Reklama

Geopolityka

Tajemnicze MiG-29 w Libii. Kto pomaga Haftarowi?

Fot. Rob Schleiffert/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)
Fot. Rob Schleiffert/Wikimedia Commons (CC BY-SA 2.0)

Zdjęcia satelitarne wskazują, że w bazie lotniczej Al Jufra we wschodniej Libii był holowany po powierzchni postojowej myśliwiec typu MiG-29. Oznacza to zaangażowanie po stronie Chalifa Haftara kolejnych sił lotniczych i prawdopodobnie dalszą eskalację konfliktu.

Pojawienie się tajemniczych samolotów w bazach kontrolowanych przez siły Chalifa Haftara, czyli Libijską armię Narodową nie zdarza się po raz pierwszy. Niedawno informowaliśmy o pojawieniu się tam maszyn typu Mirage 2000, które najprawdopodobniej przysłały tam Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Pojawienie się myśliwca MiG-29 jest komentowane jako dowód na spełnienie zapowiedzi rosyjskich i doniesień jakoby to państwo miało skierować do Libii sześć MiG-ów-29 i dwa bombowce Su-24. Informował o tym m.in. minister spraw wewnętrznych Rządu Porozumienia Narodowego w Trypolisie, Fathi Bashagha, który twierdził że, „gdzieś w zachodniej  Libii” wylądowało pół tuzina MiG-ów i dwa Su-24. Maszyny te miały przybyć na miejsce z rosyjskiej bazy Hmejmim w Syrii i przynajmniej przez część drogi być eskortowane przez dwa Su-35.

Z kolei The Aviationist podaje, że wcześniej do Hmejmim MiGi dotarły z Rosji poprzez Iran, a w przelocie towarzyszył im Tu-154, standardowa maszyna wsparcia przy takich przebazowaniach. Z jakiej jednostki rosyjskiej pochodzą te samoloty i czy stanowią one część wydzielona jakiegoś pułku lotniczego, czy maszyny rozkonserwowane z magazynów i sprzedane/podarowane Haftarowi nie wiadomo. Nie wiadomo też kto zasiada za ich sterami – Libijczycy czy najemnicy rosyjscy, choć bardzie prawdopodobne jest to drugie. Niektórzy komentatorzy wskazują jako możliwe źródło MiG-ów-29 Białoruś, która już wcześniej dostarczała zmodernizowane samoloty tego typu ze swoich magazynów do różnych kontrowersyjnych państw. Na to nie ma jednak żadnych dowodów.

Ciekawy jest dobór typów obu rosyjskich maszyn. O ile bowiem obecność zdolnych do uderzeń naziemnych Su-24 nie zastanawia, to MiG-29 jest samolotem typowo myśliwskim, w ograniczonymi stopniu zdolnym do zwalczania celów naziemnych. Niewykluczone, że przysłano je w celu polowania na tureckie bezzałogowce taktyczne Bayraktar TB-2, które były z powodzeniem likwidowane przez samoloty rosyjskie z powodzeniem nad syryjską prowincją Idlib.

Bayraktary, choć poniosły w Libii ciężkie straty, to wydają się być czynnikiem który w znacznej mierze odwrócił losy walk w Libii i powstrzymał ofensywę Haftara na Trypolis. Obecnie wydaje się, że operatorzy TB-2 nauczyli się też - przynajmniej w pewnym stopniu - skutecznie zwalczać nowoczesne systemy Pancyr-S1 dostarczone LNA przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Szacuje się, że GNA zdobyła lub zniszczyła do nawet ośmiu takich zestawów. Na miejsce stacjonowania tureckich dronów dokonywały już nalotu przybyłe niedawno Mirage 2000 z ZEA.

Pojawienie się Mirage, MiG-29 i Su-24 oznacza znaczne wzmocnienie możliwości rażenia sił Haftara z powietrza. Wcześniej dysponowały one pojedynczymi maszynami różnych typów odziedziczonych w spadku po reżimie Kadafiego i bezzałogowcami otrzymanymi od ZEA - m.in. należącymi do klasy MALE bezzałogowcami Pterodactyl II (Wing Loong II).

Druga strona mogła do tej pory liczyć na pomoc turecką. Ankara jak na razie zdecydowała się jednak na dostarczenie rozpoznania, wsparcia i doradztwa, sił specjalnych a także wspomnianych bezzałogowców Bayraktar TB-2, ale bez bezpośredniego zaangażowania lotnictwa bojowego. Pod Trypolisem stoją też tureckie okręty, z których jeden - zmodernizowana fregata typu O.H. Perry - zestrzelił nawet należącego do LNA Pterodactyla II (Wing Loong II). Turcy trenowali już jednak operacje lotnicze w rejonie Libii i budują w Trypolisie od podstaw nową bazę lotniczą. Czy wkrótce ich F-16C zetrą się w walce z MiG-ami i Mirage?

Reklama

Komentarze (24)

 1. Tani

  Libia czy Syria, pojawily sie na twitterze zdjecia z przekazania Syrii partii samolotow nie podano liczby ale na foto sa dwa Mig-29 bez znakow rozpoznawczych i dwa Su-24 m takze bez znakow. Dodatkowo fighter-bomber/ten od foto Raptora w celowniku Su-35/wrzucil na sieci zdjecia samolotow w rosyjskich barwach i numerami w przelocie do Syrii, czyli te same co opublikowali amerykanie. Jest roznica bo leci z nimi IL-76? Zidentyfikowano jednego Miga jako model 9-13 niebieski numer 07. Pochodzi z Centrum Doskonalenia pilotow z lotniska Priwolzanski k/Astrachania. Czyli z lotniska skad ta grupa wyleciala. Zdjecia pochodza od lotnikow rosyjskich uczest w przelocie. Jest teraz problem czy to byly samoloty dla Syrii czy tez ceremonia przekazania a byly dwie bo koncem maja i 3 czerwca byly przykryciem dla przekazania Haftarowi samolotow. I to jest pytanie na ktore da odpowiedz dopiero wrak samolotu.

 2. Davien

  No i po zabawie z tajemniczymi MiG-ami: wiadomo juz ze to rosyjskie maszyny z rosyjskimi znakami przynalezności państwowej.

  1. Tani

   Moze tak. Ruskie chyba nie. Bo oni na takich nie lataja. Stare sa tylko sparki. Moga miec znaki ruskie, dlaczego? Bo lecialy przez iran i syrie i gdyby mialy niewlasciwe znaki Turcy mogli by je zestrzelic. Czyje sa to wyjdzie, pierwszy stracony i beda numery. Wtedy sie okaze.

  2. Tani

   Ale na satelitarnej fotce bylo napisane ze znaki sa zamalowane. A typ samolotu prawdopodobnie Mig 29. To takie rozp sat ma USA? Po co sie wyglupiac na Twitterze?

  3. Davien

   To sobie panei tanipoogladaj zdjęcia i skończ wypisywac zmyslenia. Żegnam.

 3. Tani

  Davien wierzysz w podarunki od Rosjan? Ja nie, kiedy Rosja i Bialorus podarowaly Serbii Mig 29. Ta Serbia musiala zaplacic za remont. Ja mysle ze sponsorem czyli wlascicielem sa ZEA. Bo sa sponsorem Heftara.

 4. Darek S.

  Te samoloty MiG-29, podejrzewam, że trafiły tam nie zmodernizowane. Prawdopodobnie nie posiadają nowoczesnego systemu wykrywania i rażenia celów. Ale to nie znaczy, że to totalny złom. Bez przesady. Jakąś wartość bojową zawsze mają. Jak można porównywać samoloty, a nie systemy wykrywania i walki w jakie są wyposażone ? To przede wszystkim od tych systemów zależy przeżywalność w akcji. Samolot sam w sobie podejrzewam, nie jest taki zły, jakby go porządnie zmodernizować i zaimplementować dobry radar Easa i uzbroić w najnowszą wersję AIM-120 AMRAAM.

 5. Tani

  Rosjanie twierdza ze Migi zostaly kupione na Bialorusi dla Haftara przez ZEA. Transportowali je rosjanie z Achtubinska przez Iran i Syrie. Ta baza w ktorej stacjonuja broniona jest przez systemy rakietowe Hawk i Pantsir. Czyli w sumie potwierdzili wczesniejsze informacje. Mysle ze kiedy wyplyna numery seryjne tych maszyn bedzie mozna okreslic zrodlo. Bialorus czy Rosja. Ktos zarobil.

  1. Orthodox

   Nawet jeśli maszyny pochodziłyby z Białorusi, to Rosjanie są głównym organizatorem i pośrednikiem całej transakcji. Białoruskie samoloty, rosyjską obsługą, ZEA bulą.

  2. Tani

   Forsa nie smierdzi, a dotego cos takiego jak wplywy polityczne. Ja mysle ze to dopiero poczatek. Mnie by interesowalo gdzie stacjonuja Mirage 2000 Haftara, i chyba rosjanie na nich nie lataja. Wiec kto?

  3. Orthodox

   Mirage nie są własnością Haftara, tylko jego sojuszników. Był artykuł.

 6. Młot na czarownice

  Wszędzie czuwa Wielki Brat, nawet do sklepu nie da się dojść nie mijając kilku kamer, a tu proszę - samoloty widma znikąd.

 7. January

  Tureckie okręty powinne zostać rozwalone.

  1. Davien

   A niby czym??

  2. Źle postawione pytanie.Powinno brzmieć:czy szejkowie zasponsorują potrzebne pociski

 8. Chór. Walikonczyk

  A tu niespodzianka migi są polskie ;)

  1. KuBix

   Dokładnie! Utrata tych 3 MiG-ów była mistyfikacją, a teraz są w Libii! ;)

  2. fifi

   Na dodatek jak podaje ukraińska sekcja radia swoboda, migi sa w stanie błogosławionym ,spodziewają się malych su 25.

  3. Tani

   To by bylo logiczne bo Heftar ma szykowac siedo ofensywy.

 9. Orthodox

  Ciekawe czy przemalowali je na zielono i będą przekonywać, że takie cuś można kupić w każdym sklepie modelarskim w Libii.

 10. Wania

  Źródła mówią, że Rosja wysłała wsparcie dla Haftara, ze swoich baz w Syrii : 2 szt. SU-24, 6 szt. MiG-29, 2 szt. SU-35. Czyli będzie się działo.

  1. Gal

   Su-35 raczej nie wyślą bo byłby wstyd jakby jakiś został zastrzelony.

 11. miki

  To dobra okazja, żeby sprzedać nasze MiGi do Zjednoczonych Emiratów po dobrej cenie, bo za kilka lat to tylko na złom.

  1. Tani

   Bialorus Ci dobrze nie zaplaci. Bo maja lepsze zrodla zaopatrzenia. Oni remontuja rosyjskie samoloty legalnie bo maja umowy z producentami. Przeciez wszyscy wiedza ze chleb kupuje sie w sklepie, ale Miga czy Su tylko u Lukaszenki. To nawet Bulgarzy wiedza.

 12. Darek S.

  Jestem za legalnym rządem. Choć nie wiem, tak naprawdę którzy to dobrzy, a którzy to źli w tej Libii. Na pewno dużym błędem było zamordowanie przez prezydenta USA i prezydenta Francji pułkownika Kadafiego. Interesy tych dwóch prezydentów zbiegły się gdy Kadafi miał już na ukończeniu proces zjednoczenia Afryki i wprowadzenia barier celnych, które miały ja obronić, przed łupieżczą polityką Europy i Ameryki. Bestialska śmierć legalnego przywódcy niezależnego kraju, dała wyraźny sygnał pozostałym aby zjednoczenie Afryki odpuścić sobie, bo skończą jak Kadafi. Kadafi zainwestował w zjednoczenie Afryki ponad 3 mld USD.

  1. Fanklub Daviena

   No to legalny jest Haftar, wybrany na prezydenta przez LIBIJSKI PARLAMENT. Serca Libijczyków zdobył programem przywrócenia "systemu Kadafiego" - czyli unieważnieniem nielegalnych koncesji zagranicznych na libijską ropę i wpisaniem w konstytucję nacjonalizacji ropy. Kadencja "legalnego" wg USA i Turcji rządu, wspieranego przez najemników a nie Libijczyków, skończyła się ponad 8 lat temu i nie ma on żadnego prawnego mandatu do rządzenia (został on cofnięty przez parlament, który... jest uznawany przez USA i Turcję. "Trochę" to ze strony turcji i USA obłudne chyba?). O ile kiedykolwiek ten rząd miał legalny mandat, bo zgodnie z prawem międzynarodowym wybory, które odbywają się w trakcie stacjonowania wojsk okupacyjnych, są nieważne (dlatego to Niemcy i Japonia mają nielegalne władze a nie Iran...)!

