Totalna modernizacja. Finlandia zwiększy wydatki obronne o połowę [KOMENTARZ]

13 sierpnia 2020, 13:19
JASSM
Fiński Hornet podczas strzelania pociskiem JASSM. Fot. Siły zbrojne Finlandii

Finlandia planuje zwiększenie wydatków obronnych od przyszłego roku o ponad połowę. Głównie dlatego, że w 2021 roku powinno się rozpocząć finansowanie programu nowego myśliwca wielozadaniowego – następcy F/A-18 Hornet.

W komunikacie resortu obrony poinformowano, że propozycja budżetu ministerstwa obrony na rok 2021 obejmuje kwotę 4,87 mld euro (prawie 21,4 mld złotych). To o około 1,7 mld euro – i 54 procent – więcej, niż wynosi tegoroczny budżet. Zaznaczono, że tak znaczący wzrost nakładów na obronę narodową pozwoli zwiększyć ich udział w PKB z 1,4 do ponad 2 proc.

Wzrost wydatków obronnych związany jest głównie z realizacją programu myśliwca wielozadaniowego nowej generacji HX. W jego ramach, do 2030 roku Helsinki zamierzają pozyskać za kwotę około 10 mld euro do 64 nowych myśliwców, które zastąpią używane tam obecnie (i stopniowo modernizowane, np. poprzez integrację pocisków JASSM) F/A-18C/D Hornet. Jest to największy obecnie program realizowany przez siły zbrojne Finlandii. Gdyby nie uwzględnić wydatków na HX, budżet zwiększyłby się o mniej, niż 1 proc. w stosunku do br.

Program HX odbywa się w ramach postępowania konkurencyjnego i uczestniczy w nim aż pięciu oferentów: Dassault Aviation (Rafale D/E), Eurofighter (Typhoon), Saab (Gripen NG), Lockheed Martin (F-35) i Boeing (F/A-18 E/F Super Hornet). W procedurze brane są pod uwagę różne czynniki: zdolności bojowe i możliwość ich utrzymania w cyklu życia, ale też np. koszty cyklu życia, bezpieczeństwo dostaw czy współpraca przemysłowa. Na początku roku w Finlandii przeprowadzono próby porównawcze tych maszyn.

Finowie zwracają uwagę na konieczność spełnienia przez nowe myśliwce wymagań związanych ze specyficzną koncepcją operacyjną tamtejszych sił powietrznych. To oznacza, że będą musiały być zdolne do operowania z rozproszonej sieci drogowych odcinków lotniskowych, która ma być wykorzystana przez Finów w sytuacji zagrożenie (użycie DOL jest w Finlandii regularnie ćwiczone). Z kolei płatności za nowe myśliwce mają być rozłożone do około 2030-2032 roku.

Finlandia jest szeroko znana z posiadania licznej (do ok. 280 tys. żołnierzy po mobilizacji) armii, z dużym komponentem terytorialnym i nowocześnie wyposażonymi wojskami operacyjnymi. Tamtejsza armia dysponuje m.in. czołgami Leopard 2A6 i A4, obroną powietrzną w postaci zestawów rakietowych NASAMS, Crotale, Stinger i RBS-70 oraz broni lufowej (m.in. system Marksman), przeciwpancerną (m.in. ppk Spike i TOW-2, liczne granatniki ppanc. różnych typów, w tym NLAW czy Carl Gustaf) oraz liczną artylerią (w tym systemy ciągnione i samobieżne 155 mm oraz wyrzutnie RM-70 i MLRS). Marynarka wojenna ma zostać w najbliższych latach wzmocniona przez wprowadzenie czterech nowych okrętów wielozadaniowych w programie Squadron 2020 (na nie w przyszłorocznym budżecie zaplanowano ponad 200 mln euro).

Helsinki szeroko stawiają na koncepcję obrony totalnej, zakładającą zaangażowanie w wysiłek obronny całego państwa i społeczeństwa. Jak jednak widać, masowa armia terytorialna czy obrona cywilna oraz dobrze wyposażone (często w drogie systemy uzbrojenia) wojska operacyjne postrzegane są jako wzajemnie uzupełniające się elementy całości.

Program HX został uznany za niezbędny element systemu bezpieczeństwa Finlandii, w wyniku zakrojonej na szeroką skalę analizy strategicznej. Jego realizacja zmusi Helsinki to bardzo dużego wysiłku finansowego – zwiększenia wydatków obronnych o połowę do ponad 2 proc. PKB i to w roku wychodzenia z recesji związanej z pandemią koronawirusa (według Komisji Europejskiej w br. PKB Finlandii zwiększy się o 6,3 proc., w przyszłym roku wzrośnie o 2,8 proc.).

