Reklama

Geopolityka

Ukraina: przywrócono ruch kolejowy na Limanie Dniestru

Autor. Julian Nyča/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Połączenie kolejowe, wiodące przez ważny strategicznie most na Limanie Dniestru w pobliżu miejscowości Zatoka, w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, zostało przywrócone - przekazała w czwartek gazeta internetowa Ukrainska Prawda za merem miasta Izmaił Andrijem Abramczenką.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

"Ponownie kursuje ekspresowy pociąg z Izmaiłu do Odessy" - przekazał Abramczenko. Doniesienia o przywróceniu tego połączenia potwierdził odeski oddział Kolei Ukraińskich.

Do ataków na most doszło we wtorek i środę. "W wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego zniszczona została ważna drogowa i kolejowa przeprawa przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Jedyna trasa łącząca historyczną krainę Budziak na Ukrainie z resztą kraju wiedzie obecnie przez Mołdawię" - przekazała we wtedy Ukrainska Prawda.

Reklama

Czytaj też

Most przez Liman Dniestru, rozległą zatokę rzeczną, był jedyną przeprawą łączącą historyczny Budziak (m.in. miasta Białogród nad Dniestrem, Izmaił i Kilia) z Odessą i pozostałą częścią Ukrainy.

Przerwanie możliwości swobodnej komunikacji w tym regionie nastąpiło równolegle z szeregiem incydentów w sąsiedniej separatystycznej republice Naddniestrza na terytorium Mołdawii. W poniedziałek, wtorek i środę doszło tam do serii eksplozji nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenia dwóch przekaźników radiowych, "ataku" na jednostkę wojskową i domniemanego ostrzału w pobliżu wielkich rosyjskich składów broni w miejscowości Cobasna. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to prowokacje Kremla, które mają na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę.

Według ukraińskich władz Rosja może przygotowywać się do otwarcia nowego frontu w obwodzie odeskim.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Ajot

    Rosjanie nawet nie potrafią zniszczyć byle mostu?

  2. Chrisde

    Po co informują... tak by ruskue myslaly ze dalej zniszczony...

Reklama