Reklama

Geopolityka

Ukraina wstrzymała kontakty z Białorusią

Rys. Wikipedia
Rys. Wikipedia

Wszystkie kontakty ze stroną białoruską są wstrzymane do czasu ustabilizowania się sytuacji w tym kraju - ogłosił minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Na razie nie ma podstaw do zerwania stosunków dyplomatycznych - dodał.

"Wszystkie kontakty z białoruską stroną są wstrzymane" - oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji. "Nie zrywamy stosunków z Białorusią. Wstrzymujemy przygotowanie i przeprowadzanie oficjalnych spotkań między naszymi krajami" - wyjaśnił.

Kułeba także przekazał, że Ukraina będzie podejmować decyzję w sprawie możliwego wprowadzenia sankcji wobec Białorusi, kiedy zobaczy decyzję UE w tej sprawie.

Minister oznajmił, że według Ukrainy "całościowo proces wyborów (na Białorusi), z uwzględnieniem wszystkich jego etapów, miał znaczne wady i nie odpowiadał ogólnym standardom, przyjętym w tej sferze". Ukraina popiera stwierdzenie, że "uczciwie i sprawiedliwie zorganizowane nowe wybory mogłyby dać odpowiedź na wiele kluczowych kwestii na Białorusi".

Kułeba zaznaczył też, że jego resort uznaje za niedopuszczalne wszelkie ingerencje z zewnątrz w sytuację na Białorusi. "Przede wszystkim chodzi o ingerencję Rosji, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, w której Rosja odgrywa główną rolę" - oświadczył. Podkreślił przy tym, że Ukraina nie ingerowała i nie będzie ingerować w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Zapowiedział też, że obywatele Białorusi będą mogli skorzystać z preferencyjnego trybu przy wjeździe na terytorium Ukrainy, niezależnie od tego, że od piątku zamknięte są granice tego kraju dla obcokrajowców. Jak dodał, ukraińska straż graniczna będzie analizować ich wnioski i udzielać pozwolenia na wjazd.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Smiechow

  Jackowski twierdzi ,ze planowany dzień ataku wojsk polskich i amerykańskich na Bialoruś pod rzekomym pretekstem prowokacji ze strony Białorusi ,został przesunięty z uwagi na prawdopodobne fiasko "kolorowej rewolucji " przeprowadzanej przez CIA i ze Polska dała się wciągnąć w niebezpieczna grę ,za którą przyjdzie jej zapłacić ogromną cenę . Ale kto by tam wierzył jakiemuś jasnowidzowi ,prawda ? :)

 2. taka prawda

  I to jest konkretna, twarda polityka zewnętrzna. Podobną stosują wobec ukrów Węgrzy, a Nam wszyscy plują w twarz bo wiedzą,że i tak będziemy udawać,że to pada deszcz ... A Baćka zrobił sobie właśnie w tym celu manewry w Grodnie.

 3. Seb

  "niedopuszczalne wszelkie ingerencje z zewnątrz w sytuację na Białorusi". Ciekawe jakby NATO albo USA ingerowało w sprawy wewnętrzne Białorusi to też by taki mówił?

  1. Sasza

   Nie mowilby tak, bo jest po stronie NATO. A ty po czyjej jestes stronie?

  2. fifi

   A musi być?Moze stoi w szerokim rozkroku?Jak ja :).

  3. Nie można być trochę w ciąży.

 4. Herr Wolf

  Hahaha

 5. Pitek1

  Łukaszenka potępił aneksje Krymu, pozwalał na współpracę przemysłu zbrojeniowego obu państw, a teraz Ukraina wstrzymuje kontakty. Banderowska wdzięczność. A teraz czekam na pozbawiony argumentów hejt i oskarżenia o bycie ruskim trolem.

  1. Sasza

   Zachód też potępiał i co z tego? Wydaje mi się że po tym co przeszliśmy jako naród rozumiemy że słowa nie mają żadnego znaczenia w kontekście wojen.

  2. Ojciec P.

   Jesteś ruskim trollem i do tego matołem!

  3. Clash

   Pietia ty ruski trollu

Reklama