Reklama

Geopolityka

Trump przyjął pozytywnie pomysł Johnsona w sprawie porozumienia z Iranem

Boris Johnson i Donald Trump / Fot. whitehouse.gov
Boris Johnson i Donald Trump / Fot. whitehouse.gov

Donald Trump przyjął pozytywnie przedstawiony w poniedziałek przez premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona pomysł dotyczący nowego porozumienia nuklearnego z Iranem. Prezydent USA powiedział, że szanuje Johnsona i nie zaskoczył go ten projekt.

Trump wycofał USA z tego porozumienia w maju 2018 roku, a obecnie usiłuje za pomocą sankcji zmusić Teheran do podjęcia rozmów o nowej umowie, obejmującej także irański program rakietowy oraz kwestię wspierania przez Teheran szyickich sojuszników w regionie.

(Johnson) chce nowego porozumienia, ponieważ poprzednie było bliskie wygaśnięcia - zostało mu już niewiele lat (...) nadszedł czas, by ruszyć do przodu i doprowadzić do nowego porozumienia.

Donald Trump, prezydent USA

Na razie europejscy sygnatariusze umowy z 2015 roku podejmują wszelkie kroki, by zapobiec eskalacji napięcia oraz uratować historyczne porozumienie, chroniąc Iran przed oddziaływaniem amerykańskich retorsji. W ostatnich dniach wzywają też do zachowania spokoju i nawiązania dialogu po ataku na saudyjskie instalacje naftowe, o które Waszyngton i Rijad oskarżają Iran.

W poniedziałek w Nowym Jorku odbywa się szczyt klimatyczny, zorganizowany w przeddzień debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Wezmą w nim udział przywódcy około 60 krajów. Johnson i Trump spotkali się, ponieważ prezydent wbrew oczekiwaniom pojawił się na sesji klimatycznej ONZ. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama