Reklama

Geopolityka

Trump: wojna na Ukrainie zaczęła się z powodu NATO

Fot. Coast Guard photo by Petty Officer 2nd Class Patrick Kelly
Fot. Coast Guard photo by Petty Officer 2nd Class Patrick Kelly

Kandydat Republikanów na prezydenta USA Donald Trump powiedział w czwartek, że jego zdaniem wojna w Ukrainie zaczęła się z powodu ignorowania rosyjskich ostrzeżeń na temat ewentualnego wejścia Ukrainy w NATO.

Trump wystąpił w czwartek wieczorem w podcaście znanego z prorosyjskich poglądów finansisty i wspólnika Elona Muska, Davida Sacksa „All In”. Pytany, czy zgodziłby się na wykluczenie akcesji Ukrainy do NATO w ramach negocjacji zakończenia wojny w Ukrainie, zasugerował, że sprawa potencjalnej akcesji Ukrainy do NATO sprowokowała Rosję do napaści na ten kraj.

Reklama

„Przez 20 lat słyszałem, że NATO to prawdziwy problem dla Rosji. Słyszałem to od długiego czasu i myślę, że to jest tak naprawdę powód, dla którego ta wojna się zaczęła” - powiedział Trump. Oskarżył prezydenta USA Joe Bidena o spowodowanie konfliktu „prowokacyjnymi” wypowiedziami podczas napięć przed rosyjską inwazją.

„Jeśli spojrzymy na retorykę Bidena, to on mówił coś przeciwnego od tego, co w mojej opinii musiał mówić. Rzeczy, które mówił, które wciąż mówi, on mówi rzeczy, które są szalone” - powiedział. Jak dodał, początkowo myślał, że Putin grupuje swoje wojska pod granicą z Ukrainą dla celów negocjacyjnych.

„Ale potem nagle zaatakował. Powiedziałem wtedy: Co tu się dzieje?” - ciągnął.

Czytaj też

Sacks odparł - nie powołując się na żadne źródło - że podczas rozmów przed rosyjską inwazją szef dyplomacji USA Antony Blinken powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi Siergiejowi Ławrowowi, że Ukraina ma zielone światło na wejście do Sojuszu, a USA mogą rozmieścić na jej terytorium swoją broń jądrową.

Nie jest jasne, skąd Sacks wziął te doniesienia. W miesiącach poprzedzających rosyjską napaść administracja USA, w tym Biden i Blinken, wyrażała gotowość do rozmów o kontroli zbrojeń jądrowych. Nie mówiła też o wstąpieniu Ukrainy do NATO, lecz o zachowaniu „polityki otwartych drzwi” Sojuszu. Na tydzień przed inwazją kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że członkostwo Ukrainy „nie jest na agendzie”, a prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdził, że jest ono „odległym marzeniem”.

Reklama

Odpowiadając na słowa Sacksa, Trump ocenił, że gdyby rządził Rosją, nie byłby „zbyt szczęśliwy”, słysząc te rzekome wypowiedzi Blinkena. Dodał, że „zawsze było to rozumiane, nawet przed (rządami) Putina”, że Rosja nie chce NATO i jego sił przy swojej granicy.

„Zawsze było wiadomo, że to jest coś, na co się nie zgadzają i nie można postępować wbrew ich woli. I to nie znaczy, że mają rację, kiedy to mówią, ale to było bardzo prowokacyjne, a teraz jest nawet bardziej prowokacyjne. A mówią - słyszę to często - o wstępowaniu Ukrainy do NATO, teraz też słyszę, że Francja chce tam (na Ukrainę - PAP) wejść i się bić. Cóż, życzę powodzenia” - zakończył kandydat Republikanów.

Czytaj też

W innych częściach wywiadu dotyczących polityki zagranicznej Trump ocenił m.in., że wojna z Chinami jest mało prawdopodobna, a jednocześnie oskarżył Bidena o bycie „mandżurskim kandydatem” (to aluzja do filmu z lat 60. o kandydacie na prezydenta kontrolowanym przez komunistyczne Chiny). Twierdził też, że - podobnie jak w przypadku wojny w Ukrainie - nigdy nie doszłoby do wojny w Strefie Gazy, gdyby to on był prezydentem.