Warto w tym miejscu dodać, że – przynajmniej według danych Banku Światowego – fiński udział wydatków obronnych w PKB był stosunkowo niski, nawet w czasach Zimnej Wojny oscylował w okolicach 1,7-1,8 proc. PKB (po 1962 roku), a od 1994 roku nie przekroczył 1,6 proc. PKB. Oznacza to, że zakup myśliwców może być największym wysiłkiem finansowym na rzecz obrony od niemal 50 lat, realizowanym równolegle z planową rozbudową innych elementów systemu obronnego i to w czasie niespotykanego od lat kryzysu gospodarczego.

Można więc powiedzieć, że znani z totalnej obrony Finowie chcą postawić także na "totalne" zaangażowanie w modernizację armii – i to jednego z jej najbardziej zaawansowanych technicznie, najtrudniejszych w utrzymaniu, zależnego od stosunkowo niewielkiej liczby specjalistów i najbardziej kosztownych komponentów. A to dowodzi, że system obronny traktują jako całość, równolegle, stanowczo i w sposób skuteczny wzmacniając jego poszczególne elementy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 116
Reklama
wasko
wtorek, 15 września 2020, 00:55

Masa komentarzy ale najważniejszego wątku brak, Finlandia zwyczajnie czuje zbliżającą się wojnę. Zdaje się iż do nich też dotarło, że idzie ze wschodu to co nie uniknione.

flyer
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:04

A u nas nawet nie ma zapowiadanej Agencji Uzbrojenia, która miała usprawnić modernizację armii. Budżet planowany na ten rok to około 50 000 mln PLN a modernizacja dalej w ślimaczym tempie i zdaje się, że duża część tej ogromnej sumy idzie na obsługę biurokratyczną tego zawiłego i chaotycznego systemu administracji w Mon.

Yunior
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:23

Totalna modernizacja gdy budżetu ich MON-u wyniesie 4,87 mld euro??? Jak oni to zrobią??? Nasz przykład, przecież też budżet MON, pokazuje, że wiele, wiele więcej wystarcza na wiele, wiele mniej.

Ktoś
poniedziałek, 28 września 2020, 17:42

W Polsce na modernizacje sił zbrojnych wydaje się ok 3 mld dolarów. Oni wydadzą dodatkowe 2 mld na nowe zakupy. Do tego coś wcześniej też na modernizacje wydawali. Czyli może okazać się, że na modernizacje wydają prawie tyle co my. Mając 4* mniejszą armię i jednak niezły sprzęt już obecnie. W efekcie naprawdę, to co mają będzie świetnie wyposażone.

F. Kiepski
piątek, 14 sierpnia 2020, 20:20

Są rzeczy jawne i niejawne są też takie które się nie śniły fizjologom, choć są też i sprawy których MON nie powinien finansować bo jest zus

wert
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:20

To przenieś emerytury do ZUS. Od razu wojna: ke ue tsue, To przecież będzie zamach na demokracje i podstawowe prawa obywatelskie. Bicie piany. Szkoda sie paprać, lepiej energię poświęcić na ważniejsze sprawy

Jan BZ
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:04

Polska armia jest tak plus-minus dwa razy mocniejsza niż fińska, skoro od dziesięciu lat kosztuje ponad dwa razy więcej (tzn niż ich dopiero będzie kosztować - od przyszłego roku). Bo gdyby było inaczej, to jakie wytłumaczenie? gdzie ukarani winni? gdzie masowe protesty płatnika-podatnika

Navigator
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:49

SZKODA ze nie wybiora F35B IDEALNY na fińskie drogi

Hahaha
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:46

??? I serwisowac beda go tez na drodze? Na F35, a w szczegolnosci F35B, moga sobie pozwolic tylko kraje, ktore maja ogromne ilosci samolotow i jeszcze inne modele do dyspozycji lub kraje, ktore nie maja zamiaru nigdy tych F35 uzyc i kupuja je po kilkadziesiat sztuk dla utrzymania etatow i dla watpliwego "prestizu"! Samolot absolutnie nie dla Finlandii i ich wymagan, jakie musi "tez" spelniac.

zaq
piątek, 14 sierpnia 2020, 08:17

No proszę Finowie wybierają nowy samolot w ramach postępowania konkurencyjnego , u nas ot tak bez żadnych analiz wydano ponad 20 mld zł na F35 bo taki fajny amerykański, bo Błaszczak kocha wszystko co jest made in USA.

