Reklama

Geopolityka

Trump: Europa jest nam winna ponad 100 mld dol. za wsparcie Ukrainy

Autor. Gage Skidmore/ wikipedia.com/CC BY-SA 2.0

To USA płaci większość pieniędzy na pomoc Ukrainie w walce z Rosją, a Europa powinna temu dorównać - jest winna ponad 100 mld dol. - oświadczył we wtorek były prezydent USA Donald Trump na swoim portalu społecznościowym. Kandydat Republikanów stwierdził, że gdyby nie on „dziś pewnie nie byłoby NATO”.

Reklama

„Gdyby nie ja, prawdopodobnie nie byłoby już NATO. Kiedy zostałem prezydentem, zauważyłem, że tylko 7 z 28 krajów będących wówczas członkami płaciło składki. Większość sojuszników dopuściła się zaległości, niektórzy zapłacili bardzo niewiele, jeśli w ogóle. Uznałem to za niedopuszczalne i nalegałem, aby płacili, jeśli chcą, aby napływały do nich miliardy dolarów z USA” - napisał Trump na portalu TRUTH Social, twierdząc że „żaden inny prezydent nie zrobił nic” w sprawie „długoterminowych zaległości” sojuszników. Dodał, że tylko dzięki niemu NATO znów „stało się zdolne do działania”, lecz zaznaczył, że problem znów powrócił w świetle wojny w Ukrainie.

Reklama

„Teraz mamy podobny problem. USA płacą większość pieniędzy, aby pomóc Ukrainie w walce z Rosją. Europa powinna przynajmniej to wyrównać! Są za to winni ponad 100 miliardów. Krętacz Joe nigdy ich o to nawet nie prosił” - napisał Donald Trump.

Czytaj też

W podobnym tonie kandydat Republikanów na prezydenta wypowiedział się również podczas wtorkowego wiecu wyborczego w swoim ośrodku golfowym Doral pod Miami. Trump przyznał, że kiedy został prezydentem „nie wiedział wiele o NATO”, lecz szybko się nauczył i dowiedział się, że sojusznicy nie przeznaczają wystarczających środków finansowych na swoją obronność. Wspomniał też wielokrotnie powtarzaną anegdotę z jednego ze szczytów NATO, kiedy miał powiedzieć jednemu z przywódców państw NATO, że nie obroni go przed Rosją, jeśli nie będzie płacić.

Reklama

„Pieniądze popłynęły miliardami” - powiedział Trump.

Wbrew temu, co mówił były prezydent, dostępne dane wskazują na to, że państwa Unii Europejskie i sama Unia przeznaczyły łącznie więcej pieniędzy na pomoc Ukrainie (ponad 110 mld dol.), niż USA, choć Stany Zjednoczone wyprzedzają Europę, jeśli chodzi o wartość przekazanego uzbrojenia. Dane NATO wskazują też, że mimo wzrostu wydatków na obronność podczas prezydentury Trumpa, sojusznicy znacząco zwiększyli tempo wydatków podczas prezydentury Joe Bidena. Obecnie 23 z 32 państw spełnia zobowiązanie do wydawania równowartości 2 proc. swojego PKB na obronę - ponad dwa razy więcej, niż dwa lata temu.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (7)

 1. Orthodoks

  On niedługo wypali, że bez niego świat już dawno by się skończył.

 2. ALBERTk

  Bez względu na słowa Trumpa, nasz kraj i tak zmierza ku bankructwu. Zapisy umowy z Ukrainą, obciążają nas szacunkowo na około 300 miliardów złotych. Szczegóły podpisanego dokumentu są dostępne w sieci na stronach rządowych, i po prostu aż włos się jeży gdy czyta się to na co zgodzili się nasi rządzący. I to w momencie gdy deficyt w budżecie szaleje.

  1. TakToWidzę

   @ALBERTk ruskie mamlanie o czymś tam gdzieś tam ktoś powiedział a inny napisał.... na razie jedyny kraj który całkowicie przerzucił się na produkcję broni i amunicji to rosja putina. Jeżeli skończyła by się napaść trzeba będzie zwolnić miliony rosjan od zaraz. Dlatego putin dalej będzie szukał kolejnych napaści aż do swojego odejścia w chwale. Co po nim zostanie z rosji? Niepotrzebni ludzie, zakłady i produkcja, tysiące wyszkolonych przestępców na ulicach i setki tysięcy na nowych cmentarzach choć to ostatnie jest akurat rozwojowe.

