Reklama

Geopolityka

Trump: Iran igra z ogniem

Irański reaktor Arak IR-40. Fot. Wikipedia/Arak IR-40/ CC BY-SA 3.0
Irański reaktor Arak IR-40. Fot. Wikipedia/Arak IR-40/ CC BY-SA 3.0

Iran igra z ogniem - powiedział w poniedziałek prezydent USA Donald Trump w reakcji na informacje Teheranu o tym, że jego zapasy nisko wzbogaconego uranu przekroczyły limit, przewidziany w porozumieniu z 2015 r. w sprawie irańskiego programu nuklearnego.

"Nie mam teraz żadnej wiadomości dla Iranu" - powiedział Trump - "Oni wiedzą co robią, wiedzą, że igrają z ogniem". Wcześniej Biały Dom oświadczył, że będzie nadal stosować "maksymalną presję" na Iran "dopóki jego przywódcy nie zmienią swojego kierunku działania".

Wcześniej w poniedziałek irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif poinformował, że zapasy nisko wzbogaconego uranu w Iranie przekroczyły limit 300 kg, ustalony w porozumieniu z 2015 roku w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Informacje te potwierdziła Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

Przedstawiciele irańskich władz zapowiadali ostatnio przekroczenie tego limitu, ponieważ - według Teheranu - po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego pozostali sygnatariusze nie chronią Iranu przed sankcjami, które przywrócił Waszyngton.

W maju Iran zawiesił przestrzeganie niektórych zobowiązań wynikających z porozumienia zawartego z mocarstwami światowymi (USA, Rosja, Chiny, Wielka Brytania, Francja i Niemcy), co było reakcją na wypowiedzenie umowy przez Stany Zjednoczone w maju 2018 roku i późniejsze przywrócenie przez nie sankcji gospodarczych.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (4)

 1. Palmel

  Iran igra z ogniem - oni nie znają powiedzenia : a co wolno wojewodzie ( USA ) to nie tobie mały ( to Iran) ...... ale Iran to nie Irak

 2. hym108

  To kto sie wycofal z porozminia? Iran moze? A ja myslem ze Usa. No i co z atomowkami Izralela? Gdzie sankcje? zaprawde zyjemy w swiecie hipokryzji. Mnie tylko ciekawi czmeu ludzie tak latwo daja sie oszukac.

 3. mobilny

  Za prawdę panie Trump jesteście ogniem niezmiennie od 100 lat ciągłe wojny propwadzicie usuwając opornych wobec waszego zwierzchnictwa. Krucjata XIX w zmierza na ostatnią prostą. USA prowadzą nas ku wojnie której my nie wygramy

 4. prawd

  iran igra z ogniem bo grozi zbudowaniem atomówki zagrazajac usa ktore ma 4500 sztuk oraz zagraża usa ktore przeciez zaatakowalo 40 przeciwnikow demokracji

Reklama