Reklama

Geopolityka

Ukraina otrzymała MiGi-29 ze Słowacji

Ukraiński MiG-29
Fot. SZ USA, Tech. Sgt. Charles Vaughn

Słowacja przekazała Ukrainie pierwsze cztery myśliwce MiG-29 Ukrainie – poinformował minister obrony tego państwa Jaroslaw Nad.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

W ubiegłym tygodniu przekazanie pierwszych czterech myśliwców w ciągu „kilku dni" zapowiedziała także Polska. Oznacza to, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą otrzymać (lub już otrzymały) w nadchodzących dniach łącznie osiem samolotów.

Łącznie Słowacja zapowiedziała przekazanie Ukrainie 13 MiGów-29 z czego 10 z zamontowanymi silnikami. Polska przekaże prawdopodobnie podobną liczbę, chociaż mówi się też, że oddanych może zostać łącznie nawet 20 polskich samolotów.

Czytaj też

MiG-29 był podstawowym samolotem ukraińskich sił powietrznych przed wybuchem wojny w 2022 roku. W służbie było około 50 tych maszyn, ale kolejnych 20 ze stanów magazynowych udało się wprowadzić do użytku dzięki przysyłanym z państw Europy Środkowo-Wschodniej częściom zamiennym. Maszyny te ustępują niemal wszystkim myśliwcom, które posiadają siły Federacji Rosyjskiej, jednak przynajmniej część z nich zdołała przetrwać do dziś. Obecnie ukraińskie MiGi-29 i Su-27 nadal nie dopuszczają do wywalczenia przez Rosjan przewagi w powietrzu nad Ukrainą.

Jak dotychczas Ukraina utraciła przynajmniej 18 zdolnych do walki myśliwców MiG-29, nie licząc zmagazynowanych w bazach „nielotów", które padły ofiarą bombardowań. Co ciekawe, w zakładach we Lwowie mogło zostać zniszczonych także kilka azerbejdżańskich MiGów-29, które znajdowały się tam na zabiegach modernizacyjnych.

Pozostała ukraińska flota myśliwców z pewnością uległa też dużemu zużyciu z powodu jej intensywnej eksploatacji.

Czytaj też

Polskie i słowackie Migi, w łącznej liczbie od kilkunastu do ponad 30 egzemplarzy, będą stanowiły cenne wzmocnienie wyniszczonej floty ukraińskiej. Trzeba jednak podkreślić, że samoloty te nie należą do względnie wartościowej wersji 9.13 budowanej dla lotnictwa ZSRR, którą posiadają Ukraińcy. Są to natomiast zubożone wersje eksportowe specjalnie stworzone dla innych państw dawnego Układu Warszawskiego. Możliwe jednak, że w zamian przekazywane samoloty będą zintegrowane z zachodnim uzbrojeniem, w tym - co było zapowiadane - pociskami AIM-120 AMRAAM.

Czytaj też

Komentarze (5)

 1. Prezes Polski

  Ciekawe, czy nasze też polecą. Ależ ruskich musi to wkurzać.

 2. Anty 50 C-cali

  A co tak cicho? NIC o "wydojeniu, rozbrojeniu, oddawaniu"!? Ciekawe czy oni mają za Tatrami i Bieszczadami takie forum ...Np. czy nie koniec rozdawnictwa - gdy bark choćby pierwszego przekazanego F-16... w tym 2022---U nas , by od razu beczeli o tym np ; "co się dzieje od roku, po zmianie władzy rozliczymy, wstyd i żenada" sakra- mentalne. Do rzeczy, merytorycznie teraz. . MiGacz na twicie ichniego Jaro, ma chyba R-60?! ( i w tle lasy raczej w żółci - ba , czerwieni - jesiennej....) Ten SZUkrainy ma wypasione R-73, raczej.

 3. Tadeusz Żeleźny - analityk systemowy

  A teraz trzeba nieustannie wypychać USA i Zachodnią Europę przed szereg w kwestii przekazywania ICH samolotów Ukrainie. W pełnym świetle reflektorów i przy pełnej tubie medialnej presji. I nie dać się zbywać chowaniem się po kątach i mamrotaniem pod nosem ze strony owych graczy. Wykorzystując to jako lewar na USA i Zachodnią Europę także w innych sprawach.

 4. Anty 50 C-cali

  "maskirowka" znaczy : (chyba) przelecieli bliżej iwano - frankowska

 5. gregoz68

  Na tej wojnie wszystko zaczyna być 'zubożone'