Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjska propaganda usprawiedliwia niepowodzenia na froncie

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Rosyjskie kanały informacyjne próbują usprawiedliwiać niepowodzenia rosyjskiej armii pod Słowiańskiem na wschodzie Ukrainy – czytamy w nowym raporcie amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW). Rosja stara się wykorzystać blokadę eksportu zboża, by zmusić Zachód do ustępstw - dodano.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl >

Reklama

Ukraińscy urzędnicy podkreślają, że nadchodzący tydzień będzie kluczowy dla bitwy o Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Przyznali też, że w poniedziałek siły rosyjskie kontrolowały całe miasto z wyjątkiem zakładów chemicznych Azot, w których bronią się Ukraińcy.

Czytaj też

Tymczasem rosyjskie kanały informacyjne najprawdopodobniej przygotowują grunt, by usprawiedliwiać powolne i w dużej mierze nieskuteczne podejścia rosyjskiej armii w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim – ocenili eksperci ISW. Ich zdaniem Rosjanie wciąż raczej nie są w stanie przeprowadzić ofensywy na miasto, ponieważ skupiają swoje siły na Siewierodoniecku.

Reklama

W raporcie odnotowano również opinię brytyjskiego ministerstwa obrony, że ciągłe niepowodzenia rosyjskiego lotnictwa w znacznym stopniu przyczyniły się do tego, że siły rosyjskie nie były w stanie osiągnąć założonych celów na Ukrainie.

Czytaj też

Wojska rosyjskie zwiększyły wysiłki na rzecz przecięcia ukraińskich linii komunikacji, by wzmocnić atak na Siewierodonieck i pobliski Lisiczańsk. W obwodzie charkowskim Rosjanie wciąż skupiali się na obronie przed ukraińską ofensywą w kierunku granicy państwowej. Prowadzili również operacje defensywne na południu kraju.

Tymczasem działalność ukraińskich partyzantów wciąż przeszkadza w konsolidacji władzy przez rosyjską administrację na okupowanych terenach Ukrainy – napisano.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Miroo

    Szkoda czasu na zapoznawanie się z rosyjską propagandą.. i tak jej nie zmienimy a rosjanie jej słuchają... natomiast co tydzień słyszę, że to będzie decydujący czas albo wydarzenie.... może lepiej zacząć mniej gadać i zapowiadać i komentować a więcej robić? lub też jeśli chodzi o informowanie to o samych faktach....

  2. Ajot

    Czytam z ciekawości rosyjski najbardziej popularny serwis o obronności (w przypadku Rosji, to chyba jednak o agresywności ;) ) - Topwar. Propagandy w artykułach mnóstwo, można odnieść wrażenie że Rosja już stoi u bram Kapitolu. Natomiast w komentarzach, które są moderowane tylko pod względem kultury wypowiedzi, a nie poglądów, zachwyt Rosjan przygasł. Dalej sądzą że mieli prawo do napaści na Ukrainę, ale ze sposobu prowadzenia "specjalnej operacji wojskowej", to już przestali być zadowoleni. Obwiniają dowódców, jak i polityków za porażki i wytykają im błędy.

Reklama