytut.

W raporcie wspomniano również o ćwiczeniach wojskowych na Białorusi, ale oceniono, że siły białoruskie raczej nie włączą się do wojny na Ukrainie, ponieważ ich udział byłby prawdopodobnie mało skuteczny i pociągnąłby za sobą wewnętrzne konsekwencje niekorzystne dla rządu w Mińsku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Darek S.

  Ukraińcy tak samo planowo się cofają, jak Hitlerowcy w czasie II Wojny Światowej. Skoro Ruscy zarabiają coraz więcej kasy jak prowadzą wojnę, to wydaje mi się, że nie zatrzymają się na Bugu.

 2. szczebelek

  Nawet się nie zmęczyłem szukając odniesień do przeszłości i do nazistów z Niemiec z okresu II wojny światowej, bo obecnie kacapy zostali wciągnięci w grę na wyniszczenie, aż Chiny zaczęły głośniej szczekać, bo znają obecną tragiczną sytuację FR.

  1. VIS

   Sytuacja u Moskali jeszcze nie jest tragiczna. Proszę obejrzeć Wolskiego "Ukraina- Analiza wojny - ukraiński "klucz do zwycięstwa" z promowa z płk. Piotrem Lewandowskim.

Reklama