wert
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:23

A może przekonał naszych pokaz w Arizonie możliwości F35 kiedy z 600 km namierzył wyrzutnię i naprowadził na nią ogień

Rororo
sobota, 15 sierpnia 2020, 06:57

Co za różnica, europa taka sama biznes jest biznes, gdybyś nie śpiewał jak europa chce- to zapomnij o częściach o EF-2000/Gripena

Murf fanem Polski
piątek, 14 sierpnia 2020, 03:22

Dlaczego nie ma Finów narzekających na fakt, że nie mogą wyprodukować każdej broni, której potrzebują i muszą kupować broń zagraniczną? Gdzie trolle umniejszają Finom?

Lord Godar
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:43

Finowie swego czasu za zakup samolotów postawili sobie fabrykę telefonów i "podbili nimi" pół świata ... Trzeba czasem umiejętnie kalkulować i myśleć , a nie tylko robic zakupy dla np możliwości zrobienia sobie zdjęcia z Trumpem .

rED
sobota, 10 października 2020, 23:07

A Amerykanie wprowadzili do tej fabryki JEDNEGO gościa i było po biznesie.

Sljedzik
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:16

Szukałbym na fińskich forach ;)

PRACA DLA POLAKÓW STOP EKSPORTOWI ZATRUDNIENIA
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:15

Modernizacja naszej armii powinna być oparta w jak największym stopniu o rodzimy przemysł

Honker Haker
sobota, 15 sierpnia 2020, 22:27

Śmieszy mnie Twój nick. Widocznie jesteś zbyt młody by pamiętać lata 90 te, przed wejściem Polski do UE. Bezrobocie po 10-20% i brak -jak się wyraziłes- eksportu siły roboczej. Poczytaj lub spytaj kogoś starszego zanim zaczniesz krzyczeć na forum.

bobo
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:58

no to nasza armia będzie bita i to bardzo

Olej rustrolla
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:39

Wasza czyli ruska? Słuszna uwaga, jak na kilkuletniego bobasa.

Juliusz Cezar
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:48

Czyli oparta o coś, co nie istnieje? Genialny plan :) Trzeba latami inwestować w technologię wojskową i pozyskiwać know how żeby w ogóle marzyć o własnym produkcie wojskowym, a gdzie dopiero robić jakieś czołgi czy myśliwce jak my od x lat bujamy się z budową borsuka czy ślązaka. My potrafimy tylko kupować bez żadnego transferu technologii, bo po co? Czym to się różni od kolonii brytyjskich w Ameryce?

Fanek kacapkow
sobota, 15 sierpnia 2020, 13:39

Tym czym różni się brytyjska kolonia od sowietskiego obozu pracy, Ilu Polaków wyjechało do byłej kolonii brytyjskiej, a ilu wyjeżdża do ruskich? Kolejny głupawy wpis trolla.

say69mat
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:29

Pełna zgoda, problem polega na tym, że kompletnie 'sfafluniony' - wymagający dekomunizacji - model nadzoru właścicielskiego uniemożliwia zarówno efektywne zarządzanie, jak i finansowanie przemysłu. Uderzając tym samym, w innowacyjność, zdolność do konkurowania oraz zdolność do pozyskiwania środków na finansowanie autorskich projektów na rzecz SZRP z rynków finansowych. Proste ...??? Jest jedynie doskonałym narzędziem realizacji ambicji i zaspakajania potrzeb zaplecza politycznego kluczowych ugrupowań politycznych.

Milwaw
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 17:50

Mądrze napisane i takie komentarze są wartościowe

to ewidentnie konkurs na banał dnia
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:15

Polska powinna być krajem wolnym i bezpiecznym, a ludzie powinni żyć na poziomie.

gregoz68
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:14

Pomożecie?

Taaak
sobota, 15 sierpnia 2020, 06:58

Pomożemy jak dacie trzynastki, deputaty

Inspektor Łysiak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:08

Po co te kombinacje drogowe F35 i po krzyku Czy tam tez JEST INSPEKTORAT UZBROJENIA?

Kapustin
piątek, 14 sierpnia 2020, 11:26

Finlandia ma pakt z Rosją i raczej F35B nie będzie Taki brak jaj

Eeetam
wtorek, 8 września 2020, 10:37

z Rosją pakt, nie rozśmieszaj forum, ile wart jest pakt z Rosją- spójrz co dzieje się chociażby w Donbasie i na Krymie :-)

Trzcinerro
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:45

A wybrali F-35?