  2. Orthodox

   Afryka pod przywódctwem Kadafiego, to podobnie jak zamiary Hussaina wobec bliskiego wschodu. Była też idea Wielkiej Serbii, tzw. Państwa Islamskiego itp... Skończyli tak samo...

  3. Młam

   Szkoda, że ten wspaniały Kaddafi nie miał oporów przed ściągnięciem na ziemię samolotu pasażerskiego nad Lockerbie. Co tam jeszcze zostało z twoich wywodów?

 13. Derwisz

  Rząd libijski w Trypolis popierany przez ONZ i NATO zealcza ruska inwazję Dlaczego Egipt i Emiraty pchają sie do wojny po KLĘSCE a Jemenie pozostaje zagadką

  1. Orthodox

   Z tym popieraniem przez NATO to Pan nie szarżuj. Co do rządu w Trypolisie, to jest on co najwyżej uznawany przez ONZ.

  2. Milutki

   Bo UAE boi się demokracji w świecie arabskim a tamtejsi szejkowie chcą utrzymać władzę absolutną jaką mają dotychczas, wspierają każdego kto jest im użyteczny i zwalczają każdego kto może dac inny przykład do naśladowania niż dyktatura. Egipt Sisiego jest właśnie wytworem ZEA w spółce z AS, Sisi to dyktator któremu demokracja również zagraża, a za pieniądze, wsparcie polityczne i gwarancję utrzymania sie u wladzy realizuje politykę ZEA. Haftar ma byc libijskim Sisi czyli krwawym dyktatorem posłusznym szejkom. Cel uświęca środki, dlatego również ZEA wspiera krwawego dyktatora Asada w Syrii i głodzi jemeńczykow.

  3. fifi

   Zagadką jest to o co ci wlasciwie chodzi.

 14. Qwertasloh

  Przecież to nie żadna tajemnica że Rosjanie wysłali do Lubi swoje samoloty na zaproszenie legalnych władz. Ameryka je to też robią, a często im się zdarza że przybywają bez zaproszenia. Niech powiedzą ile amerykanów uratował rosyjski speznaz w Syrii i Libi. Gdy Amerykanie dostawali się w okrążenie albo byli przyduszeni przez bojówki islamskie to na odsiecz przybywali im rosyjanie. A oni z wdzięczości taranując ich patrole na drogach w Syrii. A po za tym co tam robią pilnują szybów i pomp z ropa bo okradają wtryski naród

 15. Tani

  One wylecialynie z Achtubinska tylko zlotniska Przywolzanski k Astrachania. Siedziby osrodka doskonalenia pilotow MO RF Musialy byc eskortowane bo nie byly uzbrojone .

 16. Niuniu

  wed - jeszcze w 2014r lotnictwo Kadafiego dysponowało 6 samolotami Su-24MK. Nie do końca wiadomo czy wszystkie zostały zniszczone. Może jakiś przetrwał i może udało go się wyremontować? Ale obecnie nikt nie widział w Libii samolotu typu Su-24. Może poczekajmy z komentarzami aż będzie co komentować. Bo jak na razie to jest tylko jedno niewyraźne zdjęcie satelitarne. Oczywiście wobec niewątpliwych sukcesów tureckiej interwencji w Libii należy się spodziewać zwiększenia wsparcia Haftara ze strony jego sojuszników. Ale wśród dostawców broni i bezpośredniego wsparcia Haftara nie ma Rosji. I nigdy nie było. Jest za to szereg państw regionu. Osobiście obstawiam zwiększony udział Egiptu. Niewątpliwie Egipt dysponuje wystarczającym potencjałem oraz jest żywotnie zainteresowany zwalczaniem w Libii elementów ekstremistycznych i wyznaniowych czyli tych które są popierane przez Turcję.

  1. Bat

   Ciekawe. Każdy trombi od dawna że siedzą tam chłopcy Wagnerowcy. Ale jak by co to Rosji nigdzie nie ma.

  2. Davien

   Taak Niuniu a Orłany i MiG-i 29 to kupili sobie w sklepie sportowym?? Rosja pomaga Haftarowi, łamie embargo na broń, wysyła najemników wiec może nie kłam. Dowodów jest az nadto.

  3. Orthodox

   Jeśli dostarcza to przez inne kraje z regionu, to teoretycznie umywa ręce.