Fragmenty rozmowy Trumpa o Ukrainie zostały zamieszczone m.in. przez kremlowską agencję Sputnik. Do ataku na Trumpa użył ich też sztab kampanii Bidena.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (10)

 1. Ghost

  Logika Trumpa opiera się na strwierdzeniu że gdyby Ukraina się poddała to by nie było wojny. Zresztą jego plan pokojowy mówi to samo.. Co z jego punktu widzenia zapewne ma sens, niestety.

 2. Sympatyk

  Świat, nie jest taki jaki opisują go media a nawet historycy! Np. Jeśli ktoś wierzy że babę atomową zbudowano w 3-4 lata (a zbudowano) lub też że program lądowania Amerykanów na Księżycu ogłosił JF. Kennedy w 1961 roku, to znaczy że wierzy w bajki!

 3. szczebelek

  Trump robi dokładnie to samo co Tusk gdy ten był w opozycji obwinia obecną władzę o wszystko mówiąc, że jakby to on rządził byłoby inaczej. Politycy są hipokrytami często zapominają co robili gdy byli u władzy i bardzo często dopisują swoje grzeszki innym zarówno lewa, prawa i centrum . Ostatnio przeczytałem, że to Kaczyński podniósł wiek emerytalny do 67 lat, a PiS zapomniał, że brak budowania dużych sojuszy w UE też jest problemem przy zatrzymywaniu chorych pomysłów rzucając w eter, że europosłowie ówczesnej opozycji będąc we frakcji, która ma większość w europarlamencie głosowali tak jak im kazano . Kilka lat temu Tusk ostrzegał, że Polska będzie płacić jak nie przyjmie imigrantów potem stał się przeciwnikiem Paktu Migracyjnego, a ten został przyjęty... To Trump zaczął wysyłać amerykańskie uzbrojenie do Ukrainy denerwując Putina przy okazji maczając swoje ręce w opóźnianie budowy NS2 , ale teraz powie, że tego nie pamięta.

  1. MiP

   Wszyscy przez ostatnie 8 lat co chwilę słyszeli - "że to wina Tuska" pomimo że Tusk już dawno nie rządził.Pamiętam jak swego czasu pan Wojciechowski z pis promował zielony ład w reklamach a Kaczyński mówił że zielony ład jest w programie wyborczym pis.Gdy zaczęli protestować rolnicy to i Kaczyński zaczął krzyczeć że zielony ład to przez Tuska.

 4. rwd

  Wie więcej i z tego korzysta, pogrąża Demokratów ale mleko się rozlało i ktoś musi pozamiatać. Będzie trudnym rozmówcą i dla Rosjan i dla Ukraińców. I w przeciwieństwie do Bidena chce tę wojnę zakończyć.

  1. Davien3

   Wie tyle co nic i pogrąża samego siebie i republikanów przy okazji pokazujac swoje prawdziwe oblicze, rosyjskiej marionetki

  2. Rusmongol

   A może Rosja by zakończyła ta faszystowska złodziejska napaść na Ukrainę? Kto nie chce skończyć tej wojny? NATO czy Rosja ?kto napięta na UA? Kto kradnie teren UA i morduje ludzi? Kto chce zająć UA i zbliżyć się do granic NATO? Kto dąży więc do konfrontacji kacapy czy NATO?

  3. rwd

   Rusmongol, nie chcę być advocatus diaboli, ale to Rosja wycofała się 1000 km na wschód, wychodząc z NRD, Polski i odsuwając się od NATO a NATO przesunęło się w tym czasie o 1000 km na wschód zbliżając się do Rosji. I to są fakty a nie jakieś bajdurzenia z mchu i paproci.

 5. Kalrin

  Świat według Trumpa. Karty rozdają tylko najwięksi i mają prawo do wszystkiego czyli USA, Rosja, Chiny, Indie, Brazylia reszta ma zamknąć pyski i się słuchać. Europa powinna płacić jakieś haracze USA, w zamian za co USA może będą nas wspierać a może nie będą mieli w tym interesu. Do tego ta zła wredna Europa ma zakończyć produkcję własnych maszyn i rozpocząć ich masowy import z USA. A na koniec jeśli dojdzie do konfliktu Chiny-USA mamy grzecznie ich wspierać militarnie w tym konflikcie. No cóż jest tak jak Makłowicz powiedział Amerykanie są jak Ruscy tylko w garniturach. A ja dopowiem że zabawne jest to że narody które są albo dążą do bycia superpotęgami wszyscy co do sztuki są barbarzyńcami i prymitywami o przerośniętym ego i manią wielkości.