Marek1
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:12

Klasyka - merytoryczny post wcięło jak zwykle. Już nawet nie chce mi sie n-ty raz pytać dlaczego.

inny Marek
piątek, 14 sierpnia 2020, 17:49

Nic nie poradzisz, ktoś decyduje, a smutne, że ktoś niezbyt kompetentny. Coraz więcej faktów objawia wielką słabość tego portalu - brak profesjonalizmu, a właściwie amatorszczyznę. Nie wiem Marek1 czy to przeczytasz, więc teraz do moderatora. Nie będę punktował na czym ta amatorszczyzna polega, nie zasługujecie zwyczajnie, weźcie się do roboty, zaczynając od pokory i myślenia.

Marek1
sobota, 15 sierpnia 2020, 20:18

Trafne słowa i komentarz. Rzeczywiście poziom prezentowanych materiałów jest BARDZO rożny, ale poziom moderatorów(czyt. cenzury) permanentnie coraz gorszy. Pozdrawiam ...

Mateusz
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:47

a teraz porównajcie sobie wielkość PKB Polski i Finlandii

say69mat
piątek, 14 sierpnia 2020, 07:37

??? ... porównaj budżety Ministerstwa ON RP i analogicznego Ministerstwa ON Finlandii ;))) Różnice ze sposobu wykorzystania środków budżetowych wynikają z modelu zrządzania sektorem obronnym, w tym realizowanego modelu Cywilnej Kontroli nad Armią. Jako prościutkiej jak drut konsekwencji funkcjonowania w naszej rzeczywistości politycznej modelu politycznej karuzeli stanowisk związanych z proweniencją polityczną osób zaangażowanych w funkcjonowanie struktur kompleksu militarno - przemysłowego w naszym kraju. Czyli modelem partyjno - plemiennym ;))) gdzie kwestia nadrzędności wspólnoty narodowej nad wspólnotami politycznymi nie znajduje zastosowania w praktyce rządzenia. Redukując tym samym - niezwykle skutecznie - efektywność funkcjonowania instytucji naszego państwa związanych ze sferą obronności. Uniemożliwiając - tym samym - w praktyce politycznej dekomunizację strukturalną modelu relacji pomiędzy Siłami Zbrojnymi RP a przemysłem zbrojeniowym w Polsce. Co się przekłada na różnice z wykorzystaniem budżetów Ministerstw ON Finlandii i Polski na proces modernizacji technicznej Sił Zbrojnych.

Prawda3
sobota, 15 sierpnia 2020, 07:00

Zgadzam się

Lord Godar
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:47

A co osiągnie firma , której prezesi zmieniają się czasem częściej niż raz w roku i którzy świadomi tego bardziej liczą na odprawę niż na premie za osiągi ? Przecież czasem to są tylko zwykli okresowi dzierżawcy stołków z nadania , a nie fachowcy którzy mają stosowną wiedzę i umiejętności.

Gvalch'ca
piątek, 14 sierpnia 2020, 12:11

a najgorsze jest to, że nawet nie widać światełka w tunelu - każda partia na przestrzeni ostatnich 30 lat udowodniła, że mentalnie siedzi w PRLu i sowieckie standardy partyjnego "nadzorowania" armii i przemysłu (czytaj: wsadzania swoich na stołki i traktowania wojska jak prywatnego folwarku) są im wszystkim bardzo bliskie. a wręcz każda kolejna władza zdaje się co raz bardziej przypominać ludzi epoki Gierka

Jabadabadu
piątek, 14 sierpnia 2020, 22:49

Przecież wszyscy to nieodrodne dzieci Stalina. Dla niepoznaki przybierają jakieś dziwne nazwy - a to PO lub KO, może być jeszcze PiS, PSL no i kto tam jeszcze co chce. I tak id 30 lat Urrrrra!

Andrettoni
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:52

Tego mi zabrakło u nas przy zakupie F-35. Nie chodzi o sam zakup, tylko jego formę. Jeżeli to jest dobry samolot to by po prostu wygrał.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:26

Tak bez kolan i robienia tego co Radziu Sikorski tak pięknie kiedyś określił. Przecież to by był skandal.

rED
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:40

Radziu Sikorski? Serce toż ten koleś jako minister obrony pokazał że całkowicie się na tym nie zna. Z resztą wystarczy przeczyć jego książkę o Afganistanie by sie przekonać z jakiego kalibru bufonem mamy do czynienia. "dożynanie watahy" - toż to już klasyk, powiadasz "na kolanach"... hmmm... u kogo ten Radziu pracował? Czy nie u "nasz człowiek w Warszawie"?

Karkoszka
piątek, 14 sierpnia 2020, 22:52

Radziu? Pośledniej kategorii agent CIA (MI)? Gdyby nie teść to już dawno po nim ślad by zaginął, ale o Appelbaumów trzeba przecież dbać.....

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:43

Ważne się wybitnie zna na "robieniu laski" uważam że w tym on jest mistrzem choć Niemcom robił a jeżeli mistrz mówi że to robienie laski to wie co mówi.

Oleum
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:16

A podpisywanie umow o dostawy z polki na kancie biurka trumpa to jak bys okreslil? Za sikorskiego bylismy szanowanym krajem. Teraz jestesmy wasalem. Ambasadorka usa strofuje tych twoich patriotow jak dzieci

wert
wtorek, 18 sierpnia 2020, 10:31

Ambasadorka ogłosiła po co przyjeżdża Pompeo i co? Odjechał z kwitkiem. Potrafisz odróżniać rzeczy ważne od bzdetów? Widzę że nie

Heheheh
sobota, 15 sierpnia 2020, 07:02

Byliśmy szanowaną kolonią w której umieszczano zakłady w których płacili grosze za pracę. Koloniej w ktorej zachodnie koncerny różnych branż ciągnęły cyca dając w zamian jakieś śmieszne drobne z unii

Danisz
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:24

zawsze niezbyt nas szanowali - nie bez powodu jednostronnie olali ustalenia ws. Redzikowa, okłamali ws. Iraku albo nie pytali na pozwolenie na tortutowanie talibów na naszym terytorium. Różnica jest tylko taka, że teraz się z tym pogodziliśmy i kupujemy sprzęt za miliardy a w zamian dostajemy selfie z pomarańczowym prezentem...

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 14 sierpnia 2020, 16:44

Bzdury opowiadasz

Danisz
sobota, 15 sierpnia 2020, 10:24

i to jest merytoryczny argument na miarę twoich możliwości... PS: przekonałeś mnie

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:57

Ciesze się.

Marek1
sobota, 15 sierpnia 2020, 20:20

...a bynajmniej NIE ma z czego.

say69mat
piątek, 14 sierpnia 2020, 09:43

Niestety ... problem reprezentacji politycznej jest odbiciem kondycji naszego społeczeństwa. Skoro nie jesteśmy w stanie zreformować zasad funkcjonowania i finansowania kompleksu militarno - przemysłowego. Musim 'pacić' i jesteśmy 'klepani' ;))) Tym bardziej, że nasz sojusznik potrafi skalkulować i wyegzekwować koszta realizacji sojuszu.

Er
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:10

100/100

ubawiony
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:40

przestan uzywac mojego nicku pajacu wymysl sobie swoj glabie

pozbawiony
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:04

F35 jest bardzo dobrą maszyną, cierpi tylko na bolączki wieku dziecięcego.

ubawiony
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:13

u nas trzynastu nowych generałów!

rozbawiony
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:18

A jak jeszcze powołamy 13 kapelanów to ci zaczną gromadzić manę i magiczną rudę z górniczej doliny, a potem prosto na Moskwę.

Rlrlrl
sobota, 15 sierpnia 2020, 07:03

Zrób sobie swoich kapelanów w domciu

rozbawiony
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:28

To jakaś epidemia z podszywaniem się pod nick innej osoby . Śmierdzi mi to trollami z Olgino bo wpisy są niedorzeczne . Na Moskwę ? Jaja sobie robisz trollu ?

spoko
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:49

Nikt z wyjatkiem prokremlowskich troli nie mowi o ataku na Rosje

tubylec
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:09

Przy 40 szt broni na 100 mieszkańców w Finlandii można myśleć o obronie totalne. Nie to co w imperium wstawszym z kolan

spoko
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:50

Piszesz ze Rosjanie wstali juz z Kolan?

Wnuk Błochina
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:40

Ja myślę że zbroją się bo otacza ich złe nato...

Fanek kacapków
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:14

Słuszna myśl, a braterski naród rosyjski wyciąga do ‚Fińczyków’ swoją pomocną dłoń w geście podziękowania za dobrowolny zwrot jeziora Ładoga.

Murf fanem Polski
piątek, 14 sierpnia 2020, 03:13

NATO nie ukradło fińskiej ziemi.

