Reklama

Wojna na Ukrainie

Senatorowie USA chcą uznać Rosję za państwo wspierające terroryzm

Autor. Emily Studer / Unsplash

Amerykańscy senatorowie demokrata Richard Blumenthal i republikanin Lindsey Graham przedstawili w czwartek projekt ustawy uznającej Rosję za państwo wspierające terroryzm. Według autorów przyjęcie ustawy zadałoby duży cios rosyjskiej gospodarce.

Jak mówili podczas wspólnej konferencji prasowej politycy, w razie przyjęcia ustawa miałaby dalekosiężne skutki, w tym sankcje wtórne dla krajów zaangażowanych we współpracę z Rosją, dodatkowo rozszerzyło listę dóbr objętych zakazem eksportu do Rosji oraz otworzyłoby drogę ofiarom rosyjskiej agresji do składania roszczeń przeciwko Rosji w amerykańskich sądach.

„To byłoby silne wzmocnienie moralne dla Ukraińców, utrudniłoby robienie interesów z Rosją i dodatkowo odizolowałoby jej reżim (…) Chcemy otworzyć drugi front” - powiedział Graham. Jak stwierdził, impetem do zgłoszenia ustawy było podpisanie przez Władimira Putina paktu obronnego z Koreą Północną - reżimem już oficjalnie uznawanym przez USA za państwo wspierające terroryzm.

Czytaj też

Reklama

„Nie tylko podpisali porozumienie obronne z Koreą Północną, ale mogą też dostarczać wiedzę ekspercką, pomagając im powiększyć ich arsenał nuklearny. Jeśli to nie czyni cię państwem wspierającym terroryzm, to nie wiem co innego może to zrobić” - dodał.

Ci sami senatorowie już w 2022 r. zgłosili podobny projekt, lecz w postaci niewiążącej uchwały. Tym razem zgłosili zwykłą ustawę, która zmusiłaby Departament Stanu do wpisania na Rosji na listę państw wspierających terroryzm. Figurują na niej obecnie cztery kraje: Iran, Korea Północna, Syria i Kuba. Pytani o to, kiedy Senat mógłby zacząć pracę nad projektem, Blumenthal i Graham stwierdzili, że liczą że stanie się to „wcześniej, niż później”. Jak dotąd administracja USA opierała się presji Kongresu w tej sprawie, twierdząc że wpisanie Rosji na listę mogłoby wywołać niepożądane skutki, m.in. utrudniając organizacjom humanitarnym dostarczanie pomocy na Ukrainie. Mimo to, za takim ruchem opowiada się duża część polityków obydwu partii, w tym m.in. była spikerka Izby Reprezentantów Nancy Pelosi.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. sprawiedliwy

  Chciabym doczekac sankcji na USa lub izeal (dla porownania Ukraina 12 tys cywiiliu, Irak - 655 tys, Gaza- 30-40 tys)

  1. Monkey

   @sprawiedliwy: Chińczycy nałożyli jakiś czas temu sankcje na Lockheed Martin. Na tyle ich stać na dzień dzisiejszy. Zresztą, jeśli chcesz takowych restrykcji, to pisz pisma do Putina, Kima, Xi, Chamenei, Maduro i im podobnych.

  2. Wania

   Irak 40 tys cywili. Jedna organizacja podała wszystkich zmarłych w ciągu tych kilkunastu lat. Afganistan w czasie 10 letniej interwencji ZSRR - ok. 2 mln. Syria - 300 tysięcy cywilów. I zero pomocy ze strony Rosji dla tych, którzy przeżyli i zostali bez dachu nad głową. To widać po zbrodniach i katowaniu cywili na Ukrainie. Putin jest ścigany za zbrodnie wojenne co już świadczy o okrucieństwie Rosjan.

 2. Igor Aretano

  No to wszystko: Rosja teraz upadnie ))

 3. kaczkodan

  Znacznie ciekawsza będzie odpowiedź Korei Południowej. Mam wrażenie że K9 i amunicja kasetowa zdobędą nowych klientów.

 4. Monkey

  Rosja jako terrorystyczne państwo wspierające inne organizacje terrorystyczne, tak państwowe jak i niepaństwowe to jest tzw. oczywista oczywistość. Amerykanie już dawno powinni byli uchwalić taką ustawę.

Reklama