Reklama

Geopolityka

Turcja: fala aresztowań w wojsku

Fot. Wikimedia Commons
Fot. Wikimedia Commons

150 wojskowych zatrzymała turecka policja w związku z ich rzekomymi powiązaniami z Fethullahem Gulenem, którego władze w Ankarze oskarżają o zorganizowanie udaremnionego puczu z 2016 roku.

Aresztowani byli wśród 300 przedstawicieli personelu wojskowego, których zatrzymanie nakazała turecka prokuratura. Wśród nich 211 osób to żołnierze służby czynnej - podała turecka agencja prasowa.

W czwartek poinformowano, że policja w Turcji przystąpiła w prowincji Smyrna do nowej operacji oczyszczania szeregów armii z wojskowych posądzanych o udział w nieudanym zamachu stanu. Lista wojskowych, którzy mają być aresztowani, obejmowała 96 nazwisk, w tym 91 wojskowych służby czynnej.

Władze w Ankarze przypisują przygotowanie zamachu stanu bractwu religijnemu Gulena, który przebywa na stałe w USA. Kaznodzieja, który w przeszłości był bliskim sojusznikiem rządzącej obecnie Turcją islamskiej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdecydowania zaprzecza tym oskarżeniom.

Nowa fala aresztowań rozpoczęła się 6 maja od zatrzymania 152 osób w 25 z 81 prowincji kraju. Od momemntu udaremnionej próby puczu zatrzymano łącznie ponad 160 tys. ludzi, prawie tyle samo osób zwolniono z pracy, z czego ponad 50 tys. zostało formalnie oskarżonych i przebywa w aresztach w oczekiwaniu na proces.

Krytycy oskarżają prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana o to, że udaremniony przewrót wykorzystał jako pretekst do zwalczania przeciwników politycznych. Rząd utrzymuje, że działania te są niezbędne ze względu na zagrożenie dla bezpieczeństwa Turcji.

Władze ogłosiły, że w tym roku zamierzają dokonać nowego naboru do sił zbrojnych i przyjąć do służby 40 tys. osób.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (8)

 1. Jawinek

  Prezydent Erdogan wybrany w demokratycznych wyborach nie pyta Komisji Europejskiej i NATO co może a czego nie może tylko pokazuje tureckim mecenasom i wojskowym kto rządzi w Turcji i ponosi odpowiedzialność za kraj

 2. realista

  Straty jak w Armii Czerwonej w 1936.

 3. Xjdkdkdjdkd

  Typowe działania dyktatury. Niszczenie inteligencji,jednostek samodzielne myślących, i zastraszanie innych grup typu nauczyciele,lekarze,prawnicy

  1. mgr historii

   a w Polsce jak jest? niedługo będzie podobnie...

  2. pol

   To zależy na czym opiera się dyktatura. U nas się opierała na prawnikach i innych a naród emigrował.

 4. Sailor

  Widać, że Erdogan cały czas obawia się armii. Tylko, że sianie takiego terroru w wojsku może mu się odbić czkawką gdyż przeprowadzając masowe aresztowania może doprowadzić do tego, że wojskowi, którzy nigdy nie byli związani z puczem i go nie popierali poczują się zagrożeni, a strach to duża motywacja.

 5. Marek

  Czyli \"sułtan\" ma pietra? Słusznie, bo jego polityka może pójść mu \"na zdrowie\". Tak, jak swego czasu poszła Sadatowi.

 6. mosze

  Skończyła się epoka, w której turecka armia stała na straży świeckiej republiki. Turcja staje się kolejną satrapią Bliskiego Wschodu. Przykre...

 7. asd

  Warto dodać, że większość aresztowanych wojskowych to oficerowie lotnictwa i teraz jest jasne dlaczego Erdogan skumał się z Putinem: ruscy uzupełniają braki w tureckim lotnictwie.

 8. Wojciech Z.

  Jak uniknąć nowego zamachu stanu? Zamachowcy sektu goelena mieli wsparcie z USA, po prostu Waszyngton poparł i nawet zachecał zamach stanu w 2016 roku w Turcji. Władza AKP już nie chce puczu i robią wszystko, aby ci ludzie związani z tym sektem goelena zostali wypędzani z wszystkich instytucji publicznych i również z wojska (zwłaszcza wśród oficerów), celem jest osądzić i ukarać sprawców (i zwolenników) puczu.

Reklama