Fanek kacapkow
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:35

Nie myl NATO z ruskim nato, mowa jest o ruskim nato:)

Dalej patrzący
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:39

U Finów operowanie samolotów bojowych w rozproszeniu z DOL to od dawna podstawa - u nas dopiero się o tym zaczyna dyskutować... Nie chcieć myśleć i działać zawczasu - to gorzej, niż nie móc...

Rkrkr
sobota, 15 sierpnia 2020, 07:05

Ja bym się tak jarał używaniem DOL bo one są fajne póki samolot nie wymaga bardziej zaawansowanych prac, skąd weźmiesz części i specjalistyczne stanowiska - z lasu ?

Mixi
poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:10

Koło DOLu buduje się strzeżone i nieoficjalne hangary podziemne z magazynem i przyłączem mediów tylko nie wszyscy muszą o tym wiedzieć

Simo "Simuna" Häyhä, Fiński bohater narodowy
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:10

Finowie nie chcą aby ruscy znowu bombardowali in Helsinki a Mołotow tłumaczył że bomby zapalające RRAB-3 to tylko "kosze chlebowe" zrzucane przez Rosjan dla głodujących Finów,ot kolejna niechlubna karta z historii naszego wschodniego "wyzwoliciela"

szach mat nie wytrzymuje bez trollingu
piątek, 14 sierpnia 2020, 22:02

Szach to znowu ty-pisałeś, że się z trollingu wycofujesz. Gdzie tu honor?

AREK
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:30

Możesz podesłać źródło tych wypowiedzi Mołotowa?

Murf fanem Polski
piątek, 14 sierpnia 2020, 03:17

Google „Kosze na chleb Mołotowa” „W 1939 roku radziecki minister spraw zagranicznych Wiaczesław Mołotow twierdził, że Związek Radziecki nie zrzucał bomb na Finlandię, a jedynie dostarczał żywność do głodujących Finów. Finowie nie głodowali i nazwali bombę kasetową RRAB-3„ Koszem chleba Mołotowa „Nazwali także improwizowane urządzenie zapalające, którego używali do zwalczania radzieckich czołgów, powszechnie znane jako koktajl Mołotowa,„ napojem do jedzenia ”[3].

prawda boli
piątek, 14 sierpnia 2020, 13:38

no popatrz,ruscy nie dość że wyzwoliciele to i jeszczcze żywiciele,zwłaszcza zabłysnęli eksportem pszenicy z Ukrainy na zachód we wczesnych latach 30-tych

Flflgl
sobota, 15 sierpnia 2020, 07:08

Racja a żesz. I ten eksport pszenicy był niezły :) zwłaszcza nasi obywatele IIRP narodowości wschodnich pewnie plujący na Polskę woleliby nie doświadczyć tego eksportu :) :)

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:29

Zainteresowanym bardzo polecam książkę Mroźne Piekło autor William R. Trotter. lektura konkretna o wojnie Radziecko Fińskiej

jak tam z honorem? Te Kutyszcze, i inne "fajne bitwy" itd. itd.
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:48

Ale szachu macie-podobno miałeś nie pisać a tu taka volta?

gnago
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:10

Aktualny to oszczędny był zrzucił tylko dwie znacznie gorętsze. Do dziś mutanty się rodzą

złośliwy
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:02

No popatrz niegramotny,a w Helsinkach pomnik cara stoi.

Cesar
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:52

To budowla historyczna, to raz cepie a dwa, Car ich nie bombardowal tylko tacy jak ty, podnozki putlerka

są wszędzie
piątek, 14 sierpnia 2020, 17:12

Dowcipas?Tu aż Mykolaj trafił?

SimonTemplar
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:40

Stoi, tylko którego i dlaczego? Wiesz?

Bat
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:22

To ten car zrzucał im te bomby? Tys to taki gramotny że mnie ja ja bolą...

Bat
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:22

To ten car zrzucał im te bomby? Tys to taki gramotny że mnie ja ja bolą...

czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:18

W końcu Ruskie cara nienawidzą choć taki im dorobek sprezentowal całe ziemie wschodniej Rosji podbił.

spoko
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:15

Car wrocil do laski Idzie sobie jakis tam pochod niosa portrety ostaniego Cara Rosji a obok niosa portrety jego zabojcy czyli Lenina i Stalina Co kraj to obyczaj

Ślązak
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:16

Raz na pół wieku trzeba się spreżycz, a wydatki jak są sensownie zaplanowane nie muszą być ogromne,a w krajach gdzie pieniedzy mają za dużo po.każdych wyborach plany są nowe, buduje się Irydę, Huzara, Loarę,7 Gawronów zamiast zbudować pierwszego w Niemczech wyszkolić specjalistów przygotować stocznie a i jedna korweta by była pełnowartościowa bo na okręt budowany w Niemczech kasa by się znalazła, T-72 modyfikacja spóźniona 30 lat, BMP1 Mi24 jeszcze w planach ale kto bogatemu zabroni.

