Reklama

Geopolityka

szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocułfo i szef MON Tomasz Siemoniak - fot. MON

Stedfast Jazz: szef Sztabu Generalnego i minister obrony o manewrach

Steadfast Jazz to najważniejsze wydarzenie roku w Polsce i NATO. Polska przykłada do tego ćwiczenia wyjątkową wagę, mocno postulujemy, żeby takich ćwiczeń było jak najwięcej. To nasz mocny głos w dyskusji jak powinno wyglądać NATO po 2014 roku - stwierdził minister Tomasz Siemoniak podczas konferencji prasowej poświęconej ćwiczeniu Steadfast Jazz.


- To ćwiczenie otwiera serię dużych ćwiczeń, które co dwa lata będą się odbywały w różnych państwach NATO.  Oparte są o artykuł 5. Traktatu Waszyngtońskiego, który mówi o kolektywnej obronie  – podkreślił minister Tomasz Siemoniak. - Ważne są walory współdziałania wojsk w ramach połączonych manewrów. NATO będzie silne, jeśli ćwiczenia będą stale organizowane w różnych miejscach – dodał szef MON.

W konferencji uczestniczył także szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Mieczysław Gocuł. - Steadfast Jazz to strategiczne, połączone ćwiczenie dowódczo - sztabowe wspomagane komputerowo, z praktycznymi działaniami wojsk - mówił. Podkreślił, że celem tego ćwiczenia jest zgranie Sił Odpowiedzi NATO w zakresie przemieszczenia, przejęcia odpowiedzialności za strefy oraz prowadzenie działań wysokiej mobilności i wojennych na terytorium innego państwa.

Tegoroczne ćwiczenie zostanie przeprowadzone przez Sojusz Północnoatlantycki w dniach 2-9 listopada 2013 na terenie Łotwy i Polski (główna część ćwiczeń), a także Belgii, Litwy, Niemiec, Norwegii oraz Włoch. 

SFJZ-13 składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza to ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo (CPX/CAX), drugą stanowi ćwiczenie z wojskami (LIVEX). Działania prowadzone będą na szczeblach: strategicznym, operacyjnym i taktycznym.

W ćwiczeniu dowódczo-sztabowym uczestniczyć będą przedstawiciele wszystkich 28 krajów członkowskich NATO oraz Finlandia. Ćwiczenie z wojskami – LIVEX - będzie realizowane na lądzie, w powietrzu i na morzu. Do udziału w tej części SFJZ-13 planuje się zaangażować żołnierzy z ok. 20 krajów NATO oraz Ukrainy.

W SFJZ-13 uczestniczyć będzie łącznie około 6 tysięcy żołnierzy i pracowników cywilnych.

Źródło: MON

 

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama