Reklama

Geopolityka

Szwedzkie "zdecydowane życzenie" wobec chińskiego statku

Autor. forsvarsmakten.se

Jesteśmy w kontakcie z Chinami i załogą statku Yi Peng 3, chcemy, by ta jednostka wpłynęła na nasze wody terytorialne - poinformował we wtorek premier Szwecji Ulf Kristersson. Od ubiegłego tygodnia masowiec znajduje się na wodach międzynarodowych w cieśninie Kattegat.

Takie jest nasze zdecydowane życzenie, ale do tej pory nie otrzymaliśmy (od strony chińskiej) odpowiedzi.
Premier Szwecji Ulf Kristersson

Czytaj też

Reklama

Załoga chińskiego statku jest podejrzana o przerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na Morzu Bałtyckim. Jednostka jest pilnowana przez duńską marynarkę wojenną oraz szwedzką straż przybrzeżną. Według Kristerssona szwedzkie władze chcą wyjaśnić, co wydarzyło się na dnie Bałtyku. „Nie przesądzajmy o niczyjej winie” - zaznaczył.

W poniedziałek nadawcy publiczni w Danii i Szwecji, DR i SVT, podali że trwają dyplomatyczne próby przekonania załogi statku do wpuszczenia na pokład przedstawicieli władz państw skandynawskich. Status wód międzynarodowych utrudnia podjęcie takich czynności jak przeszukanie statku czy przesłuchanie marynarzy. W ubiegłym tygodniu szwedzka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie możliwości sabotażu.

W weekend szwedzka marynarka wojenna, działając na zlecenie prokuratury w Sztokholmie i policji, zakończyła dokumentację miejsc na dnie morza, w których 17 i 18 listopada doszło do przecięcia podmorskich kabli. Uszkodzeniu uległy połączenia telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Oba miejsca znajdują się w szwedzkiej strefie ekonomicznej.

Cieśnina Kattegat położona jest między Danią a Szwecją.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (4)

  1. panemeryt

    Naprawdę? Nie można wejść na pokład statku co jest na wodach terytorialnych? No można. Jeśli jest PODEJRZENIE O PIRACTWO. To wtedy wolno.

    1. Davien3

      Tyle ze ten statej jest na wodach międzynarodowych a tam nie można mu nic zrobić. Chyba żeby go przyłapano na gorącym uczynku, a tu tak nie jest.

    2. Monkey

      @Davien3: A nasz GROM na jakich wodach łapał Farmusa?

    3. kapusta

      @Monkey - Zbigniew Farmus został zatrzymany przez UOP, a nie przez GROM. A prom na który się desantowano w 2001 r. był polski i należał do PŻB, więc trudno mówić o jurysdykcji jakiejkolwiek innej, niż nasza.

  2. OkoNaMaroko

    A jak statek odpłynie w siną dał bez odpowiedzi na ich zdecydowane życzenie, to co wtedy zrobią szwedzcy dyplomaci? Pewnie napiszą, że jak odpłynął spowrotem do Chin, to pewnie był niewinny, no bo jakby był winny, to na pewno by zawinęli do portu w Szwecji.

    1. Hmmm.

      Jak niby przepłyną przez cieśniny duńskie w siną dal?

    2. Wania

      Kapitanem statku jest Rosjanin. Jeszcze rok temu Rosja by groziła zajęciem szwedzkich wysp a dyplomaci rosyjscy by robili kupisz w Szwecji. Odkąd Szwecja jest w NATO Rosja siedzi cichutko. Obok stoi okręt wojenny więc statek stoi grzecznie.

    3. Monkey

      @Wania: Stoi grzecznie, ale nic konkretnego z tego nie wynika.

  3. Ma_XX

    mikroślady z kotwicy porównać z kablami i wszystko będzie jasne

    1. Davien3

      Najpierw trzeba wejść na pokład a to jest niemożliwe dopóki stoja na międzynarodowych.

  4. Rusmongol

    Powinni to załatwić po chińsku lub rosyjsku. Siła.

Reklama