MIKI
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:12

Zgadzać się z nimi, z Niemcami i pójść w SuperHornety. Można bardzo dużo ugrać.

Danisz
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:26

ale nic z tego, co możnaby ugrać nie da się pokazać na paradzie także możemy zapomnieć...

RafR
czwartek, 13 sierpnia 2020, 16:05

Trzeba naszych "specjalystów" od zarządzania armią tam wysłać na korepetycje. Pewnie by się dowiedzieli, że zwiększanie siły armii nie zależy od zwiększania ekspertów od papierkologii (idę o zakład, że połowę z nich dałoby się wyeliminować poprzez optymalizację i automatyzację procesów) i zarządu (który jest tak liczny, że nie ma czym zarządzać). Ale kto by słyszał o zwinnym zarządzaniu w sektorze publicznym.

gnago
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:10

Kilkakrotna decymacja to właściwa droga

Juliusz Cezar
czwartek, 13 sierpnia 2020, 15:26

No i tak się przeprowadza modernizację - analizuje się, tworzy plan, kolejność. A nie kupuje się co tylko podsunie wielki sojusznik zza Oceanu, bez planu, bez głowy, cokolwiek żeby tylko opłacić haracz za wątpliwą obronę. Jak tam fort Trump? A wiecie, że żołnierze amerykańscy jak tutaj popełnią zbrodnię, to nie odpowiedzą na podstawie polskiego prawa i na polskiej ziemi? :) Chowajcie lepiej dziewczyny i żony, ach, a podobno tylko Ruscy okupują.

Olej rustrolla
sobota, 15 sierpnia 2020, 10:56

A wiecie, że ponad 60% arsenału nuklearnego w SZ FR jest zdezelowana i w tak opłakanym stanie, że ruski „kontraktnik” (4 lata służył w ruskich strategicznych wojskach rakietowych) na tym forum postanowił napisać prawdę, nazywając poziom gotowości i stan techniczny krótko: syfilis.

BadaczNetu
czwartek, 13 sierpnia 2020, 23:32

Fanom fińskiej organizacji państwowych inwestycji, polecam historie budowy Okiluto 3.

Juliusz Cezar
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:38

A ja ci polecam współczesność, nie historię.

Histeryk
piątek, 14 sierpnia 2020, 19:12

Napisał Juliusz Cezar.

Juliusz Cezar
sobota, 15 sierpnia 2020, 11:25

I co w związku z tym?

Bond
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:54

No i zapewne też kupią od sojusznika zza Oceanu, jak poprzednio, a przy okazji oni też liczą na tą wątpliwą obronę. A bez tego sojusznika ta obrona nie była by jeszcze bardziej wątpliwa? Więc niech tobie teraz w Olgino napiszą nowy tekst, bo ten który wygłaszasz od pewnego czasu jest bardzo wątpliwy, jak ty.

Krzysztof
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:54

Fort Trump jako stała baza wojsk amerykańskich w Polsce nigdy nie powstanie. Dlaczego? Dlatego, że Rosja się na to nie zgodzi, a Rosjanie są potrzebni Amerykanom do pokonania Chin. Do @Juliusz Cezar: nie znamy jeszcze umowy podpisanej z Amerykanami, więc lepiej nie baw się w ruskiego trolla, który sieje anty-amerykańską propagandę.

Tomasz33
czwartek, 13 sierpnia 2020, 21:57

Rosja może zabraniać budowy baz czy fortów w swojej strefie wpływów. Polska do takiej nie należy. Z resztą się zgadzam.

mobilnyPL
piątek, 14 sierpnia 2020, 06:30

Niestety polityka bywa nieublagalna a czy fort T powstanie to czas pokaże

Krzysztof
piątek, 14 sierpnia 2020, 01:54

Na sojuszu z jakim państwem zależy Amerykanom bardziej? Z Polską czy Rosją? Rosja ma kilka tysięcy głowic jądrowych i broń hipersoniczną (podobno) plus duże złoża gazu, ropy itd., a co ma Polska? Pozostawiam pytanie do odpowiedzi.

poniedziałek, 17 sierpnia 2020, 18:20

Co do złóż to Pan się grubo myli, gdyż niewiele osób wie że Polska posiada znaczne zasoby mineralne i strategiczne w dużej mierze nawet niewykorzystane warte dziesiątki miliardów dolarów w tym metale strategiczne i szacunkowo ogromne pokłady ropy naftowej/gazu tylko na większej głębokości I tu należy się zastanowić dlaczego nam "nie wolno" tego szeroko eksploatować bogacić sięi szybko rozwijać.

