Reklama

Geopolityka

Talibowie coraz bliżej stolicy

Fot. Lt.Cmdr. Kathryn Gray, CENTCOM, domena publiczna
Fot. Lt.Cmdr. Kathryn Gray, CENTCOM, domena publiczna

Talibowie opanowali w sobotę rano położoną w środkowym Afganistanie prowincję Logar wraz z jej stolicą Pol-i Alam i dotarli do okręgu prowincji Kabul. Przypuścili też atak na miasto Mazar-i-Szarif - podaje Associated Press, powołując się na regionalne władze.

Mazar-i-Szarif to największe miasto na północy Afganistanu i stolica prowincji Balch. Talibowie zaatakowali je wcześnie rano z kilku kierunków, na przedmieściach trwa silna wymiana ognia - poinformował rzecznik gubernatora prowincji Munir Ahmad Farhad. Nie ma na razie informacji o ofiarach śmiertelnych.

Siły talibów znajdują się o niecałe 80 km od stolicy kraju, Kabulu.

Wcześniej w sobotę talibowie przejęli stancję radiową w Kandaharze, stolicy prowincji o tej samej nazwie i rozpoczęli nadawanie własnego programu. Radio zostało przemianowane na Głos Szariatu (islamskiego prawa).

Talibowie zdobyli dużo amerykańskiej broni i sprzętu wojskowego, włącznie z pojazdami opancerzonymi wyposażonymi w wyrzutnie rakiet, samochodami humvee, lekką bronią i zapasami amunicji - pisze AFP.

Reklama
Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Roman

  W agencji AP talibowie bez walki zajęli Dżalalabad, co oznacza, że również ostatnie przejście graniczne z Pakistanem na przełęczy Chajber nie jest już kontrolowane przez siły rządowe. Tym samym WSZYSTKIE przejścia graniczne Afganistanu są kontrolowane przez talibów. Jedyna możliwość kontaktu ze światem zewnętrznym wiedzie przez lotnisko w Kabulu i ewentualnie przez lotnisko w bazie Bagram. Tylko jeszcze jak długo obydwa lotniska będą jeszcze czynne, jeśli znajdą się w zasięgu artylerii talibów. Raczej wszystko na to wskazuje, że zapowiadany przylot do Kabulu 3 tysięcy żołnierzy US Army i 600 żołnierzy brytyjskich jeśli nastąpi to późniejsza ich ewakuacja drogą powietrzną może być bardzo utrudniona.

  1. Davien

   Roman, Talibowie nawet sie nie zblizaja do lotniska w Kabulu.

 2. złośliwy

  Nieaktualne.

 3. yaro

  209. Korpus armijny ANA oddaje Maazar-i-Szarif BEZ walki i ucieka do Uzbekistanu. To była armia BEZ morale funkcjonująca wyłącznie dzięki obcym bagnetom wbitym wiadomo gdzie.

  1. Davien

   Zupełnie jak rosyjskei wojska w czerwcu 1941r.

  2. Maj(ret)

   I amerykańskie na Filipinach też w 1941 roku

 4. Niuniu

  Dziś Talibowie powiedzieli, że zdobyli miasto Sharan, centrum administracyjne prowincji Paktika w południowo-wschodnim Afganistanie . Według tweeta rzecznika talibów Zabiullaha Mujahida, bojownicy przejęli kontrolę nad biurowcem gubernatora, posterunkiem policji i innymi agencjami rządowymi. Ponadto zdobyli broń armii rządowej, a żołnierze przeszli na ich stronę. Bojownicy talibów powiedzieli, że przejęli kontrolę nad miastem Gardez, centrum administracyjnym z którego jest 120 km do Kabulu.

  1. Dobry Wpojak

   Mazari Sharif w rekach Talibow

  2. Roman

   po 8 godzinach walk talibowie opanowali Mazari Szarif, a pierwsze jednostki talibów ponoć już zauważono w odległości 10 km na południe od Kabulu. W tym tempie działań to talibowie opanują cały Afganistan najpóźniej do końca sierpnia. Te informacje podawane przez agencje prasowe, które opierają się na wiadomościach z afgańskich mediów chyba jednoznacznie wskazują, że rządowa armia afgańska po prostu przestaje istnieć.

  3. ok

   to miala byc twredza nie do zdobycia.

 5. TomekS

  No to Jankesi pokazali

Reklama