Reklama

Geopolityka

Tajwan wkrótce z pomocą wojskowa od USA

Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin zapowiedział, że Stany Zjednoczone wkrótce wyślą Tajwanowi dodatkową pomoc w zakresie wzmocnienia bezpieczeństwa wyspy – informuje Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Media na początku maja informowały o potencjalnej pomocy dla Tajwanu, podobnej do tej, którą otrzymuje Ukraina. Podczas spotkania Senackiej Komisji ds. finansów, sekretarz obrony USA Lloyd Austin, powiedział, iż jest zadowolony, że "Stany Zjednoczone wkrótce zapewnią Tajwanowi znaczną dodatkową pomoc w zakresie bezpieczeństwa". Według doniesień Reutersa, administracja Bidena będzie korzystać z prezydenckiego upoważnienia (presidential drawdown authority - PDA), podobnego do tego, które jest wykorzystywane do przyspieszenia dostaw broni na Ukrainę.

Czytaj też

Austin powiedział, że zgoda Kongresu na wysłanie broni z amerykańskich zapasów na Tajwan jest „kluczowa" dla wzmocnienia obrony kraju. "Pracujemy nad tą inicjatywą i mamy nadzieję na podjęcie działań w najbliższym czasie" - powiedział.

Reklama

W tym miesiącu Reuters informował, że administracja prezydenta USA Joe Bidena planuje wysłać pomoc w wysokości 500 milionów dolarów na Tajwan, korzystając z takiego samego mechanizmu, jak przy pomocy dla Ukrainy. Byłby to pierwszy pakiet z miliarda dolarów pomocy wojskowej, którą Kongres uchwalił w ramach budżetu na rok fiskalny 2023.

"Jest to część naszego wieloletniego zobowiązania do przestrzegania naszych zobowiązań wynikających z relacji w stosunkach z Tajwanem i innych zobowiązań USA oraz dołożenia wszelkich starań, aby utrzymać pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej" - powiedział Austin podczas tej komisji.

Czytaj też

W USA pojawiają się coraz częściej głosy na temat ograniczenia pomocy dla Ukrainy, a skupienia się na Tajwanie. Niektórzy republikańscy senatorowie jak np. senator Josh Hawley, krytykowali pomoc USA dla Kijowa, argumentując, że Waszyngton powinien priorytetowo traktować pomoc dla Tajwanu ze względu na zagrożenie, jakie Chiny stanowią dla bezpieczeństwa narodowego. Senator argumentował, że zajęcie Tajwanu będzie kolejnym krokiem Pekinu w kierunku dominacji na Indo-Pacyfiku. Na razie jednak Ukraina może spać spokojnie, władze USA zapewniają, że niezaprzestaną wspierania Kijowa. Otwarte pozostaje jednak pytanie, co będzie gdy władzę przejmą Republikanie, którzy chcą by pomoc ograniczyć, zwłaszcza finansową ze względu na oszczędności i nieprawidłowe wydatkowanie przez Ukrainę pieniędzy.

Czytaj też

Na razie nie wiadomo co Stany Zjednoczone miałby przekazać Tajwanowi. Mówi się, że to mogłyby być pociski Javelin, pociski Stinger, pociski przeciwokrętowe Harpoon lub pociski Patriot MIM-104F (PAC-3). Wraz ze wzrostem znaczenia Chin, jako głównego zagrożenia militarnego dla Ameryki, Stany Zjednoczone szukały sposobów na wzmocnienie obrony Tajwanu, częściowo w celu powstrzymania wojsk Pekinu przed inwazją na wyspę. W ramach tych wysiłków Departament Stanu USA w ostatnich latach zatwierdził sprzedaż pocisków przeciwlotniczych Stinger, czołgów M1 Abrams, amfibijnych pojazdów szturmowych (AAV), myśliwców F-16 i amunicji, trałowców Volcano oraz innych systemów.

Czytaj też

Chiny z kolei nie przestają straszyć Tajwanu w związku z planami USA. Chińska armia zadeklarowała, że jest w gotowość do "zdecydowanego rozbicia" jakiejkolwiek formy niepodległości na Tajwanie. Rzecznik chińskiego ministerstwa obrony płk Tan Kefei uważa, że pogłębianie relacji USA-Tajwan jest "skrajnie złym" i "niebezpiecznym" posunięciem.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Sorien

    Takie wysłanie czołgów itp to tak jak dla zmarłego kadzidło.... jedyna opcja która może pomóc Tajwanowi że strony USA to to żeby USA inwestowało w obronę przeciw rakietowa swojej marynarki - nic innego Tajwanowi nie obroni przed utratą niepodległości

  2. ostatni

    Pisalem ze dzis spotkalem w Eduburgu Szkotke - stydentke psychologii - na podrozy po Euroie. Wziela na studja kredyt *(Inna opcja to bylo pojscie do armii) i juz sie boji jak bedzie spacac. Pojscie do lekarza w USa to tysiace dolarow. WIec usa wydaja na wojny a nie dbaja o swych obwateli. A co do CHin - Tajwan to nie dominacja - to zjednocznie jak Niemcy Wschdnie i Zachodnie. Musi kieys nastapic

Reklama