Kot
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:44

Jeszcze nikt mi nie zrobił a ty już panikujesz. A ruscy nie podobno, tylko okupowali Polskę. W liczbie od 300 do 70 tys. To 5 tys Amerykanów przy tym to śmiech....

lczkclkxzlcklxz
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:41

Nie wiem czy zauważyłeś, ale my właśnie tak robimy, analizujemy i kupujemy zgodnie z kolejnością. Kolejność to IBCS i powiązane (Wisła, HIMARS, F-35), Artyleria(Krab, Rak), Narew, P.panc(niszczyciele czołgów, p.panc ręczny, p.panc na pojazdach), dalej helikoptery, Borsuk.

gnago
czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:11

???? W ilościach muzealnych

rozbawiony
czwartek, 13 sierpnia 2020, 19:10

Wisła, zamiast 8 baterii kupiliśmy całe 2 , na więcej nie ma pieniędzy . Narew nawet nie zaczęta , więc za kilka lat dalej nie będziemy posiadali obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej która coś mogłaby obronić . Podobnie jest z obroną ppanc - wszystko dopiero w odległych planach . Miał być polski Homar w większej ilości a skończyło się na 20 wyrzutniach Himars z mizerną ilością rakiet . Podobnie z zakupem śmigłowców , śladowe ilości . Gdzie nam do konsekwencji Finów ich planowych , przemyślanych zakupów . U nas tylko zmiany priorytetów , realizowanie zakupów według widzimisie kolejnych ministrów ON .

Tomasz33
czwartek, 13 sierpnia 2020, 22:02

Na drugą fazę Wisły są pieniądze i muszą być, bo to nie tylko większa liczba baterii, ale dookólny radar(a nie sektorowy) i niskokosztowe pociski SkyCeptor. Wisłą po postu nie jest skończona. HIMARS to tylko 1 dywizjon bo pozostałe miały być we współpracy z polskim przemysłem, nawet jeśli miało by to być polskie podwozie. F-35 to już konkrety, ale zawsze mogłoby by więcej. A Kraby i Raki są i docelowo będą w znacznych ilościach. Polska wydaje coraz więcej na armię, obecnie 13 mld dolarów. A to będzie rosło.

Danisz
piątek, 14 sierpnia 2020, 10:30

popatrz na Finów którzy wydają połowę tego co my, a obronę mają 10 razy lepszą - chwalisz MON za marnowamie kasy kolego i zapowiadasz, że będą to robić z jeszcze większym rozmachem!

Gts
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:21

Nie bredź, na szybko dopisujesz teorie do rzeczywistości.

archipelag Gułag
czwartek, 13 sierpnia 2020, 17:13

a nie?? ilu was tutaj było po 45?? won za Ural prosić Chińczyków o azyl

Fanek kacapkow
sobota, 15 sierpnia 2020, 15:16

Brawo Gułag! Na Kaukazie za takie słowa zdobyłbyś szacunek i sławę wśród miejscowych. U Kałmuków i innych rdzennych ludów Syberii i Dalekiego Wschodu i Azji Centralnej podobnie, zostałbyś bohaterem, ale nie u tych klawiszy rusków, ciebie chętnie wsadziliby do tiurmy. Wieki temu nakradli i zniewolili, aż po Kamczatkę, i teraz boją się to stracić, takie podarte ruskie gacie, ciągle się im prują, a gaciowy Putin staje na uszach i ceruje: a to Krym, a to Abchazja i Osetia, a to dwukrotnie Czeczenia itd itp. ——Typowa ruska mentalność: zobaczcie jak teraz plują na Kozaków, za pomoc w zdobyciu Syberii. Zdradliwe sabaki.

czwartek, 13 sierpnia 2020, 20:12

A co katorżników do pilnowania brak, towarzyszu strażniku obozowy?

Mirr
czwartek, 13 sierpnia 2020, 18:58

Co w takich sytuacjach zaleca ci twój terapeuta ?

Tweets Defence24