 17. Palmel

  dwa dni temu na flightrarze widziałem TU154 lecący nad Turcją w kierunku Krymu

 18. ccc

  Jakie tajemnicze jak mają zamalowane czerwone gwiazdki !!!

 19. Wołodia

  Przecież takie myśliwce można kupić w każdym sklepie modelarskim.

  1. tylko pytam...

   @Wołodia Mirage2000 ???

  2. złośliwy

   No Mirage 2000 to tylko w dobrych sklepach modelarskich.

  3. Rhotax

   Tylko z klasykami lotnictwa. W Dobrych to są SU 102 o ujemnej powierzchni odbicia radaru czyli myśliwiec 10 generacji. Kompletnie Niewidzialny.

 20. rob ercik

  Ups, miłujące pokój NATO łamie embargo na broń do Libji?

  1. wed

   Tak, dostarczają popularny w siłach NATO bombowiec Su-24, ślady prowadzą do NATOwskiej bazy w Hmejmim w Syrii.

  2. Francja tak

  3. Bat

   Zapomniałeś o mig 29. Pewno nasi je tam wysłali. To jasne wsparcie NATO dla Haftara.

 21. Milutki

  W ostatnim miesiącu trypolitańskie GNA zdobyło więcej niż LNA Haftara przez rok. Haftar dostawał wsparcie polityczne, finansowe, broni i najemników od ZEA, Egiptu, AS, Jordanii, Sudanu, Asada, Francji, Rosji. GNA dostała tylko wsparcie Turcji. Tureckie drony okazały się skuteczną bronią na Pancyry i do wsparcia piechoty, mit wielkich Pancyrów upadł tak samo jak mit groźnych Wagnerowców którzy podobno obecnie migają się od walki i nie przełamali obrony Trypolisu od roku.

 22. Adam bez kropki

  Po kryzysach ekonomicznych i napięciach jest wojna co zrobić

 23. Hanys

  Łatwo krytykować te pancyry i wymyślać kolejne ich straty, zwłaszcza kiedy jakiś zostanie zniszczony w hangarze lub w transporcie, ale coś mi to przypomina. Jako że USA odpowiednika systemu pancyr zwyczajnie nie posiada (tutaj nie wiem czy Afroameryka zwyczajnie nie potrafi zbudować czegoś podobnego, czy też po prostu nie potrzebuje, gdyż Afroameryka zawsze jest agresorem, więc może dlatego ?) to oczywiście pozostaje tylko zatrudnić Daviena i resztę trolli do propagandy. No i zobaczymy jak Turkowi pójdzie z MiG-29, bo to jednak co innego niż Su-24.

  1. Pilot

   Jeśli chodzi o sukcesu mig-29 to można przypomnieć że ten samolot poniósł wysokie straty we wszystkich wojnach w których uczestniczył i mało zwycięstw. Ten jeden mig długo sobie nie polata.

  2. HJK

   Ciekawe, bo MiG-29 poniósł największe straty w Etiopii, gdzie cztery sztuki zostały zestrzelone przez Su-27 należące do Erytrei. Rzeczywiście reszta tych strat w innych konfliktach musiała być "bardzo wysoka", pewnie równie wysoka co pancyrów w Syrii :)

  3. złośliwy

   W Kosowie NATO zestrzeliło 5 MiG-29 w powietrzu + zniszczyło 4 na ziemi + 1 strącony przez samych Serbów - więc straty faktycznie porównywalne z Pancyrami w Libii. Irak w czasie Wojny w Zatoce stracił 17 zniszczonych MiG-ów 29. Tyle zostało z Twojej ironii co z irackiego lotnictwa.

 24. yaro

  "Obecnie wydaje się, że operatorzy TB-2 nauczyli się też - przynajmniej w pewnym stopniu - skutecznie zwalczać nowoczesne systemy Pancyr-S1 dostarczone LNA przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. " --- nie w ograniczonym a bardzo dobrze sobie radzą, wszystkie Pancyry zostały złapana w czasie kiedy sie przemieszczały i to nie było tak, że jechały kolumna a były rozrzucone. Także tu Turkom trzeba przyznać bardzo dobrą organizację wykorzystanie dronów .....

  1. Milutki

   Dostępny jest też przynajmniej jeden film z ostatnich dni z niszczenia Pancyra w czasie pracy, plus przynajmniej trzy z niszczenia Pancyrow ukrytych w hangarach, zapewne załogi bały się ich używać.

Reklama