Reklama

Geopolityka

Trump gotowy na spotkanie z prezydentem Iranu

Fot. Kamyar Adl/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Kamyar Adl/Flickr, CC BY 2.0

Prezydent USA Donald Trump wyraził w poniedziałek gotowość spotkania się bez warunków wstępnych z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Przywódca irański w odpowiedzi wezwał Stany Zjednoczone do powrotu do umowy nuklearnej.

Temat Iranu Trump podjął w Waszyngtonie podczas spotkania z premierem Włoch Giuseppe Conte. Obaj politycy na wspólnej konferencji prasowej wyrazili zgodność w sprawie irańskiego problemu nuklearnego.

"Jeśli (Rowhani) chce się spotkać, spotkamy się" - powiedział Trump. "Spotkam się z każdym. Wierzę w spotkania, szczególnie w sprawach, w których stawką jest wojna" - podkreślił Trump.

W odpowiedzi swoje stanowisko wyraził Rowhani, w imieniu którego na Twitterze napisał jego doradca Hamid Aboutalebi. "Poszanowanie praw narodu irańskiego, ograniczenie działań wojennych i powrót do porozumienia nuklearnego to kroki, które można podjąć, aby wytyczyć drogę rozmów między Iranem i Ameryką" - napisał Aboutalebi.

W maju Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju i zarządził wprowadzenie zaostrzonych sankcji wobec Teheranu. Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Trump sugerował jednak po wycofaniu USA z porozumienia, że władze irańskie "zadzwonią do niego i powiedzą zawrzyjmy umowę", jednak jak dotąd Iran odrzucał możliwość prowadzenia rozmów z administracją Trumpa. Ostatnie spotkanie przywódców USA i Iranu miało miejsce w 1979 roku. Ponad trzy dekady ciszy na linii Waszyngton - Teheran przerwał poprzednik Trumpa Barack Obama, który w 2013 roku rozmawiał telefonicznie z Rowhanim.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. heh

    Trump jest łaskawszy od szatniarza z filmu Barei. Nie mam Pana płaszcza ale porozmawiajmy o tym

Reklama