 6. MiP

  Według niego to jakiekolwiek suwerenne państwo w Europie musi pytać o zgodę ruskich czy mogą wejść do NATO i czy ruskim to nie będzie przeszkadzać.A ruscy mogą robić co chcą i nie muszą o nic nikogo pytać.Rządy tej ruskiej marionetki to będzie koniec Ukrainy

 7. sprawiedliwy

  To jst oczywiste dla kazdego logiczne myslacego. NATO ich na Wschod. To nie Rosja odbudwuje Imperium (raczej walczy o to by przezyc) NAto staje sie sojuszem nie do obrony (Nie mialo zadnej obbronnej wojny) Ale do ataku i podboju - 6 wojen okupacjuch (np Irak Afgastan) Przszlosc to wojna z Iranem i Chinami (tak NATO tam bedzie) Nie wiem jak tego mozna nie widziec.

  1. Rusmongol

   Każdy widzi że NATO to s9j7sz niezależnych wolnych państw które mogą robić co im się podoba (rozumiem że tobie to nie w smak bo powinniśmy robić to co Chiny i Rosja nam każą,vapbo Jacuś huti czy Hamas) Rosja za to prowadzi agresywna politykę zajmowania terenów sąsiadów i parcia w kierunku zachodu dążąc do starcia z nato. Od wieków Rosja zajmuje coraz to nowe tereny na zachodzie jak i na wschodzie. Kradnie do dziś, napada, kłamie. Prowokuje sąsiadów epatując samolotami w ich przestrzeń powietrzną, ogrdnizujac jednoznaczne prowokacyjne manewry jak zapad (nawet nazwa jest jednoznaczna zachód), wprowadza broń jądrową na Białoruś które bierze czynny udział w ataku na Ukrainę. Utrzymuje przy granicach NATO Kaliningrad gdy Naddniestrze. Rosja to agtexyeny imperialny twór dążący do wojny z NATO. Co zresztą zapowiada ogłaszając w koło i zaprowadzeniu jakiś nowych porządków świata. Mosk9e8a musi zostać anihilowana bo to zło wcielone. Sojusznicy Hitlera i kraj który zgładził dziesiątki mln ludzi.

 8. Rusmongol

  Każdy myślący oprócz niektórych osobników dostrzega że NATO przyjmuje nowych członków którzy są nieodległym i mogącymi decydować o swym losie krajami. Rosja za to zajmuje kradnąc i napadając coraz to kolejne tereny krajów sąsiednich i zbliża się do NATO dążąc do konfrontacji. Rosja wciąż narusza przestrzeń powietrzną krajów NATO, stworzyła oubz i eviegnela w ta organizacje Białoruś a teraz rozmieściła tam broń jądrową. Dlaczego NATO nie zaatakowali Białorusi panie bezreklam? A Kaliningrad i Naddniestrze? Te tereny jak i teraz zajmowaną UA to agresywna, antynatowska polityka złotej ordy moskiewskiej. Kiedyś to zło zajmowało nawet blok wschodni. Od wieków kacapy pra na zachód i zajmują coraz to nowe tereny które nigdy nie miały z nimi nic wspólnego. To że wysiedlili, wymordowali ydm autochtonów nie znaczy że to ich ziemie.

 9. Dudley

  Wychodzi na to że wg Trumpa o losach świata ma prawo decydować. USA, Chiny i Rosja. Nadęty bufon.

 10. Rusmongol

  Dziwne. Ten gość twierdzi że tak naprawdę to nie złodziej jest problemem dla mojego domu tylko to że ja założyłem zamek do drzwi jest problemem dla złodzieja. 🤣. I dlatego ten złodziej ma pełne prawo napaśćnie na drodze i zabrać mi ten klucz żeby potem spokojnie mógł 9btdbowac mój dom. Czytam i nie wieże że ten gość ma takie poglądy. A czy Trump twierdzi że dla NATO, dla Europy Rosja to nie problem.? Że oubz czy umieszczenie broni jądrowej w Białorusi to nie problem, a Kaliningrad, a Naddniestrze? halo gościu obudź się....

Reklama