Reklama

Geopolityka

Tajemnicze eksplozje w Iranie

Autor. Fot. sina drakhshani/Unsplash

Według lokalnych agencji prasowych i postów w mediach społecznościowych, w kilku miastach w zachodnim Iranie słychać było głośne wybuchy, ale ich charakter nie jest znany, informuje w niedzielę Reuters.

Po kilku podobnych incydentach w ostatnich miesiącach władze informowały, że irańskie wojsko prowadzi niezapowiedziane ćwiczenia obrony przeciwlotniczej.

Gubernator miasta Asadabad powiedział, że usłyszano „przerażający dźwięk", ale jego pochodzenie nie było jasne, podała półoficjalna agencja informacyjna Fars. „Początkowo sądzono, że był to dźwięk burzy ze względu na warunki pogodowe, ale taka możliwość została wykluczona" - powiedział urzędnik.

„Natężenie dźwięku w niektórych miejscach było takie, że drzwi i okna domów trzęsły się, a ludzie opuszczali swoje domy" - podał serwis informacyjny Rokna na swoim kanale Telegram.

Czytaj też

Film opublikowany na Twitterze pokazał wybuchy, które wydawały się pochodzić z działka przeciwlotniczego. Reuters nie był w stanie zweryfikować materiału.

Agencja wskazuje w tym kontekście na rosnące napięcia między Iranem a jego największym wrogiem Izraelem, podczas gdy Teheran prowadzi pośrednie rozmowy z Waszyngtonem o ratowaniu umowy nuklearnej Iranu z mocarstwami światowymi z 2015 roku.

Przywódcy izraelscy od dawna grozili akcją militarną przeciwko Iranowi, jeśli uznają dyplomację za ślepą uliczkę, nie prowadzącą do pozbawienia Teheranu broni jądrowej. Republika Islamska twierdzi, że jej ambicje nuklearne są pokojowe.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. Monkey

  Ciekawe, jaką to akcję militarną byliby w stanie przeprowadzic Izraelczycy? Przeciez Iran posiada pociski o wystarczającym zasięgu żeby sięgnąć Izraela, w tym Dimonę. Juz pokazali po zabójstwie generała Sulaymaniego, że nie boja sie przeprowadzić akcji odwetowych.

  1. Valdore

   Monkey, ta ich "akcja odwetowa" była przeprowadzona w takim strachu by nikogo przypadkiem z zołnierzy USA nie zabić ( strzelali w IRACKIE bazy) że potem z tej paniki że coś skopali i Stany im oddadzą zestrzelili ukraińskiego Boeinga.. A Iran posiada co prawda pociski o zasięgu powyżej 1000km ale jak pokazali Saudowie sa one łatwe do zestrzelenia nawet zwykłymi PAC-2. W druga strone Iran nie ma jak zestzrelić izraelskich Jericho.

  2. RifRaf

   " Iran posiada co prawda pociski o zasięgu powyżej 1000km ale jak pokazali Saudowie sa one łatwe do zestrzelenia nawet zwykłymi PAC-2" zasze zapominasz dodac, ze to wg. Ciebie.

  3. prawda

   @Valdore nw czy jesteś świadomy ale 3 dni temu ostrzelana została stolica Iraku w tym zagrożona był ambasada USA i odpalił się system C-RAM.

 2. Ech

  A gdzie embargo na izael za atomówki hopokryci?

  1. Valdore

   Wtedy jak będzie embargo na Rosję za atomówki, hipokryto:)

  2. Ech

   Usa uk Chiny Rosja Francja Indie (nie wiem czy Pakistan) podpisały pakt o nir rozprzestrzenianiu broni jądrowej. Miedzynardsy dokument. Jeśli usa dostrczyky potajemnie Izraelowi a teraz np Australii to łamią prawo miedzynrdwe i są krajem bandyckim na poziomie koreii Północnej. Właściwie gozej -, bo Ci mają atomówki dla samoobrony a nie rozdają po innych krajach. Jeśli wspierasz bandyckie działania łamiące prawo to bardzo dalej hipokryto pieskiem usa.

Reklama