Reklama

Geopolityka

Ukraina zrywa stosunki dyplomatyczne z Rosją. Oświadczenie prezydenta

Wołodymyr Zełenski. Fot. president.gov.ua
Wołodymyr Zełenski. Fot. president.gov.ua

Podczas konferencji prasowej prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego doszło do oficjalnego zerwania stosunków dyplomatycznych z Federacją Rosyjską.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24

Reklama

Prezydent Zełenski ogłosił, że wszelkie stosunki dyplomatyczne zostają zerwane, podając jako powód poranną inwazję i toczone walki z wojskami ukraińskimi. Kontakty na szczeblu międzypaństwowym zostały nawiazane po rozpadzie Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w 1991 roku, kiedy to młode postradzieckie republiki dążyły do normalizacji kontaktów z sąsiadami, dawniej wchodzących w skład większego podmiotu państwowego.

Ponadto w orędziu Zełenski zachęcał do oddawania krwi na potrzeby żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy, wzywając cały naród do udzielenia im wsparcia. Jednocześnie prezydent poprosił mieszkańców Ukrainy o nieuleganiu paniki, która jest wszechobecna na terenie nie tylko Kijowa (co było widoczne na przykładzie masowej ucieczki z zagrożonego miasta), lecz także z innych rejonów państwa.

Reklama
Nasi żołnierze najbardziej potrzebują naszej pomocy ze strony narodu. [...] Przyszłość naszego ukraińskiego narodu jest uzależniona od każdego z nas. Każdy, kto ma doświadczenie bojowe i może się przyłączyć mogą przybyć do punktów poboru. MSW angażuje weteranów w obronę państwa.
Wołodymyr Zełenski

Równocześnie wraz z postępującą rosyjską inwazją Wołodymyr Zełenski polecił mediom ukraińskim zintensyfikowanie działań propagandowych. Rozumie się przez to informowanie o tym, co się dzieje na froncie ukraińsko-rosyjskim, skupiając się na przekazywaniu opinii publicznej informacji o sukcesach Sił Zbrojnych Ukrainy oraz porażkach Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. W tym miejscu dodamy, że na Twitterze zauważane są liczne nagrania, które ukazują niszczony rosyjski sprzęt wojskowy. Niekiedy są one drastyczne, gdyż ukazują martwych żołnierzy SZ FR, którzy polegli we wschodnich obwodach Ukrainy. $$

Reklama

Komentarze (1)

  1. Buczacza

    Kraj zdradziecko napadnięty. Zrywa z agresorem czyli z rosją stosunki dyplomatyczne . A agresor czyli rosja przekonuje, że to przejaw rusofobii....

Reklama