  2. Ma_XX

   rozumiem, że znasz cały dokument, pewnie także w części niejawnej i chcesz się o tym publicznie z nami podzielić :D

  3. Dudley

   To przytocz te zapisy, byśmy nie musieli wierzyć tobie na słowo 🤣

 3. Rusmongol

  Trump odpływa w opary absurdu. To gadanie o tym że ktoś mu jest winny 100 mld to chwyt na mało bystrych wyborców. Przecież nikt USA nie kazał dawać tej kasy UA. Chcą to dają. A czy NATO by się rozpadło gdyby uda z niego wystąpiło? Wątpię. Po prostu został by związek w Europie i tyle. A USA było by osobno. Ten gość plecie bzdury. Zresztą na debacie ostatniej CNN wyliczyła że 30 razy ,łagodnie powiedziawszy, rozminął się coś mówiąc z prawdą.

  1. Fanklub Komandosa PCK

   Ty chlopcze nie masz pojecia o czym piszesz. Bez USA NATO nie istnieje. Ale przede wszystki to kase na wojenke powinni dawac ukrainscy oligarchowie, ktory wzbogacili sie na zerowaniu na ukrainskim spoleczenstwie i ukladach mafijnych. Oni zyja sobie jak paczki w masle a ukraina zebra o bron a w niektorych przypadkach beszczelnie stawiarzadania.

  2. Dudley

   Fanklub Komandosa PCK. Chłopca to sobie znajdź w rodzinie chamie. Matka ciebie nie nauczyła szacunku do interlokutora? NATO to nie USA, i papierek, tylko wspólnota interesów. To że jeden z członków dochodzi do wniosku, że jego interesy nie pokrywają się z interesami pozostałych członków, nie oznacza że pozostali nie będą że sobą współpracować. I dobrze by się stało by USA odeszło z NATO. Bo interesy Europy i USA nie są zbieżne. A przed agresywnym sąsiadem w postaci Rosji obronić może się samodzielnie.

 4. TakToWidzę

  Zwyczajna propaganda wyborcza dla tych którzy nie pamiętają "realizacji" wcześniejszych obietnic (jak w Polsce). Podnosimy stawkę i obiecujemy że każdy biedny wyborca dostanie swój kawałek ze tych 100 mld $ i... wprawdzie nigdy nic nie dostaną ale co im szkodzi skorzystać z obietnicy amerykańskiego snu dla milionów biednych z US??? Od zera do milionera za jednej kadencji "dla wszystkich biednych". Dziwny pan putin też obiecuje wszystkim wszystko a oni wierzą, piszą listy o swoją część i idą ginąć na front żeby coś dla siebie wyrwać jak można.

 5. Wania

  Gdy Trump dojdzie do władzy to powie, że te 100 mld dolarów powinna zapłacić Rosja, bo to ona rozpoczęła te wojnę a całkiem przypadkiem na kwotę 300 mld USA zamroziły rosyjskie aktywa. Na początek będą gwarancja kredytów a później pójdą na ich spłatę i reparacje.

 6. GB

  Na tej zasadzie to Europa też może powiedzieć że USA jest jej winne ileś tam mld USD (trzeba by podliczyć) za kolejne wojenki z Irakiem, Afganistanem przykładowo.

  1. PszemcioPL

   @GB - OBY!!! IMHO jeszcze nie ale po wojnie w UA, nie ważne kiedy się zakończy - EU musi podliczyć koszty amerykańskich wojenek, wymuszania na nas wspierania IL itp. Powiem więcej - kraje EU powinny zacząć masowo rozwijać własną broń atomową i biologiczną plus rakiety dalekiego zasięgu wystrzeliwane z lądu, ICBMy itp. I jakby jankesi się pruli to powiedzieć: "ale sami żądaliście, żebyśmy SAMI WIĘCEJ DBALI O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO". Bo sorry ale jak usa sobie to wyobraża, że będziemy "odstraszać ru" mając związane traktatami ręce? xD

 7. Pegaz

  Dżuma i cholera, czy nie ma nikogo normalnego w USA który by poprowadził ten kraj ku świetlanej przyszłości? Póki co pachnie katastrofa.

Reklama